Készült: 2024.04.26.06:08:06 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

63. ülésnap (2015.04.07.), 217. felszólalás
Felszólaló Demeter Márta (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utáni felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:25


Felszólalások:  Előző  217  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DEMETER MÁRTA (MSZP): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Nézzük meg nagyon röviden a magyar külpolitika mérlegét a rendszerváltáskor, az azt követő időszakon át, egészen napjainkig!

Azt gondolom, abban semmilyen vita nem lehet közöttünk, hogy a rendszerváltást közvetlenül megelőzően, illetve a rendszerváltáskor egy olyan morális tőke képződött, amely stabil partnerré és stabil, kiszámítható szövetségessé tette Magyarországot a nyugati partnerek és szövetségesek számára. Olyan történelmi pillanatoknál, mint például a határnyitás, amelyben MSZP-s politikusoknak történelmi szerepe volt (Dr. Répássy Róbert: Akkor még MSZMP volt.), a rendszerváltáson keresztül nagyon sok döntés egyébként konszenzussal született meg, akkor még a valódi nemzeti ügyekben törekedett mindenki a konszenzusra, illetve a hazánk jövőjét érdemben befolyásoló ügyekben; sajnos ez mára már nem mondható el.

És hogy néz ki ma a magyar külpolitika? A rendszerváltástól napjainkig két nagyon fontos eseményt emelnék ki, nagyon sok minden történt. A NATO-hoz csatlakoztunk, és az Európai Uniónak is tagjai lettünk; ezekben ugyanúgy megvolt a nemzeti konszenzus, mint a többi kérdésben.

Hol tartunk ma? Ne feledjük Kövér László mondatait, még 2014 októberéből, amelyekkel arra utalt, hogy azzal van gond, hogy az euroatlanti világ morális értelemben megrendült.

(15.40)

Kövér László házelnök szerint érdemes elgondolkodni az EU-ból történő óvatos kihátráláson. Ezt mondta tavaly Kövér László. Látjuk a kormány politikáját, nagyon sok mindenben a tettek ezt a fajta viselkedést támasztják alá, és itt leszögezhetjük, hogy nem az euroatlanti világ rendült meg morális értelemben, hanem maga a magyar kormány.

És mi történt Orbán Viktor kazahsztáni látogatásán? Ezt követően a Kazinform, a kazah hírügynökség szerint a következőket mondta Asztrahánban Orbán Viktor: „Az EU-ban egyenlőek vagyunk ugyan a többi uniós tagállammal, de Brüsszelben nincsenek rokonaink, különbözőek vagyunk, ellenben a kazah emberek nagyon közel állnak hozzánk.” Illetve úgy látja a miniszterelnök, hogy a magyar sikeresség útját megtalálni nehéz, mert sem méretünk, sem természeti adottságaink nem jelölik ki azt. Ehhez annyi hozzáfűznivalóm van, hogy az pedig végképp nem jelöli ki a magyar sikeresség útját, hogy Magyarország miniszterelnökét Orbán Viktornak hívják.

Lássuk, mik a tények, amelyeket folyamatosan eltagad a kormány. Tény az, képviselőtársaim, és önöknek ezt nagyon jól kell tudni, hogy szövetségesek nélkül semmi nem működik, szövetségesekre van Magyarországnak szüksége. Ez működött is a múltban, egészen mostanáig, nagyon sok szövetséges partneri kapcsolatunk egy hajszálon függ. Lássuk, mi történt! Lengyelországgal, a lengyel kormánnyal a magyar kormánynak megromlott a viszonya, ez a korábbiakban nem volt jellemző. Csehország, Ausztria és Szlovákia megerősítette a közös együttműködését, Magyarország sehol nem szerepel ebben a jövőbeni együttműködésben. Tehát pont abban a V4-es együttműködésben, amit annyira fontosnak nevez folyamatosan a magyar kormány, abban is sikerült elszigetelődnünk, s akkor már ne is beszéljünk arról a bizalomvesztésről, ami mind az EU-ban, mind pedig a NATO-ban Magyarország irányában egyre csak erősödik a rossz kormányzati intézkedések és külpolitika miatt.

Egyértelmű ténykérdés, elhazudja a kormány azt, hogy a saját fideszes, szűk csoportérdeküket hazudják folyamatosan valós nemzeti érdeknek, így nem működik a külpolitika, nincs mára Magyarországon külpolitika, csupán fideszes érdekpolitika. Mindenféle nyitást láthatunk, keleti, déli, ez nem is a nyitás, hanem ez maga a bezárkózás politikája, és szeretném kérni államtitkár urat, hogy ha reagál, akkor ne sorolja föl a számokat, hiszen semmilyen eredmény nem támasztja alá ezeket a mindenféle keleti, déli nyitásokat.

Egy pillanat erejéig, hogy mennyire hiteltelen a magyar kormány, láthatjuk a balhékat. Balhé balhé hátán, botrány botrány hátán, Quaestor-ügy, Buda-Cash-ügy. Olyan emberek vannak a magyar kormány közelében, mint Kiss Szilárd, akinek a foglalkoztatásáról se a Földművelésügyi Minisztérium, se a Külügyminisztérium egy érdemi mondatot nem tud mondani, pedig két Quaestor-cégben is felügyelőbizottsági tag volt. Tehát botrány botrány hátán van, teljes elszigetelődés politikája, évtizedek munkáját teszi tönkre a magyar kormány.

Egy dolgot szeretnék leszögezni: ha terveznének kormányátalakítást, akkor már most biztosra vehetik, hogy semmilyen haszna nem lesz. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) Ez a kormány akkor sem lesz hiteles, amíg a magyar miniszterelnököt Orbán Viktornak hívják, nem lesz hiteles.

A költségvetés nem családi kassza, nem egy befőttesüveg (Közbeszólások a Fidesz soraiból.), amibe Orbán Viktor a kis mancsával belenyúl, amikor fagyit akar venni. Ehhez tartsák magukat! (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  217  Következő    Ülésnap adatai