Készült: 2024.09.20.15:59:23 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

63. ülésnap (2015.04.07.), 197. felszólalás
Felszólaló Novák Előd (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utáni felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:04


Felszólalások:  Előző  197  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

NOVÁK ELŐD (Jobbik): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! A manapság sajnos még mindig internetadót fontolgató Fidesz szakpolitikusa, Nyitrai Zsolt 2008-ban ellenzékben még azt mondta, akkor még nagyon helyesen fogalmazva, idézem: „Az internet a szabadság műfaja, nem ezek az uralkodó trendek a világban, hogy megadóztassuk az internetet, hanem az, hogy sokkal inkább szabadabbá tegyük, sokkal inkább elérhetővé tegyük minden honfitársunk számára.”

Éppen ezért, mivel erről az ellenzékben tett megnyilatkozásáról is hajlamos elfeledkezni most a Fidesz kormányon, kénytelenek vagyunk nyomást gyakorolni a kormányzatra. Népszavazással sajnos nem tudunk, mert önök Alaptörvényben tiltották meg, hogy gyakorlatilag szinte bármilyen lényeges kérdésben népszavazást lehessen tartani. Ezért egy informális aláírásgyűjtéssel, utcai szavazással és természetesen internetes szavazással a szavazas. jobbik.hu oldalon igyekszünk úgy nyomást gyakorolni, hogy választ adhassanak az emberek arra a kérdésre: egyetért-e azzal, hogy egy alapszintű internet­szolgáltatás térítésmentesen illessen meg minden magyar állampolgárt?

Mi ezzel egyetértünk, hiszen az ingyenes internet fellendítené a távmunkát, a távügyintézést, az elektronikus közigazgatást, ezzel csökkenthetnénk a felesleges sorban állást és a gépkocsiforgalmat is, így például nem a dugódíj kellene napirendre kerüljön akár itt az Országgyűlésben néhány hónapon belül. Egyetértünk azért is, mert az Európai Unióban Magyarországon a harmadik legalacsonyabb a szélessávú mobilnetet rendszeresen használók aránya. Egyetértünk azért is az ingyenes internet bevezetésével, mert félrevezető az a kormányzati bejelentés, hogy 2018-ra mindenhol lesz szélessávú internet, hiszen csak ott lesz, ahol meg tudják fizetni a nemzetközi összehasonlításban is magas díjakat. A bruttó átlagkeresethez viszonyítva a hazai mobilnetdíjak Szlovéniához és Csehországhoz képest több mint háromszorosak, Dániához képest pedig 23-szorosa az itteni ár. A szintén a Jobbik által javasolt, multicégeket sújtó reklámadó bevételéből, tehát évi, mondjuk, 8-10 milliárd forintból bőven megvalósítható volna az ingyenes alapszintű internet.

A jobbikos kritikára egyébként már maga L. Simon László is államtitkárként, illetve a reklámadó előterjesztői zárszavában úgy fogalmazott: „A román hegyipásztorok a Fogarasi-havasokban olcsóbban interneteznek, mint mi idehaza. Súlyos versenyhátrányt fog okozni, ha ezen a területen nem változtatunk.” Hadd folytassam, ritkán idéztem ilyen hosszan államtitkár urat; nem lesz benne semmi perverz, elnök úr, nem is rímel (Derültség.), de abszolút a Jobbik álláspontját tükrözi. „A miniszter urat is kérjük ‑ folytatja tehát L. Simon László ‑ és javasoljuk, hogy a kormány hathatós eszközökkel avatkozzon be a piac folyamatába, és igenis el kell érni azt, hogy sokkal olcsóbb legyen az internet-hozzáférés, és sokkal szélesebb rétegekhez jussunk el, és azt a versenyhátrányt, ami már most érezhető, leküzdjük.” Az államtitkár tehát kérte az illetékes minisztert, de nem történt semmi.

Mi egyetértünk azonban azzal, hogy lépni kell, hiszen az ingyenes alapszintű internet egyébként a rezsicsökkentés folytatása lehetne ‑ talán ez az egy érv, ha nem is annyira szakmai, de meggyőzhetné önöket, kormánypártiakat is ‑ önmagában is és azáltal is, hogy a komolyabb internetcsomagok árát lejjebb szorítaná.

Az információhoz való hozzáférés a XXI. század társadalmának azért legalább annyira alapvető fontosságú kelléke, mint a fűtés vagy a fürdővíz. Ezt egyébként Orbán Viktornak is meg kellene értenie végre, még ha hadilábon áll is az internettel, hiszen, ahogy Kubatov Gábor elhíresült hangfelvételéből kiszivárgott ‑ nem ez volt a legfelháborítóbb és legérdekesebb része, de azért mégis idézzük e témában -: „Orbán Viktor nem igazán ért a számítástechnikához, most már sokat léptünk előre, mert például SMS-t tud fogadni, küldeni, és tudja, mi a fax és az e-mail közti különbség.” ‑ mondta a Fidesz pártigazgatója, ami azért nem egészen megnyugtató egy miniszterelnökre nézve.

A Jobbik ezzel ellentétben elindította az internetbarát települések mozgalmát, miniszterelnök urat is várjuk oda szeretettel, bármelyik jobbikos településre, ahol már a főtereken ingyenes wifielérést biztosítunk. De nem csak ez a magunkfajta kezdeményezés vizsgázott sikerrel Tapolcán, Tuzséron, Ózdon, Törökszentmiklóson, Monorierdőn, Ásotthalmon, és sorolhatnám még azokat a településeken, ahol már bevezetésre kerül vagy azokat, amelyeken bevezetésre fog kerülni, különösen, ha minél több jobbikos vezetésű önkormányzat lesz szerte az országban. De nemcsak itt, hanem például Los Angelesben is minden háztartás számára biztosítanak korlátozott sebességű, de ingyenes wifi-internet­elérést, aki ennél gyorsabbra vágyik, annak már fizetnie szükséges.

(14.50)

Sőt, ne menjünk olyan messzire; a T-Mobile egyes hangalapú előfizetésekhez ingyenesen ad egy fél gigabájtos internetelérést, talán azon üzletpolitika mentén, hogy egy korlátozott csomag használata után sokan fognak előfizetni egy nagyobb, gyorsabb és korlátlan szolgáltatásra.

Ezért is merjük azt állítani, hogy a mobilszolgáltatók is rákényszeríthetők akár állami szabályozási eszközökkel, hogy a jelenlegi piaci árnak a töredékéért biztosítsák az ingyenes alapszintű internetet. Köszönöm figyelmüket. (Taps a Jobbik soraiban.)




Felszólalások:  Előző  197  Következő    Ülésnap adatai