Készült: 2024.04.28.20:14:29 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

106. ülésnap (2003.11.11.), 448. felszólalás
Felszólaló Dr. Orosz Sándor (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 14:34


Felszólalások:  Előző  448  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. OROSZ SÁNDOR, az MSZP képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Miniszter Úr! Tisztelt Ház! Kedves Képviselőtársaim! A Magyar Szocialista Párt a környezet védelmének elkötelezett híve, ezért választási programjában nagy súlyt helyezett arra, hogy ebben a ciklusban jelentős előrelépések történjenek. Nem véletlen az sem, hogy a Magyar Szocialista Párt eggyel korábbi kormányzati ciklusának egyik fontos terméke volt a környezet védelmének általános szabályairól szóló törvény, illetőleg az ennek végrehajtásaként elfogadott első nemzeti környezetvédelmi program, melyet annak idején az Országgyűlés az 83/1997. (IX. 26.) számú országgyűlési határozattal fogadott el az 1997 és 2002 közötti évekre. Ez a program 2002. december 31-ével lezárult. A program eredményeiről szóló legutóbbi jelentések is már az Országgyűlés előtt vannak.

A második nemzeti környezetvédelmi program - amellyel a H/4393. számú országgyűlési határozati javaslat foglalkozik, illetőleg amely határozati javaslat melléklete egészen pontosan ez a program - a következő hat évre, a 2003 és a 2008 közötti időszakra vonatkozik. Ennek az új, második környezetvédelmi programnak az elfogadása nemcsak időszerű, hanem mint az évszámokból is kiderül, egy picit elkésett. Az idén már az új programnak kellene működnie, így azt gondoljuk, hogy elfogadásának halasztására nincs elfogadható érv; különös tekintettel arra is, hogy 2004. május 1-jétől az Európai Unió tagjai leszünk, amelyben már most is hatályban van a VI. környezetvédelmi akcióprogram, és aki ismeri az előttünk lévő programot, az tudja, ez az akcióprogram a mi környezetvédelmi programunknak egyik pillére.

Itt szeretném nagyon határozottan leszögezni és megerősíteni azt, amit miniszter úr oly gyakran hangoztatott az expozéjában is, nem azért van szükség környezeti állapotunk javítására, az egészséges környezet feltételeinek megteremtésére, mert jövőre az Európai Unió tagja leszünk, hanem azért, mert ez bennünket megillet, mert ezt a magyar is megérdemli.

Ezt a célt is szolgálja a második nemzeti környezetvédelmi program, amely a hatályos nemzetközi és ágazati háttéranyagokra figyelemmel egy, a korábbiaknál fejlettebb szemléletet is tükröz. Az adatokkal kapcsolatos vitában a környezetvédelmi bizottságban is elfoglalt álláspontunkon nem látunk okot változtatni, hiszen látható, hogy a mostani környezetvédelmi program az elsőhöz képest kialakultabb gazdasági struktúrákra és stabilabb folyamatokra építhet.

A program egyébként fontosnak tartja az összhangot, és itt utalok ismételten az EU VI. környezetvédelmi akcióprogramjára, a program rendkívül fontosnak tartja az összhangot az átfogó és ágazati fejlesztésekkel, melyekkel együtt képes a hosszú távú stratégiai érdekeket szolgálni. Maga az előttünk lévő dokumentum struktúrája világos és koncepciózus. Igen értékes a helyzet bemutatása, reálisan mutatja be az előző program végrehajtása eredményeként elért eredményeket, változásokat, és természetesen szólni kénytelen eredménytelen területekről is.

 

(20.30)

 

A környezeti problémák és az értékek adják meg az alapot annak a hat fő körnek a csoportosítására - légkör, víz, talaj, táj és természet, földtani értékek és természeti erőforrások, valamint egészségmegőrzés, életmód -, amelyek mentén a célkitűzések megfogalmazódnak. Ezek közül engedjék meg nekem, hogy talán részben néhány ponton ismételve is a miniszter urat, néhányra én is felhívjam a figyelmet.

Az egyik legfontosabb, hogy ha nem egyszerűen csak beszélünk róla, hanem el is fogadjuk, sőt meg is valósítjuk ezt a nemzeti környezetvédelmi programot, akkor ennek a leglényegesebb eredménye, hogy számottevő javulás várható a hazai környezeti állapotokban, egy lépéssel közelebb jutunk az alkotmányunk által is kívánatosnak tartott célhoz, állampolgári joghoz, az egészséges környezethez.

A miniszter úr is említette, fontosnak tartom megemlíteni, hogy a szolgáltatott ivóvíz vonatkozásában igen nagy léptékű haladást céloz meg a program, hiszen egyáltalán nem lehet szó nélkül elmenni a mellett a tény mellett, hogy jelenleg 877 településen egészen egyszerűen nem tudunk biztosítani az európai uniós követelményeknek megfelelő ivóvizet. 2009-re 2 millió 750 ezer lakos - ők élnek ezeken a településeken - számára is elérhetővé válik az így is értelmezett egészséges ivóvíz. 2008-ig megvalósul az érzékeny területeken az összes települési szennyvíz megfelelő tisztítása, 2015-ig pedig az ország egész területén biztosítható lesz a szennyvizek megfelelő szintű kezelése. Rendkívül fontos, és azt gondolom, a jövőt illetően a meg nem újuló erőforrások ütemes csökkenésének fényében meg még inkább, hogy a megújuló energiaforrások használati arányát a program a jelenlegi 3,6 százalékról 5 százalékra tervezi növelni.

Talán az egyik leglényegesebb előrelépést a hulladékgazdálkodás területén kell tennünk, ahol is a hulladék keletkezését kell mindenekelőtt megelőzni, és nagyon fontos, hogy ne az elhelyezés, a lerakás, hanem a hulladékok hasznosítása legyen az elsődleges szempont. A program ezt célozza, összhangban a hulladékgazdálkodási törvénnyel, illetőleg tervvel. A hulladékhasznosítás területén a program szeretné elérni, hogy az időszak végére képződő nem biomassza jellegű hulladék mintegy fele anyagában hasznosuljon, vagy energetikai célra kerüljön felhasználásra. Lerakásra pedig csak az a hulladék kerüljön, amely más módszerrel már nem ártalmatlanítható. 2005-ig országos szinten a csomagolási hulladékok 50 százalékos hasznosítását, 2008-ig a veszélyes hulladékok legalább 30 százalékos hasznosítását tűzi célul.

A nemzeti környezetvédelmi program részét képező nemzeti természetvédelmi alaptervről is egy számot szeretnék idézni. Ez az ország területének legalább 15 százalékát kitevő területein a Natura 2000 ökológiai hálózat részévé válik, így a program végeztével az ország területének 11 százaléka lesz védett terület.

Személyes korábbi életemre is visszautalva - a mezőgazdasági bizottságban folytatott tevékenységemre utalok - rendkívül fontosnak ítélem azt, hogy az agrár-környezetvédelem igen kiemelt eleme a nemzeti környezetvédelmi programnak, és lehetővé válik, hogy az ország termőterületeinek mintegy felén valamilyen agrár-környezetvédelmi szempontú program működjék. Ugyanakkor egy ilyen program teljesen természetesen nem csak a környezeti ügyeket érinti. Cél tehát, hogy megfelelő ösztönzők működjenek, hogy a gazdaság, a gazdálkodás ökológiai érintettsége és ökológiai megfontolása járjon azzal, hogy legyen kisebb az energia- és anyagfelhasználás és kevesebb az emiatt keletkező hulladék.

Az ezzel kapcsolatos ösztönzők egyike, és ennyi aktualitást, törvényhozási aktualitást engedjenek meg idehoznom, engedtessék megemlíteni azt, hogy a minap elfogadott környezetterhelési díjról szóló törvény mintegy 50 százalékos díj-visszaigénylési lehetőséget biztosít azon kibocsátók számára, akik a kibocsátott szennyező anyagok mennyiségének a visszaszorítása érdekében beruháznak. Ilyen és ehhez hasonló nagyságrendű befektetésekből és beruházásokból jöhet ki az a miniszter úr által is említett, a költségvetést halmozottan, mintegy 2100 milliárd forinttal érintő összeg, amit az elkövetkező hat évben ilyen célokra kell fordítanunk.

Maga a nemzeti környezetvédelmi program kilenc akcióprogrammal számol: környezettudatosság, éghajlatváltozás, környezet-egészségügy, élelmiszer-biztonság, városi környezetminőség, biológiai sokféleség, vidéki környezetminőség, terület- és földhasználat, vízvédelem, hulladékgazdálkodás és környezetbiztonság. Itt nagyon lényeges meglátnunk azt, hogy mint ahogy a hulladékgazdálkodásban is, a teljes környezetvédelmi gondolkodásunkban az első helyre a megelőzés kell hogy kerüljön. Maga a program összeállítása is ennek megfelelően zajlott.

A nemzeti természetvédelmi alapterv tűnik az olvasó számára olvasmányosabbnak és ezen keresztül kidolgozottabbnak, egészen pontosan: alapos munka. Jó bázisa az első program kapcsán is sikeresnek tekinthető természetvédelemnek.

Itt és ennek kapcsán indokolt és szükséges arról szólni, hogy a fenntarthatóság a gondolkodásunk középpontjába helyezett egy régi alapigazságot, ez pedig nem más, mint hogy az ember maga a természet része. És ha eddig a gondolatig eljutottunk, akkor legalábbis két, a mai életben még mindig időnként előforduló szélsőségtől meg tudjuk óvni magunkat. Az egyik ilyen szélsőség, hogy az ember bármit megtehet a természettel vagy a környezetével, legyőzheti azt. A másik ilyen szélsőség az volna, hogy az ember kiiktatásával próbáljuk meg megvédeni a természetet. Nem, a fenntarthatóság azzal a követelménnyel jár, hogy az ember a természet része, és a természetünk és a környezetünk védelme nem más, mint a földi élet egyik jelensége, az ember életterének a védelme.

A nemzeti természetvédelmi alapterv, de maga a nemzeti környezetvédelmi program is számos ponton kapcsolódik más, éppen megalkotás alatt levő vagy már elfogadott programokhoz. Itt szeretném felhívni a figyelmet a globális klímaváltozással kapcsolatosan folyó tudományos kutatóprogramra, az aszálystratégia kialakítását célzó programokra, a nemzeti erdőstratégia alakuló ügyeire, valamint a Vásárhelyi-tervre.

Összefoglalásként: a második nemzeti környezetvédelmi program továbblépést jelent a fenntartható fejlődés hazai megvalósításában. A program kristályos formában, sőt kristályosodottabb formában, mint az előző, környezeti és ezáltal gazdasági, társadalmi és természeti jövőképet vázol föl. Mindenképpen nagyobb a jelentősége annál, mint azt első olvasatra a csupáncsak érdeklődő gondolhatná. Valójában vezérfonalat ad, aminek a figyelmen kívül hagyása, nem teljesítése rövid, közép- és hosszú távon is hátrányos, káros az ország számára, de ami ennél is sokkal súlyosabb, hátrányos és káros az egyének számára. Igényli az ágazati integrációt, a gazdaság és a társadalom együttes cselekvését. Elfogadása után az eddigi tapasztalatok alapján szükséges azonban a végrehajtásnak az előző programnál is sokkal szorosabb parlamenti kontrollja.

Mindezek előrebocsátásával és mindezek közlésével a Magyar Szocialista Párt a javaslatot támogatja, és valóban, unokáinkért érzett felelősségünket is figyelembe véve, mások számára is elfogadásra ajánlja.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

 

(20.40)

 




Felszólalások:  Előző  448  Következő    Ülésnap adatai