Készült: 2024.09.26.11:07:40 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

86. ülésnap (2015.06.15.), 32. felszólalás
Felszólaló Tállai András (Fidesz)
Beosztás Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:28


Felszólalások:  Előző  32  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

TÁLLAI ANDRÁS nemzetgazdasági minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! A kormány által az elmúlt években megvalósított fegyelmezett fiskális politika, a külső egyensúly jelentős javulása, az állam és a háztartások eladósodottságának mérséklődése mind hozzájárult ahhoz, hogy a magyar gazdaság immár fenntartható növekedési pályára állt. A legfrissebb makrogazdasági adatok is arról tanúskodnak, hogy a magyar gazdaság 2013-ban beindult növekedése tovább erősödött, és tartóssá vált, így kialakult egy egészségesebb, kiegyensúlyozottabb növekedési szerkezet. A kormány célja, hogy ezt a fejlődést és a gazdasági folyamatok kiszámíthatóságát 2016-ban is fenntartsa.

A 2016. évi költségvetés korai elkészítése és a parlament általi elfogadása a biztonságot és a kiszámíthatóságot hordozza magában azzal, hogy Magyarország már az év közepén rendelkezik a jövő évi költségvetés részletes számaival, a tervezett hiány és adósság mértékével.

(12.30)

A 2016. évi költségvetési törvényjavaslat ugyanúgy tudatos, előre megtervezett folyamat alapján készült el, mint a kormány által benyújtott korábbi költségvetések. A kormány költségvetés-politi­kájának középpontjában a kezdetektől a munkahelyteremtés, a családok támogatása és a gazdaságélénkítés egymástól elválaszthatatlan céljai állnak. Ezért a 2016-os költségvetés legfontosabb jellemzője, az emberek mindennapi életét megkönnyítő költségvetés tervezésének egyik fő szempontja a családok terheinek csökkentése. Jövőre több pénz marad a magyar családoknál, többet fordítunk a gyermekvállalás és a gyermeknevelés támogatására, a nyugdíjak értékének megőrzésére, illetve munkahelyteremtésre.

A 2016. évi költségvetés az adócsökkentés költségvetése is. Ennek megfelelően 2016-ban a személyi jövedelemadó 16 százalékról 15 százalékra történő csökkentése 4 millió dolgozó magyar embernek jelent jövedelemnövekedést, az intézkedés 120 milliárd forintot hagy a magyar családoknál. A két gyermeket nevelő családok által érvényesíthető családi adókedvezmény négy év alatt fokozatosan a kétszeresére emelkedik, 2016-ban a jelenlegi havi 10 ezer forintról 12 500 forintra. A sertéstőkehús áfakulcsának 5 százalékra történő csökkentésével a kormány egy újabb intézkedéssel javít a családok helyzetén.

Az állami közszolgáltatások díjának, illetékének a csökkentése, az állami rezsicsökkentés 10 milliárd forint megtakarítást jelent a cégeknek, a családoknak. A kormány az ingyenes tankönyvellátás kiterjesztésével is támogatja a rászoruló családokat: 2016-tól a teljes alsó tagozaton ingyenessé válik a tankönyvellátás, a felsőbb évfolyamokon pedig a rászorultság figyelembevételével kerül biztosításra ez a szolgáltatás.

A családok támogatását és ezen belül a gyermekétkeztetési feladatok finanszírozását a kormány mindig is kiemelt feladatként kezelte. Az ingyenes bölcsődei és óvoda gyermekétkeztetés kiterjesztése keretében már 2015 őszétől a jelenleginél akár 230 ezerrel több gyermek étkezhet térítésmentesen. E kiemelt célkitűzés megvalósítása 2016-ban is folytatódik.

A 2015 júliusától átlagosan 30 százalékos emeléssel elinduló fegyveres és rendvédelmi életpálya­modell keretében 2016-tól további 5 százalékkal nőnek a bérek. 2016 júliusától megkez­dődik a kormány-tisztviselői életpályamodell beve­zetése, amelyhez a céltartalékban áll rendelkezésre a megfelelő fedezet.

Folytatódik a pedagógusok béremelése az életpályamodellben foglaltak szerint. 2017-ig minden évben növekszik az ágazatban dolgozók bére, emellett 2016-ban a pedagógusok minősítésének előreha­ladása is hozzájárul a bérek emelkedéséhez.

Az egészségügyi ágazat területén az egészségügyi szakdolgozók, orvosok tekintetében elsősorban a mozgóbérek területén, míg a fiatal szakorvosok vonatkozásában jövedelmi helyzetük javításában történik előrelépés. Mindezek mellett a szociális ágazati bérpótlék a következő évben is fennmarad. A már tavaly elindult és idén felfutó új pályázati ciklusnak köszönhetően jövőre mintegy 1000 milliárd forint uniós forrás juthat a kedvezményezettekhez. Ezt egészítik ki 100 milliárd forintos nagyságrendben a megyék és megyei jogú városok gazdaságfejlesztési programjaira jutó források.

Összességében tehát a 2016. évi költségvetés Magyarország hosszú távú gazdasági esélyeinek javulását, nemzetközi versenyképességünk növeke­dését és az emberek jólétének emelkedését egyaránt biztosítja.

Ennyit gondoltam a vita kezdetére. Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  32  Következő    Ülésnap adatai