Készült: 2024.05.04.06:23:16 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

313. ülésnap (2013.10.21.), 249. felszólalás
Felszólaló Novák Előd (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utáni felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:53


Felszólalások:  Előző  249  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

NOVÁK ELŐD (Jobbik): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! A Jobbik Magyarországért Mozgalom szerint a kormánynak végre el kell döntenie, fel meri-e vállalni a Rongyos Gárda emlékének, érdemeinek elismerését, vagy károsnak tartja Sopron és környéke Magyarországhoz tartozását.

Trianon döntéshozó urai Nyugat-Magyarországot is el akarták csatolni szövetségesünkhöz, Ausztriához. De akadt egy maroknyi hazafi, akik fellázadtak az igazságtalan döntés ellen. A Rongyos Gárda. Egyetemisták, gazdalegények, veterán frontkatonák, volt különítményesek, magyarok, németek, horvátok, bosnyákok, albánok harcoltak az országrész megmaradásáért. Hősies küzdelmük legendás diadalokon keresztül a híres kikényszerített népszavazásig vezetett, ahol Sopron a leghűségesebb magyar városnak bizonyult.

Vámosi Tibor szellemi hagyatékának pártpolitikai érdekek mentén történő kisajátítási szándékára hivatkozva mondta le a Honvédelmi Minisztérium a Hende Csaba felszólalásával tervezett szoboravatást, miután egy hete felújítva visszakerült a Nyugat-Magyarországért hősi halált halt rongyos gárdista emlékműve. Bár a szobor helyrehozatalát a Jobbik kezdeményezte, adományokból biztosítva a szükséges anyagiakat is, és évről évre kizárólag a Jobbik szervez megemlékezést a fővárosnak ennél az egyetlen Rongyos Gárda-emlékhelyénél, de mi nem tiltottuk a többi pártnak sem a téma felkarolását, sőt kifejezetten kértük, hogy ne csak mindig a holokauszttal foglalkozzanak. Természetesen szó sincs politikai kisajátításról, legfeljebb a többi párt rekeszti ki magát e nemzeti ügyben.

Persze ha a rendezvény elhalasztása mögött az áll, hogy a minisztérium ugyanúgy elfelejtett meghívót küldeni Vámosi Tibor oldalági leszármazottainak, mint a kezdeményező Jobbiknak, akkor érthető a lemondás, de a Jobbik nem tud elfogadni egy sunyi meghátrálást. Így most emlékeztetem és emlékeztetni is fogom a kormányt az elmaradásra, egyúttal reméljük, hogy a következő szoboravatási kísérletet már nem titokban tervezik majd megtenni.

Hende Csaba nem kell féljen kiállni az új Magyar Gárda hazafiai elé, hiszen az egykor államilag hasonlóképp üldözött, de társadalmilag ugyanúgy megbecsült Rongyos Gárda ma már össznemzeti büszkeségünk. Volt már állami kísérlet Vámosi Tibor soha nem is létezett leszármazottai mögé bújásra, hogy a szobor felújítását megakadályozzák, azonban a 19 éves, műegyetemistaként hősi halált halt Vámosi Tibornak csak oldalági leszármazottai vannak értelemszerűen, akiket a Jobbik kutatott fel. A többnyire külföldön élő távoli rokonok szerint egyáltalán nem kellett volna helyreállítani a sírt, és tagadják, szégyellik, hogy a Rongyos Gárda tagja volt. Pedig egyértelmű - a rongyosoknak nem volt tagnyilvántartásuk -, aki 1921-ben részt vett a nyugat-magyarországi felkelésben, az a Rongyos Gárda kötelékében harcolt. Ez történelmi tény, még ha a Btk.-ban rögzítenék is az ellenkezőjét. Vámosi Tibor tehát az '56-os pesti srácokhoz hasonlóan harcolt az idegen megszállás ellen.

Az évtizedekig elhanyagolt, rossz állapotban lévő, sőt az 1945-ös kitörésben találatokat is kapott emlékmű eredeti állapotának helyreállításához és egy információs tábla kihelyezéséhez a Jobbik korábban engedélyt kért a Nemzeti Emlékhely és Kegyeleti Bizottságtól. A Jobbik kezdeményezésének élére állva végül a kormány felvállalta a Rongyos Gárda, illetve egy hősi halottja emlékének ápolását.

Hende Csaba honvédelmi miniszter úr többek közt azt írta nekem egy hasonlóképpen napirend utáni felszólalásomra válaszként 2012. november 19-én: "Vámosi Tibor 1921. október 6-án ugyan nem katonaként, hanem felfegyverzett szabadcsapat tagjaként, de egy igazságtalan nemzetközi döntés ellenében, kifejezetten hazánk területi épségének megóvása érdekében áldozta életét, ezért emlékének ápolása mindannyiunk kötelessége." Ezzel egyet is értek. Épp ezért kérdezem: mikor lesz a felújított, visszaállított szobor avatása?

A Trianon-megemlékezések állami szintre emelése után a Jobbik tehát újabb missziókat vállalt magára. Most azt szorgalmazzuk, hogy a Rongyos Gárdáról rendszeresen állami megemlékezéseket is tartsanak, emeljék be a történelemtankönyvekbe, és játék- vagy akár akciófilmet is készítsenek hőstetteikről.

Meg kell végül emlékezni a Rongyos Gárda kevéssé ismert felvidéki küzdelmeiről is. 1938. október 7-én lépték át a felvidéki gúnyhatárt a rongyosok, elősegítve a bécsi döntéseket, amelyek állami ünneplése még szintén várat magára, a Trianon-tragédia helyett.

Köszönöm figyelmüket. (Taps a Jobbik soraiban.)




Felszólalások:  Előző  249  Következő    Ülésnap adatai