Készült: 2024.09.19.13:59:18 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

193. ülésnap, 48. felszólalás
Felszólaló Németh Erika (MSZP)
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás ideje 3:16

Felszólalások:  <<  48  >>    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

NÉMETH ERIKA (MSZP): Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Államtitkár Úr! Már az 1998-as kisebbségi választások ráirányították a figyelmet a választójogi rendszer hiányosságaira, kiskapuira. Ennek okán nyújtotta be az előző ciklus végén javaslatait az Országgyűlés elé az a hatpárti bizottság, amelyet Hargitai János képviselő úr vezetett. Ez a tervezet a kisebbségi ombudsman konkrét vizsgálataihoz kötődő ajánlásaira, ezek tapasztalataira és a mintegy hároméves egyeztetési folyamat eredményeire épült.

A legutóbbi kisebbségi választások azonban egyértelművé tették, hogy a kisebbségi választójog érdemi átalakítására van szükség. Biztosítani kell az alkotmányos rendelkezés teljesülését, miszerint a kisebbségi önkormányzatok létrehozására csak a kisebbségi választópolgároknak van jogosultságuk. Ennek egyetlen lehetséges megoldása a választási törvény legfontosabb és egyben legtöbb vitát kiváltó új eleme lehet, és ez a kisebbségi választói névjegyzék. Ennek bevezetése tenné lehetővé, hogy csakis az adott kisebbséghez tartozók vehessenek részt a kisebbségi önkormányzat megválasztásában. A törvényjavaslat garanciális szabályokat fogalmaz meg a névjegyzék adatainak kezelésére vonatkozóan, így az ezzel kapcsolatos félelmek alaptalanok.

A hosszas szakmai, kisebbségpolitikai és négypárti tárgyalásokat követően még az utolsó egyeztetési szakaszban is figyelembe vettük a kisebbségek kéréseit. Így került sor a névjegyzékes rendszeren belül a kisebbségi választójog alanyi körének bővítésére, további adatvédelmi elemek beemelésére, valamint a jogorvoslati lehetőségek pontosítására. A százszázalékos kisebbségi konszenzust ugyan nem sikerült megteremteni, de a jelenlegi tervezet maga mögött tudja a kisebbségek többségének támogatását.

A Fidesz azonban több elemében elutasítja a benyújtott előterjesztést, elsősorban magát a névjegyzéket. Mivel annak elfogadásához a képviselők szavazatának kétharmada szükséges, így szavazáskor a javaslat nem rendelkezne kellő számú támogatottsággal. A Fidesz álláspontja jelenleg jelentősen eltér attól - sőt ellentétes azzal -, amit képviselőik a benyújtás előtt, majd az általános vita során a bizottságokban és a plenáris ülés vezérszónoklatában képviseltek a javaslat lényegi kérdéseit illetően. Az MSZP és a kisebbségek is veszélyeztetve látják a többéves folyamat eredményeként létrejött törvényjavaslat legitimmé válását, hiszen a Fidesz viselkedése felveti annak gyanúját, hogy elállnak a törvényjavaslat mögül, tehát kilépnek az eddig meglévő négypárti támogatásból.

A jelenlegi jogsértő helyzet felszámolásának egyetlen módja a kisebbségi választójogi törvény elfogadása, mégpedig mielőbb. A kisebbségi ombudsman szerint vagy módosítjuk a törvényt, vagy megszűnnek a kisebbségi önkormányzatok.

Tisztelt Államtitkár Úr! Kérdezem öntől, a vitákat kiváltó névjegyzéknek van-e valamilyen alternatívája. Milyen megoldást lát az említett alkotmányellenes helyzet felszámolására, valamint a kisebbségi választások lehetővé tételére?

Köszönöm, és kérem válaszát. (Taps az MSZP soraiban.)

Felszólalások:  <<  48  >>    Ülésnap adatai