Készült: 2024.09.24.02:59:36 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

125. ülésnap (2004.02.23.),  65-71. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 9:27


Felszólalások:   59-65   65-71   71-77      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Az interpelláló képviselő úr nem fogadta el a miniszter úr válaszát. Kérdezem az Országgyűlést, elfogadja-e. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Az Országgyűlés 169 igen szavazattal, 138 nem ellenében elfogadta a választ.

Tisztelt Országgyűlés! Őry Csaba, a Fidesz képviselője, interpellációt nyújtott be a foglalkoztatáspolitikai és munkaügyi miniszterhez: “Mit tesz a kormány az új munkahelyek megteremtése érdekében a folytatódó gyárbezárások közepette?ö címmel. A képviselő urat illeti a szó.

DR. ŐRY CSABA (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Miniszter Úr! Tisztelt Ház! Az elmúlt hetekben sajnálatosan újabb gyárbezárásokról értesülhetett a hazai közvélemény. A Reemtsma csoport tulajdonában lévő debreceni dohánygyár és az amerikai tulajdonban lévő Kraft Foods édesipari vállalat budapesti üzeme egyaránt bejelentette a termelés leállítását. Ez a két gyárbezárás összességében mintegy 650 fő munkahelyének a megszűnésével jár.

A szocialista kormány megalakulása óta érzékelhető az a kedvezőtlen tendencia Magyarországon, hogy a magyar GDP mintegy 70 százalékát adó multinacionális vállalatok közül egyre többen döntenek a termelés magyarországi leállításáról és munkahelyek megszüntetéséről. Ezek a negatív jelenségek egyértelműen összefüggenek a jelenlegi kormány hibás gazdaságpolitikai döntéseivel, a megnövekedett adó- és járulékterhek következtében folyamatosan csökkenő versenyképességgel, a külföldi működőtőke-befektetések csökkenésével. A beruházásösztönzés terén a kormány alig tud felmutatni említésre méltó eredményeket, miközben egyre több ágazati gond okoz feszültséget a magyar gazdaságban. Az elmúlt másfél évben versenyképességünk romlása nagyban hozzájárult a hazai könnyűipar leépüléséhez. A feldolgozóiparból tavaly elbocsátottak száma meghaladja a 30 ezer főt, és a foglalkoztatottság az üzleti szférán belül stagnál. A kormány nem képes elmozdulást elérni ezen a területen. A munkaerő-piaci helyzetet tovább súlyosbítja az a tény, hogy a jelenlegi kormány leépítette a Széchenyi-tervben célul kitűzött munkahelyteremtő beruházásokat, s máig nem állt elő egy hasonló eredményességű gazdaságfejlesztési programmal.

A fentiekkel összefüggésben a következőket kérdezem:

Mit kíván tenni a kormányzat a magyar gazdaság versenyképességének helyreállításáért?

Milyen erőfeszítéseket tesz a kormány annak érdekében, hogy az elbocsátott munkavállalók elhelyezkedési lehetőségei bővüljenek az üzleti szférában, s ne a költségvetést terhelje tovább a folytatódó gyárbezárások újabb hulláma?

Köszönöm szépen a szót. Várom válaszát, miniszter úr. (Taps a Fidesz soraiban.)

ELNÖK: Az interpellációra Burány Sándor foglalkoztatáspolitikai és munkaügyi miniszter úr válaszol. Megadom a szót.

BURÁNY SÁNDOR foglalkoztatáspolitikai és munkaügyi miniszter: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Kedves Képviselőtársam! Kicsit egyoldalúan szemléli a munkaerő-piaci mozgásokat. Engedje meg, hogy információit kiegészítve adjak választ felvetéseire.

Az elmúlt pénteken kaptam néhány faxot megyei munkaügyi központokból. Ezek a faxok egyaránt számolnak be létszámleépítésről, és számolnak be egyaránt létszámbővítésről is. Engedje meg, hogy ezek közül csak néhányat említsek.

A létszámleépítések ügyében sajnos rossz híreink is vannak, így például egy cég részint zemplénagárdi, részint cigándi üzemében összesen 71 főt elbocsátani kénytelen Borsod-Abaúj-Zemplén megyében. Ugyanebben a megyében egy másik cég - ez svéd tulajdonú; ennyit a multinacionális cégek meneküléséről, képviselő úr - az alsózsolcai ipari park területén 110 fős létszámbővítésről tájékoztatott bennünket. Ha pedig átmegyünk Békés megyébe, akkor az ottani munkaügyi központ kimutatásai alapján - cégneveket most nem mondok - Füzesgyarmaton három különböző cég, az egyik 100 fővel, a másik 35 fővel, a harmadik 20 fővel bővíti termelését; ugyanakkor Szeghalmon 70 fővel bővül a termelés egy negyedik cég esetében; míg az ötödik cég esetében, Kőrösnagyharsányban 20 fővel bővül a termelés. Ez utóbbi egyébként megváltozott munkaképességű emberek foglalkoztatását jelenti.

 

(14.40)

S ha már a multinacionális cégeket említette, szeretném elmondani, hogy itt sem igaz az a tendencia, amit a képviselő úr állít - néhány cégnevet mondok csak: a német Lidl, a Foot Locker, a Hennes & Mauritz letelepedésével is lehet számolnunk a közeljövőben.

Magyarán igaz, hogy a munkaerő-piaci mozgások egy része létszámleépítéssel jár, de szerencsére ezt ellensúlyozzák a létszámbővítések. Több munkahely létesül az országban, mint amennyi megszűnt. Ennek következtében, ha a KSH adatait nézi a képviselő úr, akkor pontosan látja, hogy 85 ezer fővel több dolgozik az országban a kormányváltás óta. Ennyit a létszámbővítés egyenlegeiről.

A képviselő úr egyébként konkrét problémát feszeget, és osztom aggodalmát, hiszen magam is úgy gondolom, hogy ahol létszámleépítésre kerül sor, ott igenis a kormánynak mindent meg kell tennie annak érdekében, hogy ha van remény munkahelymegtartó támogatással ennek megakadályozására, akkor ezt az akciót végrehajtsuk, illetve, ha erre nincs remény, akkor az elbocsátott dolgozóknak, a veszélybe került dolgozóknak minél hamarabb új munkahelyeket találjunk. Az említett cégek esetében azonnal megindultak a tárgyalások a létszámleépítés bejelentését követően. Tájékoztathatom a képviselő urat, hogy ezen tárgyalások eredményeként van remény arra, hogy valamennyi dolgozó esetében más cégeknél fel tudunk ajánlani megfelelő munkahelyet.

Az összkép tehát az, hogy a munkahelyek esetében is bővül a termelés, ezt a kormány különböző támogatásokkal is preferálja. Emlékeztetném a képviselő urat arra, hogy éppen a napokban írta ki a munkaügyi tárca ismét, a tavalyi év folytatásaként a munkahelyteremtő támogatásokra a pályázatot, első lépcsőként 2 milliárd forint értékben. Ez azt jelenti, hogy mintegy kétezer új munkahely teremtésére van lehetőség. Ezeket a pályázatokat március 10-éig kell benyújtani, és április közepéig a minisztérium a szakmai javaslatok alapján az ezzel kapcsolatos döntését meg is hozza.

Kérem a képviselő urat, hogy válaszomat fogadja el. Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps az MSZP soraiban.)

ELNÖK: Kérdezem az interpelláló képviselő urat, hogy elfogadja-e a miniszter úr válaszát.

DR. ŐRY CSABA (Fidesz): Köszönöm szépen a szót. Miniszter úr, az ön válaszával két probléma van. Az egyik az, hogy nem volt válasz, legalábbis a föltett kérdésre nem válaszolt; amit viszont válaszolt, azt nagyon nehezen lehet a konkrét probléma megoldásaként értelmezni.

Miért mondom azt, hogy nem volt válasz? Nem volt válasz, hiszen azt kérdeztem, hogy mit kíván tenni a kormány a magyar gazdaság versenyképessége érdekében, mert meggyőződésünk, hogy új munkahelyeket akkor lehet létrehozni, ha a gazdaság versenyképesen növekszik, és létrehozza a tartós új munkahelyeket. Az a bővülés, amiről ön beszél - most nem érdemes vitatkozni rajta, hogy 60 vagy 80 ezer -, nagyrészt átmeneti, ínségenyhítő jellegű közmunkából, illetve a közszféra mesterséges földuzzadásából származik, amelyet egyébként nem is tudnak tartani, és mostanában elkezdtek elbocsátani. Az üzleti szférában, ahol a tartósan létrejövő új munkahelyeknek kellene szaporodniuk, ott szinte semmi nem történt az elmúlt időszakban.

Eseti példákat természetesen mindig lehet mondani, bár ezekkel sem ártana vigyázni (Közbeszólások az MSZP soraiból: Idő!), mert az előbb említett Zemplénagárd például (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) 120 kilométerre van a… (Az elnök kikapcsolja a mikrofont.)

ELNÖK: Képviselő úr, már lassan fél perccel túllépte az időt. Egyben kérem az interpelláló képviselőket, hogy az időkeretet tartsák be.

A képviselő úr nem fogadta el a miniszter úr válaszát. Megkérdezem az Országgyűlést, elfogadja-e. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Az Országgyűlés 175 igen szavazattal, 134 nem ellenében elfogadta a miniszter úr válaszát.

Tisztelt Országgyűlés! Répássy Róbert, a Fidesz képviselője, interpellációt nyújtott be a Miniszterelnöki Hivatalt vezető miniszterhez: “Elégedett-e a miniszter úr Keller László államtitkár eddigi tevékenységével?ö címmel. (Szórványos derültség az MSZP soraiban.) A képviselő urat illeti a szó.




Felszólalások:   59-65   65-71   71-77      Ülésnap adatai