Készült: 2024.09.20.16:07:37 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

10. ülésnap (2018.06.20.), 105. felszólalás
Felszólaló Demeter Márta (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utáni felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:14


Felszólalások:  Előző  105  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DEMETER MÁRTA (LMP): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Nagyon sajnálom én is, hogy nincs itt a kormány részéről senki, aki válaszolni tud a napirend utáni felvetéseinkre, én nagyon reménykedem benne, hogy ha más nem, akkor ezt írásban meg tudják majd tenni és meg fogják tenni, hiszen erre van lehetőségük.Itt is le kell szögezzük, főleg a mai nap után elismétlendő, hogy számunkra Magyarország biztonsága a legfontosabb, de sajnos azt látjuk, hogy a kormányzat számára nem, hiszen például most a Házban egy olyan törvényjavaslat is megszavazásra került a többség által, amely egy büntetőtörvénykönyv-módosítással úgymond próbál kozmetikázni a magyar jogszabályokon, de érdemben nem járul hozzá Magyarország biztonságához, és amellett, hogy ennek a törvényjavaslatnak az indokolásában is önök arról beszéltek, hogy az illegális migráció ellen küzdeni kell, annak ellenére ezzel kapcsolatban semmilyen előrelépést nem tartalmazott ismét ez a javaslat.

Számunkra alapvető fontosságú, hogy küzdeni kell az illegális migráció ellen, és pontosan a kormányzatnak lenne felelőssége, hogy megtegye azokat az alapvető lépéseket, amivel nemcsak egy rövid távú, esetleg ad hoc rendőri vagy rendészeti intézkedésekre alapoz bármit is, hanem itt egy olyan kihívásról beszélünk, egy olyan globalizációs folyamatról és egy olyan tendenciáról, ami sokkal nagyobb kihívás elé fog minket állítani, egy olyan trendről, amit kifejezetten közép- és hosszú távú megoldásokkal kell kezelni. Nem hallunk a kormánytól semmilyen érdemi javaslatot arra vonatkozóan, hogy hogyan kívánják például megerősíteni az Európai Uniót abban, hogy a határain kívül eső, régiós különbségek miatt kialakuló konfliktusokat és nehézségeket lehessen csillapítani, hogy Magyarország milyen részt vállal ebben, milyen segítséget nyújt a kibocsátó országoknak, ami érdemi segítség, és amivel megakadályozható ennek a folyamatnak az erősödése. Nem hallunk semmit a kormányzattól arra nézve, hogy támogatják-e a Frontexnek, az Európai Határvédelmi Ügynökségnek a valós, végrehajtóállomány-szinten történő megerősítését, nem hallunk semmit arról, hogy önök támogatják-e az Európai Unió következő költségvetésében a radikálisan megemelt biztonsági és védelmi forrásokat. Semmit nem nyilatkozik erről a kormány, és továbbra is szeretnénk erről hallani az önök véleményét, mert cselekvésben sajnos vajmi keveset tudnak felmutatni. Tehát egyelőre nem látszik, hogy milyen ötletük van közép-, hosszú távon ennek a problémának a megoldására és az ebben való részvételre.

Emellett pedig óriási probléma, hogy önök saját maguk a kormányzati intézkedésekkel nyitottak óriási lyukakat Magyarország biztonsági rendszerén, most már azt is mondhatjuk, hogy lebontották Magyarország biztonsági rendszerét. Szeretnék néhány konkrét példát felhozni: a letelepedési kötvényekkel 20 ezer ember kapott élethosszig tartó letelepedési engedélyt úgy, hogy semmilyen érdemi biztonsági ellenőrzésen nem estek át, és több esetben bebizonyosodott, hogy konkrétan bűnözők kaptak így magyar letelepedési engedélyt, amivel szabadon mozognak mind Magyarországon, mind pedig a schengeni övezetben.

(16.00)

Legutóbb az Aszad-rezsim pénzmosó emberéről derült ki, hogy minden gond nélkül megvásárolta a kötvényt, a magyar hatóságok beengedték Magyarországra, és azóta sem merült fel a kormányzat által irányított szervekben és a kormányzatban, hogy hivatalból eljárást indítsanak, és visszavonják egy bűnözőnek a letelepedési engedélyét. Ezt - szeretném még egyszer hangsúlyozni - hivatalból meg kellene tegyék.

Szeretném idehozni Ghaith Pharaon ügyét, aki egy terrorizmus finanszírozásáért is körözött, nemzetközi bűnöző volt. A magyar hatóságok lényegében szemet hunytak a viselt dolgai fölött, és bejöhetett Magyarországra úgy, hogy Zaid Naffa, Jordánia tiszteletbeli konzulja, aki egyébként szintén nemzetbiztonsági kockázatot jelent, segítette őt ebben. Miért engedték ide Ghaith Pharaont annak ellenére, hogy az FBI is körözte? Azért, hogy Orbán Viktor családjával üzletelhessen.

Szeretném idehozni Kiss Szilárd ügyét, aki kétszer bukott meg a nemzetbiztonsági átvilágításon, és mégis mezőgazdasági attasé lehetett Oroszországban a magyar követségen, aki úgy mellesleg havonta 800 vízumot intézett ismeretlen orosz állampolgároknak, ahol kiderült, hogy egyébként számtalan bűnöző kapott így vízumot Magyarországra, tehát összesen több ezer ilyen vízum kiadásáról beszélünk. Kiss Szilárdnak szabad keze volt ebben.

Illetve szeretném idehozni az egyszerűsített honosítás kérdését, ahol egyébként olyan minimális garanciákat nem tudtak önök adni a jogszabályokban, hogy megelőzzék azt, hogy visszaéljenek ezzel szervezett bűnözői csoportok.

Tehát minden ilyen engedélyt felül kell vizsgálni, az összes letelepedési engedélyt pedig (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.), amit kiadtak a letelepedésikötvény-konstrukcióval, vissza kell vonni. Ha ezt nem teszik, az ékes bizonyítéka annak, hogy önmaguk adják el az ország biztonságát. Köszönöm, elnök úr. (Taps az ellenzéki pártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  105  Következő    Ülésnap adatai