Készült: 2024.09.20.03:38:48 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

48. ülésnap (2010.11.17.), 186. felszólalás
Felszólaló Herman István Ervin (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:58


Felszólalások:  Előző  186  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

HERMAN ISTVÁN ERVIN (Fidesz): Elnök Úr! Tisztelt Ház! Vannak emberek, akik azt állítják, hogy minden út jó, mert az valahová vezet. Én ezzel személy szerint nem értek egyet, sőt azt mondom, hogy ez nem is felel meg a valóságnak, hiszen ez az elmúlt 8 év gazdaságpolitikáját jellemezte, és ez a bizonyság arra, hogy ez az út nem jó út, amit ők képviseltek, hiszen ez eladósodáshoz, leszegényedéshez, az államháztartási hiány növekedéséhez, a magyar kis- és középvállalkozók elsorvadásához vezetett, a belső társadalmi feszültségek fokozásával.

Szocialista képviselőtársaink vehemensen bírálják a kormány által beterjesztett költségvetést. Én azt mondom, hogy ez teljesen rendjén van, hiszen az ellenzéknek ez a dolga. (Dr. Varga László: Fogjuk is!) Viszont engedjék meg, hogy szarkasztikus megjegyzés nélkül megfogalmazzam azon kritikai észrevételemet, hogy mintha az önök emlékezetéből kiesett volna az elmúlt 8 év, amelynek a gazdaságpolitikájáért, az országirányításáért önök a felelősek.

Önök summásan úgy fogalmaznak, hogy a múltunkat ismerjük, a jövőnkre pedig borítsunk fátylat. Na, itt van az óriási különbség a gondolkodásunkban, hogy mi nem kívánunk fátylat borítani a múltra, hanem pontosan a jövőt próbáljuk építeni. S ez a költségvetés, ami be lett terjesztve, ez a talpra állás költségvetése.

A törvényjavaslat a nemzeti együttműködés programjában meghirdetett, bejelentett intézkedések pénzügyi eszenciája. A kormány gazdaságpolitikájának központjában a fejlődés, a gyarapodás megindítása és a foglalkoztatás növelése áll. E cél megvalósításának rendeli alá a költségvetést, az adópolitikát oly módon, hogy az úgynevezett jövedelemtulajdonosok között jelentős átrendezést hajt végre a 2011-es költségvetésben.

Mik ezek a főbb elemei a költségvetésnek, amikre éppen az imént utaltam? A háztartások, főképpen a többgyermekes családok az adórendszer átalakításával jelentős többletforráshoz jutnak. A vállalkozások pénzügyi mozgástere a versenyképességüket növeli, az adócsökkentéssel, az új Széchenyi-terv bevezetésével szintén nő, főként a kis- és középvállalkozói szférában. Az állami szféra hatékonyságának növelésével egyidejűleg a karcsúsítására és a kiadások visszafogására kerül sor, valamint az új Széchenyi-terv beindítására 2011-től. A nemzeti közprogram elindítása, a közoktatás korszerűsítése, a kistelepülések, a kisiskolák támogatása, a szakképzésben a duális rendszer beindítása, a munkavállalókkal szoros együttműködésben, a tanyafejlesztési program elindítása, az állami szervezetrendszer átalakítása, korszerűsítése, az egészségügy, a nyugdíjrendszer átalakítása, stabilitása jellemzi a költségvetés fő sarokszámait.

Ezen intézkedések megvalósítása biztosítja, hogy a fejéről a talpára álljon a gazdaság, az ország irányítása, és a "teljes gőzzel egy helyben járok" helyett hazánk és annak lakossága végre a felemelkedés, a gyarapodás útjára lépjen.

Tisztelt Ház! A költségvetési dokumentumból megállapítható, hogy a normaszövege, illetve az indoklása leegyszerűsödött, áttekinthetőbbé vált. Jó irányba tett lépésként értékelhető az új tervezési gyakorlat is, amely szerint a bázisalapú tervezési módszert az állami feladatok körének és az ezek ellátásához szükséges forrásoknak a meghatározása váltja fel. Ezek az intézkedések garantálják, hogy ez út jó út, amelyet a kormány megfogalmazott a költségvetésében. Éppen ezért tisztelettel kérem képviselőtársaimat, hogy segítő támogatásukkal, szavazatukkal segítsék ennek a költségvetésnek az elfogadását.

Köszönöm szépen. (Taps a kormányzó pártok padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  186  Következő    Ülésnap adatai