Készült: 2024.09.23.01:12:13 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

88. ülésnap (2003.09.22.), 168. felszólalás
Felszólaló Bernáth Ildikó (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 2:12


Felszólalások:  Előző  168  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BERNÁTH ILDIKÓ (Fidesz): Tisztelt Államtitkár Asszony! A parlament tavaszi ülésszakán vitattuk meg a kórház-privatizációs törvényről szóló javaslatot, és politikai vitanap keretében is terítékre került a kórházak lehetséges privatizációja.

A benyújtott és a szocialista többség által elfogadott törvény azóta sem csituló viharokat kavart. A vita során a Fidesz-frakció képviselői többször felhívták a figyelmet arra, hogy a törvény elfogadása lehetővé teszi azt, hogy a befektető kénye-kedve szerint mazsolázzon, és a jól finanszírozott osztályokat privatizálja ki az adott intézményből.

Az akkori miniszter, Csehák Judit ezeket a szakma által is jogosnak ítélt aggodalmakat folyamatosan cáfolta, és segédanyagot adott ki a képviselők megnyugtatására. Ebben teszi fel a következő kérdést: “Miért van szükség arra, hogy csak a kórház egészét lehet privatizálni, társaságként működtetni, az egyes részeit nem?ö Majd válaszol is a költői kérdésre eszerint: “Az egészségügyi intézmények egyben, a különböző szakterületek, szolgáltatások együttműködésével töltik be szerepüket. Ezért logikus, hogy a kórház nyereségessége vagy veszteségessége csak egyben értelmezhető. Véget kell vetni annak a gyakorlatnak, amely a kórház nyereséges részeit privatizálta, a veszteséges részeket pedig az állam vagy az önkormányzat nyakán hagyta.ö

Az azóta eltelt néhány hónap igazolni látszik a Fidesz-frakció aggályait. A Veszprém megyei önkormányzat körülbelül tíz nappal ezelőtt tárgyalt egy olyan tanulmányt, amelynek alapján közreműködői szerződés megkötésével lehetővé válik a radiológia, a patológia, a gyógyszertár, majd a szemészet privatizációja. Sajátságosnak találom, hogy kizárólag olyan osztályok privatizációja merült fel, amelyeknek a finanszírozása nyereséges. A tervezet elfogadása esetén a kórház gazdálkodása vészhelyzetbe kerül, az ott dolgozók kiszolgáltatottá válnak.

Kérdezem tehát államtitkár asszonyt, hogyan kíván a tárca egyik vezetőjeként érvényt szerezni a törvényben foglaltaknak, mi a garancia arra, hogy az ott dolgozók nem kerülnek kiszolgáltatott helyzetbe, és hogy munkahelyük megmarad.

Várom megtisztelő válaszát. (Taps az ellenzék padsoraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  168  Következő    Ülésnap adatai