Készült: 2024.04.27.16:44:07 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

85. ülésnap (2015.06.12.), 18. felszólalás
Felszólaló Dr. Staudt Gábor (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 8:24


Felszólalások:  Előző  18  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. STAUDT GÁBOR (Jobbik): Köszönöm szépen, elnök úr. Rövid leszek, csak a kétpercesek metodikája miatt itt egyszerűbben jutok szóhoz ebben a formában.

Azt hiszem, és egy mondat erejéig reagálva arra, amit miniszter úr mondott, nagyon sok mindennel egyetértek, azzal is, hogy az állami rendszer annak idején nem működött jól, de hát nyilván ez a Kádár-korszak állami rendszere volt. Tehát azt nem tudjuk, hogy egy normális, demokratikus viszonyok között működő állami rendszer hogyan működött volna. Biztos, hogy jobban, mint a Kádár-rendszerben.

Az, hogy ha ez esetleg még korrupciómentesen is működik, most azt is mondhatnám, hogy sajnos 25 év alatt sok rendszerről az nem derült ki eddig se, hogy korrupció nélkül hogy működhetne Magyarországon, bár a Kádár-korszaktól negyed évszázadra vagyunk, de ezt tegyük félre; tehát egy korrupciómentes állami rendszer a végrehajtások területén is tud működni. Tehát nem igaz, hogy nem, mert nyugati példák vannak rá, a világban vannak rá megfelelő példák. Természetesen, hogyha ez rosszul van megszervezve, korrupcióval terhelt, akkor nem fog jól működni, de hát mi ne abból induljunk ki, hogy korrupció nélkül Magyarországon nem lehet semmit végrehajtani és megcsinálni. Ez eléggé tragédia lenne, ha ezt kimondanánk.

Az MSZP-re annyit szeretnék még reagálni, hogy egyrészt akkor legyek egyértelműbb: nem hiszem, hogy az MSZP egyébként támogatna egy állami rendszert. Lehet, hogy most azt mondja Bárándy képviselőtársam, de ismerve a szocialisták eddigi hozzáállását, és ez egyébként egy újdonság számomra, hogy legalább Bárándy Gergely eljutott addig, hogy egy állami rendszer is jobb lehet, mint mondjuk, a jelenlegi rendszer… (Dr. Bárándy Gergely: Mikor mondtam mást?) Hát, az én tapasztalataim mások, sőt az a tapasztalatom az elmúlt időszakból, és ez a szocialista kormányok idején még inkább így volt, hogy sajnos az MSZP a jelenlegi végrehajtói garnitúrát ‑ és itt főleg a vezetőkre gondolok ‑ védte. Védte, és lehet, hogy nem személy szerint Bárándy Gergely, tehát nem egy személyes vitát szeretnék folytatni, de az MSZP elmúlt 25 éve alapján, és legfőképpen akkor, amikor kormányon voltak, az egyetértés elég nagy volt. Itt más dolgok is felmerültek a médiában, de nyilván bizonyítást nem nyertek, tehát ennyire nem szeretnék a részletekbe belefolyni. De azt láthattuk, hogy azután is, hogy az MSZP már nem kormányzó erő, azt a garnitúrát, akik a végrehajtói kamarát vezették, erőteljesen védték, és nem mindig érzem úgy, hogy csak szakmai alapon működött ez a védelem. A másik fele viszont az, és ezt megint csak informális visszajelzések alapján tudom mondani, hogy a kamarai vezetők sokszor ezt el is várták, és bizonyos esetben hivatkoztak a jó kapcsolataikra.

Úgy érzem viszont, hogy ezektől el kellene távolodni, és itt a parlamentben egy szakmai vitára kellene helyezni a hangsúlyt. Higgye el, Bárándy képviselőtársam, hogy az emberek értik, hogy miről van szó. Értik, hogy attól még, hogy valaki ellenzékben van és kemény kormányzati kritikát fogalmaz meg, és attól még, hogy egy javaslattal száz százalékig nem ért egyet, mert az LMP és mi is az állami rendszert tartjuk az üdvösnek, ettől függetlenül a jelenlegi rendszerhez képest látjuk az előrelépést abban, amely javaslatot leraktak az asztalra, ráadásul befogadták a javaslatainknak egy jó részét, amit a minisztériumban meg tudtunk fogalmazni.

Egyébként ezek nem lebecsülendő folyamatok, mert nekem meggyőződésem, és lehet ezt persze cáfolni, vagy azt mondani, hogy ez nem így van, de az, hogy a Jobbik napirenden tartotta a témát, és egyébként legyek igazságos, az LMP is elmondta nagyon sokszor, hogy gond van a végrehajtások rendszerével, de most beszéljek haza, nekünk egy fő, kardinális téma volt, hogy valamit változtatni kell a rendszeren. Sok évbe telt, amíg ez esetleg a kormányzó erőnél is eljutott arra a szintre, hogy lépjenek, hiszen öt éve már a Fidesz folyamatosan kormányoz, de a lényeg az, hogy a saját szerepünket nem becsüljük le ebben, hogy itt a parlamentben sajtótájékoztatókon, konkrét ügyekre rámutatva el tudtuk azt érni, hogy valami elindult.

Természetesen ezt a folyamatot végig kell követni, kritikával, adott esetben támogatással, de akkor lehet hiteles, amit elmondunk, és ez meggyőződésem, hogy ha a jó elemeket támogatni is tudjuk, és ami esetleg nem jó vagy félresiklik vagy nem úgy alakul, azt nagyon keményen kritikai éllel meg fogjuk mondani. Ha nem jó javaslat jön ősszel a Ház elé, akkor azt nem fogjuk támogatni, de így tudunk hitelesek lenni és a szavazóinknak is megfelelni azzal, hogy az előremutató javaslatok mellé odaállunk. Higgyék el, bár lehet, hogy ez az MSZP számára nehezen érthető, de az emberek ezt várják, ezt várják az ellenzéki képviselőktől is, hogy a jó javaslatok mellé odaálljanak, a nem jó javaslatokra viszont kőkeményen felhívják a figyelmet, és akár miniszteri szinten is a véleményt a legkeményebb szakmai módon megfogalmazzák. Ezt várják el.

Azt hiszem, ha megnézzük a két párt támogatottságát, mondjuk, az MSZP-ét és a Jobbikét, akkor azt kell gondolnom, hogy itt nem arról van szó, és most már ezek az MSZP-s érvek meghaladottak, mert az MSZP nagyon szerette azt mondani, hogy akkor majd itt biztos a Fidesz-Jobbik-koalíció, és ha mi valamit támogatunk vagy az LMP valamit támogat, akkor az azért van, mert mi koalícióra szeretnénk lépni. Nem, nem, felhívom MSZP-s képviselőtársaim figyelmét, hogy a Jobbik a váltópárt, és egy váltópárt nem lép koalícióra. Vagy le tudja váltani a jelenlegi garnitúrát, vagy nem, de koalícióra nem szeretne lépni.

Aztán, hogy mondjuk, amikor az MSZP meg támogatott egyes fideszes javaslatokat ‑ ezt majd talán Schiffer András ki fogja fejteni ‑, akkor nem volt az, hogy például a nagytőke vagy a bankok érdekében megszavazott javaslatoknál akkor hogy is van ez, hogy kik léptek koalícióra. Tehát felejtsük el ezeket a beidegződéseket, felejtsük el azokat a rossz politikai hozzáállásokat, amik lehet, hogy működtek addig, ameddig két párt volt, de most egy többosztatú politikai rendszerben nem működnek.

(9.40)

Tulajdonképpen meg kell nézni, hogy hová vezetett az elmúlt 25 évben ez a politika. (Dr. Bárándy Gergely: Ne magyarázkodj, hanem támogasd!) Nem magyarázkodok, még Bárándy képviselőtársam azt is mondhatná, hogy miért féltem én az MSZP-t. Mert mondhatná azt, miért figyelmeztetem őket, hogy változtassanak a politikai magatartásukon. Igen, ez az emberek véleménye is, hiszen azért küldtek ide minket, hogy elmondjuk a véleményünket. (Dr. Bárándy Gergely: Már öt perce rólunk beszélsz.) Persze, az lenne a legjobb, ha az MSZP folytatná jelenlegi magatartását, és egy 5 százalékos párt szintjére süllyedne le. Ez valószínűleg meg fog történni ‑ persze. jó.

De attól még, és csak azért beszélek az MSZP-ről, mert visszautasítom azt, hogy itt bármilyen javaslat támogatásánál azt mondják, hogy ez azért fordulhat elő, mert a Jobbik a Fidesz felé koalíciós partnerként szeretne dörgölőzni. (Dr. Bárándy Gergely: Nem ezt mondtam.) De, ezt mondta képviselőtársam. (Dr. Bárándy Gergely: Azt mondtam, hogy úgy néz ki néha, hogy közelítetek egymáshoz.)

Nem szeretném hosszan elhúzni a felszólalásomat, a lényeg az, hogy a Jobbik egy váltópárti szerepbe nőtte fel magát, az MSZP meg esetleg a DK-val vagy az LMP-vel tud a jövőben versenyezni. Ehhez sok sikert kívánunk. Köszönöm szépen. (Szórványos taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  18  Következő    Ülésnap adatai