Készült: 2024.09.25.07:41:25 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

221. ülésnap (2001.09.04.), 308. felszólalás
Felszólaló Kékkői Zoltán József (FKGP)
Beosztás földművelésügyi és vidékfejlesztési minisztériumi politikai államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utánihoz hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 4:13


Felszólalások:  Előző  308  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KÉKKŐI ZOLTÁN földművelésügyi és vidékfejlesztési minisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Képviselő Úr! Elöljáróban tájékoztatom arról, hogy a Kereskedelmi Világszervezet keretében - mint ahogy azt ön is mondta - 1995-ben életbe lépett az exporttámogatásra vonatkozó kötelezettségvállalás, amely minden fél számára előírja az exporttámogatások fokozatos csökkentését. Ismeretes, hogy Magyarország hibás bázisadatokat adott meg az eredeti vállalásban, amely igen szűk termékkör támogatott exportjára nyújtott lehetőséget.

A kötelezettségvállalást meghaladó magyar exporttámogatások miatt Amerika, Ausztrália, Argentína és Új-Zéland hivatalos rendezési eljárást indított. A döntőbírósági ítélet helyett az ügy tárgyalásos rendezésére irányuló magyar erőfeszítések végül is sikerrel jártak. Magyarország az 1998. január 1-je és 2002. január 1-je közötti időszakra felmentést kapott az eredeti kötelezettségvállalásai alól, és erre az időtartamra az eredetinél lényegesen kedvezőbb, több termékkörre vonatkozó exporttámogatási lehetőséget kapott.

Ennek megfelelően 2001-re búzából - mint ahogy ön is említette - 1,141 millió tonna mennyiségre és 1,315 milliárd forint értékhatárig, kukoricából pedig 164 ezer tonna mennyiségre és 148 millió forint értékhatárig nyújtható exporttámogatás a rendelkezésre álló költségvetési forrásból. 2002. január 1-jétől vissza kell térni az eredeti kötelezettségvállaláshoz, amely alapján a gabonaféléknél egyértelműen csak a kukoricánál áll rendelkezésre a 2001. évihez hasonló keret, míg a búzánál az eredeti kötelezettségvállalásban szereplő vámtarifaszám csak a durumbúzára vonatkozik, bár a keret az előző évivel azonos.

Az előzőekből következik, hogy a rendelkezésre álló forrás esetén technikailag sem lehetséges búzánál exporttámogatást nyújtani, mert a meghirdetést követő szállítások és az exporttámogatás kifizetése közötti időszak mintegy 60-90 nap, és így a kifizetés átnyúlik 2002-re, amikor már az eredeti kötelezettségvállalásban szereplő vámtarifaszám szerint csak durumbúza támogatható. Tehát exporttámogatás meghirdetésére jelenleg a Kereskedelmi Világszervezetnél vállalt kötelezettségünkből adódóan már nincs lehetőségünk. Korábban a gabonapiaci viszonyok nem tették indokolttá a búza exporttámogatását, hisz a gazdasági év első két hónapjában - július-augusztusban - a korábbi évek hasonló időszakához viszonyítottan legnagyobb mennyiség került kiszállításra. Ezt ma délelőtt már elmondtam.

Az exporttámogatás meghirdetésére irányuló, tárcát ért nyomás mindvégig nélkülözte a szakmai érveket; ha csak az nem számít érvnek, hogy az idén utoljára élhetünk ezzel a támogatási formával. Érdekes módon az exporttámogatás követelésénél a termelőkre történő hivatkozáson kívül senki sem írta le, hogy az exporttámogatásból az eddigi gyakorlattól eltérően mi módon részesülnek a termelők is. A piaci helyzet stabilizálása és a piac élénkítése érdekében az FVM-ben a szakmai munka tovább folyik. Mindkét gabonaféle vonatkozásában esetleges piaci zavar esetén az FVM megvizsgálja a támogatási lehetőségek alkalmazását a rendelkezésre álló költségvetési források alapján.

Köszönöm a figyelmet.

 




Felszólalások:  Előző  308  Következő    Ülésnap adatai