Készült: 2024.05.06.06:40:14 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

33. ülésnap (2010.10.11.),  144-151. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 7:17


Felszólalások:   136-143   144-151   152-161      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Aradszki András, a KDNP képviselője, kérdést kíván feltenni a belügyminiszternek: "Tervezi-e a tárca, hogy a biztonsági elemzés készítésére kötelezett üzemeltetők esetében a katasztrófavédelmi besorolásokat felülvizsgálja?" címmel. Miniszter úr halaszthatatlan közfeladata ellátása miatt válaszadásra Tállai András államtitkár urat jelölte ki. Kérdezem képviselő urat, hogy elfogadja-e a válaszadó személyét, vagy miniszter úrtól személyesen kéri a választ. (Dr. Aradszki András: Elfogadom.) Aradszki András képviselő urat illeti a szó.

DR. ARADSZKI ANDRÁS (KDNP): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Ház! Együtt érezve az áldozatok családtagjaival és azokkal, akik a vörösiszap áradása miatt elvesztették a vagyonukat, megelőzendő a súlyos ipari balesetek előfordulását, kénytelen vagyok feltenni azt a kérdést, hogy mit lehet tenni a katasztrófavédelem szempontjából az olyan ipari létesítményekkel, amelyek köztes állapotban vannak. Miért van köztes állapotban az ajkai timföldgyár is? Nevezetesen azért, mert a vonatkozó KöM-rendelet értelmében, annak sajátos értelmezése alapján a timföldtermelésből származó vörösiszap nem minősül veszélyes hulladéknak.

Ebből a megállapításból, ebből a ténybeli helyzetből, ebből a felfogásból következik az is, hogy a katasztrófavédelmi törvény értelmében a MAL Zrt.-nek legjobb tudomásom szerint csak biztonsági elemzést kellett elvégezni, nem pedig biztonsági jelentést készíteni, amelynek sokkal részletesebben kellett volna taglalnia a katasztrófa bekövetkezésekor követendő eljárást. A biztonsági jelentésnek tartalmaznia kell azokat az információkat, amik a külső védelmi tervek és az esetleges szakhatósági tervek elkészítéséhez szükségesek. Ez fokozottabb biztonsági helyzetet ír elő az így gazdálkodó üzemi létesítményeknek.

Ezért kérdezem, tervezi-e a tárca olyan üzemeltetőknek, amelyek tevékenységének a besorolása a jogszabályi értelmezésétől függ, illetve az bizonytalan, hogy ne csak biztonsági elemzést, hanem biztonsági jelentést is kelljen készíteniük annak érdekében, hogy a jövőben ezek a katasztrófahelyzetek fokozottabban elkerülhetők legyenek. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Megadom a szót Tállai András államtitkár úrnak.

TÁLLAI ANDRÁS belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Parlament! Tisztelt Képviselő Úr! Nagyon szépen köszönjük a kérdését, hiszen ennek kapcsán elmondhatjuk, hogy a nemzeti ügyek kormánya prioritásként kezeli az elmúlt nyolc évben meggyengült közbiztonság újbóli helyreállítását, amelynek - most már láthatjuk, tapasztalhatjuk - a katasztrófavédelem is szerves része. Valóban úgy van, ahogy mondta: nem tartoznak a jelenlegi katasztrófavédelmi törvény hatálya alá például az ilyen üzemek.

A kormány elhatározta, hogy egy új katasztrófavédelmi koncepciót dolgoztat ki a Belügyminisztériummal, amelynek az elkészítése folyamatban van. Ezenkívül szeretnénk egy egységes iparbiztonsági felügyeleti hatósági rendszert létrehozni a katasztrófavédelmi rendszeren belül. Ennek a rendszernek természetesen meg kell felelnie az európai uniós irányelveknek, azt maximálisan be kell hogy tartsák. Azonban terveink szerint ez a jelenlegi rendszernél jóval szigorúbb lesz, hiszen egy azonosítási kritériumrendszert fogunk bevezetni, amelybe teljes egészében bele fognak tartozni a veszélyes üzemek.

(17.00)

Ez azt is fogja jelenteni, hogy az ilyen üzemeknek a jövőben egy megelőzési tervet, súlyos káresemény elhárítási tervet kell készíteni, amely például most nem volt ennek az üzemnek. Természetesen figyelembe fogjuk venni az ágazati előírásokat is, és annak alapján fog majd ez a hatósági iparbiztonsági rendszer működni. Figyelembe kell venni azt az irányelvet is, hogy a szennyező fizet, tehát a hatóságok ellenőrzéséért közszolgáltatási díjat szeretnénk fizettetni a jövőben az ilyen üzemekért, és természetesen kötelezővé tennénk az arányos és a veszéllyel mértékes felelősségbiztosítási rendszert, enélkül a jövőben az ilyen üzemek nem kaphatnának engedélyt a tevékenységükre.

Köszönöm szépen egyelőre a figyelmet. (Taps a Fidesz padsoraiban.)

ELNÖK: Viszontválaszra megadom a szót Aradszki András képviselő úrnak.

DR. ARADSZKI ANDRÁS (KDNP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Köszönöm a megnyugtató válaszát. Azért egy-két dologra szeretném fölhívni a figyelmet. A konkrét esetben kérdéses az, hogy a Seveso II. irányelvvel összhangban volt-e az ajkai timföldgyár besorolása. Ha nem volt, akkor meg kéne vizsgálni azt a konkrét ügyben, hogy ki felelt azért, hogy nem megfelelő katasztrófavédelmi besorolás alá került ez az ipari létesítmény.

Hozzá kell tennem azt is, hogy az, hogy a biztosítási összeg ilyen alacsony mértékű volt, ez nem elfogadható. Nagyon helyeslem, és nagyon támogatom azt, hogy ebben egységes irányelvek, jogszabályi útmutatások legyenek a jövőben, de ez magával kell hogy vonzza azt is, hogy a későbbiekben a viszontbiztosítás magyarországi rendszerét is meg kell oldani, mert a helyi biztosítóink egy ilyen biztosítási kockázatot nehezen tudnak kezelni. Mindenesetre összességében megnyugtató volt a válasz.

Köszönöm. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)

ELNÖK: Viszontválasz illeti meg az államtitkár urat.

TÁLLAI ANDRÁS belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Tisztelt Képviselő Úr! Remélhetőleg az ön által fölvetett aggályokra ez a széles körű vizsgálat, amelyet a kormány kezdeményezett, minden tekintetben - szakmai, büntető és egyéb felelősség tekintetében is - választ fog adni. Az pedig, hogy a jövőben hogyan csináljuk, rajtunk fog múlni, parlamenti képviselőkön, hiszen az elénk kerülő törvényjavaslat vélhetően jövő év tavaszán az országgyűlési képviselők jóváhagyásával fog megszületni, és arra kérem önt is és minden szakembert, minden felelősséget érző embert, hogy vegyen részt majdan az új katasztrófavédelmi rendszer, a törvény megalkotásában.

Egy olyan törvényt kell létrehoznunk, hogy az ilyen események, amelyek az utóbbi időben bekövetkeztek Magyarországon, de különösen a vörösiszap-katasztrófa soha többet ne fordulhasson elő, hiszen olyan jogszabályokat, olyan törvényt kell megalkotnunk közösen, amely ezek létrejöttét, kialakulását egyszerűen lehetetlenné teszi, mert a szigorú szabályok ezt nem fogják lehetővé tenni.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)




Felszólalások:   136-143   144-151   152-161      Ülésnap adatai