Készült: 2024.09.19.22:39:35 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

217. ülésnap (2017.05.02.), 255. felszólalás
Felszólaló Ander Balázs (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 9:25


Felszólalások:  Előző  255  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ANDER BALÁZS (Jobbik): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Az egyes országok politikai kultúrája nagyon sok tényezőtől függ, kijelenthetjük azonban, hogy az adott nemzet szokásai, habitusa és vérmérséklete, egyszerűbben fogalmazva, a kultúrája az, ami meghatározza ezt. A politikai kultúra alakítói alapvetően a pártok, akik a viselkedésükkel, az általuk igénybe vett eszközökkel befolyásolják, formálják azt.

A pártpolitikai küzdelmek sok színtéren zajlanak, a médiában, a választókkal való találkozások során, az utcák plakátjain, és sok esetben itt, e ház falai között is. Minden szereplőnek, a pártoknak, a civil szervezeteknek, valamint az embereknek is elemi érdeke, hogy ezen küzdelmek során tisztességes eszközökkel éljenek a pártok. A nemtelen eszközök alkalmazása a közbizalmat rongálja, a széles körben terjesztett hazugságok szörnyű károkat okoznak a társadalomban. Éppen ezért nagy a felelősségünk abban, hogy politikai véleményünket hogyan fogalmazzuk meg, milyen módon kívánjuk az álláspontunkat megismertetni másokkal, különösen a választókkal.

Ha nincs mondanivalónk, nem tudunk politikai üzenetet megfogalmazni, akkor bizony nemtelen eszköznek minősül az, ha annyiban merül ki a politikai aktivitásunk, hogy politikai versenytársainkat, vetélytársainkat kívánjuk elhallgattatni. Különösen káros ez a tevékenység, ha olyan véleményt kívánunk, illetve kívánnak önök szőnyeg alá seperni, ami az igazságra hívja fel a választópolgárok figyelmét. Az előttünk fekvő törvényjavaslat ékes példája annak, hogy a kormánypártok a közhatalommal visszaélve, önös pártpolitikai érdekből kívánják elhallgattatni azokat, akik kimondják az igazságot az üzelmeikről, el akarják lehetetleníteni azokat, akik lerántják a leplet a hazugságaikról, illetve felhívják a figyelmet a valós problémákra.

A plakátok kérdése olyan pillanatnyi aktuálpolitikai kérdés, amit a kormánypártok törvénnyel kívánnak a rövid távú érdekeiknek megfelelően rendezni. Ezzel aláássák a demokráciát, veszélyeztetik a szólásszabadságot, és megcsúfolják a törvényhozást.

Kína papucsokat gyárt, önök, kedves fideszes képviselőtársaim, pedig törvényeket. A törvényhozás teljes kiüresedéséhez vezet, ha a napi, aktuálpolitikai kérdéseket törvényekkel próbáljuk meg kezelni. A törvények nem arra valók, hogy a jelenlegi kormánypártok vezetőinek botrányos ügyeit takargassák! Az igazságot ki kell mondani, a tetteinkért a felelősséget, különösen a politikai felelősséget vállalni kell. Fokozattan igaz ez a kormányzó pártokra.

Tisztelt Kormánypárti Képviselőtársaim! Kérdezem, hogy meddig kívánnak egyébként asszisztálni ehhez a cirkuszhoz. És ha itt a konkrét törvényjavaslattól eltekintünk, akkor ha már Volner képviselőtársam volt a olyan kedves, és felhozta a Hungaro­Cont­rol Zrt.-nek a messzire bűzlő történetét, akkor hadd fordítsak még néhány mondatot erre az önök számára kétségkívül nagyon kényes ügyre.

(19.00)

A HungaroControl Zrt., ami száz százalékban állami tulajdonú vállalat és a légi irányításért felel Magyarországon, 2016 végén, egészen pontosan 2016. október 17-én 320 millió forintos támogatásban részesítette a Szövetség a Nemzetért Alapítványt, azt az alapítványt, ami mögött ott áll Orbán Viktor polgári köre, minden polgári körök ősatyja, a Szövetség a Nemzetért Polgári Kör. Ennek vezetője az a László Tamás kormánypárti képviselőtársunk, aki ennek a törvényjavaslatnak a vitájában a harmadik percben felállt és elhagyta sajnos egyébként az üléstermet, mert igazán érdekelne minket az ő véleménye ezzel kapcsolatosan.

Az, hogy a Szövetség a Nemzetért Alapítvány 2011-ig éves szinten 20-30 millió forintos támogatásban részesült, aztán a kormányváltás után ez felugrott olyan 60-80 millió forintra, talán még így le­nyelhető lenne, de hogy egyetlenegy tollvonással át­láthatatlan döntési mechanizmusok sorát és a válasz­tópolgárok akarata által, a közakarat által nem befolyásolható módon 320 millió forintot juttatnak ennek a szervezetnek, az messze több mint felháborító.

Én magam egyébként írásbeli kérdéssel fordultam az illetékes minisztériumhoz, mi a véleményük erről az egészről, mikor kívánják például lemondatni a HungaroControl Zrt. döntésben felelős vezetőit, illetve mikor szólítják fel a Szövetség a Nemzetért Alapítványt arra, hogy ezt a 320 millió forintot szépen juttassák vissza oda, ahova egyébként való, a magyar költségvetésbe, ugyanis véleményünk szerint ennek a pénznek bizony jobb helye is lehetett volna.

Fónagy államtitkár úr a mellébeszélő válaszában próbálta mentegetni a helyzetet. Tudjuk egyébként, hogy ez az alapítvány, illetve bocsánat, a Hungaro­Control Zrt. rendelkezik társadalmi felelősségvállalási programmal. Ezzel semmi probléma nincsen. A nagyvállalatok esetében ez támogatható, helyes do­log. Viszont ez a társadalmi felelősségvállalási prog­ram azt is előírja a cég számára, hogy ennek ke­re­tén belül olyan célokat támogassanak, mint például a légi forgalom, illetve a légi közlekedés vagy éppen a rekultiváció népszerűsítése, ennek a propagálása.

Na most, hogy a Szövetség a Nemzetért Alapítványnak mindezen célokhoz, feladatokhoz mi köze van, azt önökön kívül talán csak a búbánat tudja, mert mi nem.

Mi köze van a Szövetség a Nemzetért Alapítványnak a légi közlekedés népszerűsítéséhez, amire egyébként államtitkár úr válasza szerint ezt a 320 millió forintos támogatást fel kellene használniuk? Tényleg megdöbbenve állunk az egész előtt. Volner képviselőtársam kiváló hozzászólásában elhangzott, hogy mennyire szeretik a milliárdokat és hogyan építették ki az Andy Vajna-, Habony-féle, sok-sok milliárdot felemésztő és közpénzeket felemésztő propagandabirodalmukat. Önök, úgy látszik, egyébként nem restek lehajolni az aprópénzért sem, mert ez a 320 millió forint mégiscsak jól jött a kasszába.

Még az ennél kisebb tételekre is vevők, ugyanis a HungaroControl Zrt. 25 millió forintos támogatásban részesített egy másik fideszes politikushoz ezer szállal kapcsolódó alapítványt, ez a Jövő Uniója Alapítvány, amelynek a vezetője nem más, mint az ifjú titán, a Fidelitas-vezér Tardi Tamás, aki egészen véletlenül a Somogy Megyei Közgyűlés alelnöke lett. (Z. Kárpát Dániel: Jézus Mária!) Ezekre a kérdésekre kellene válaszolni. (Közbeszólások az MSZP soraiból: És csak 25 milliót kapott? Szegény gyerek!) Ha bújtatott pártfinanszírozásról beszélünk, akkor így van, ő szerény volt, beérte 25 millió forinttal is, bár hozzátenném egyébként, hogy 8 millió forintot már kapott korábban a Szerencsejáték Zrt.-től, tehát itt azért gyűlnek a milliók, amelyeket papírforma szerint bizonyára nemes célokra használ fel az ő alapítványa is.

De ilyen alapon egyébként fel lehetne szólítani az ország népét, Józsi bácsit, Mari nénit, nosza, hozzatok létre ilyen alapítványokat, és majd a fideszes kormányzat szépen nektek is juttat 8 millió, 25 millió, vagy ha éppen úgy van, akkor 320 millió forintot. Ne vicceljünk már!

Tisztelt kormánypárti képviselőtársaim, én mint Somogy megyei képviselő, kénytelen voltam ezt a helyi példát is előhozni. Nagyon sok civil szervezet, illetve nagyon sok alapítvány örült volna egyébként egy ekkora dotációnak, ekkora juttatásnak, mint amit Tardi Tamás alapítványa kapott ettől a száz százalékban állami vállalattól.

Felháborító, elfogadhatatlan, és a Jobbik teljes természetességgel nemet mond mindezekre olyan formában is egyébként, amit önök állandóan az orrunk alá szoktak dörgölni, hogy ha nem tetszik valami, ha törvénytelenséget sejdítünk, akkor tegyük meg a feljelentést. Jelentem, megtettem a feljelentést, különösen nagy vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés ügyében ismeretlen tettes ellen. Meg fognak lepődni, hogy mi lett ennek a feljelentésnek az eredménye: elutasították. Nos, no comment.

Köszönöm a figyelmet. (Taps a Jobbik padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  255  Következő    Ülésnap adatai