Készült: 2024.04.26.08:46:29 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

217. ülésnap (2017.05.02.), 18. felszólalás
Felszólaló Csepreghy Nándor
Beosztás Miniszterelnökség államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 3:34


Felszólalások:  Előző  18  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

CSEPREGHY NÁNDOR, a Miniszterelnökség államtitkára: Tisztelt Elnök Úr! Köszönöm szépen a szót. Köszönöm szépen a lehetőséget. Tisztelt Képviselő Asszony! Értem a frusztráltságot, de hogyha ön arról beszél, hogy a nép felhatalmazását kellett volna megszerezni a Paksi Atomerőmű fejlesztéséhez, akkor ismételten szeretném felhívni a figyelmét, hogy ezt megszereztük 2014-ben. Akkor, amikor az önök atomellenes álláspontja 2 millió szavazattal kevesebbet kapott, mint a Fidesz egyértelműen felvázolt és egyértelműen felvállalt atomtámogató álláspontja. (Dr. Szél Bernadett: Hazudsz!)

És képviselő asszony arról beszél, hogy a demokratikus minimumokat be kell tartani. Ez így van! A demokratikus minimum azt jelenti, hogy van egymással szemben két eltérő szakmai álláspont, és amelyik többséget szerez, az a többség alkalmat kap arra, hogy ezt meg is valósítsa.

Tisztelt Képviselő Asszony! Én elfogadom, hogy önök, az LMP képviselői egytől egyig hülyének tartanak minden olyan magyar embert, aki nem szeretne többet fizetni az elektromos áramért annál, mint amit most fizetnie kell. (Dr. Szél Bernadett: Ezt a panelt ki írta? Nem szégyelled magad? Ez nem sérti a Ház méltóságát?) Az elektromos áram ára Magyarországon azért 30 forint, szemben a zöldenergiás német árhoz képest, ami 90 forint, mert ma jelen pillanatban akár az ellátásbiztonság, akár a kiszámítható árak tekintetében nincs olcsóbb és nincs biztonságosabb energiatermelés, mint az atom. Itt szeretném képviselő asszonynak a figyelmét felhívni arra, hogy egy kormányzati szerepből az államnak mindig két szempontot kell figyelembe venni: az egyik az ellátásbiztonság, a másik az ár. Az az alternatíva, amit önök kínálnak a magyar embereknek, az legalább 3-4-szer akkora rezsiköltséget jelent; az az alternatíva, amit önök kínálnak az embereknek, emberek tízezreinek a munkahelyét teszi tönkre; az az alternatíva, amit önök kínálnak az embereknek, megszünteti a magyar gazdasági növekedésnek az alapját; az az alternatíva, amit önök kínálnak az embereknek, az megszünteti a rezsicsökkentés alapját. Tehát nem reális.

A magyar kormányzat azt a célt tűzte ki maga elé, hogy fenntartja a paksi atomerőművi blokkok üzemidejének lejártát követően is az ország elek­tro­mosáram-termelő kapacitásának közel 50 százalékát, és olyan alternatívát nyújt a magyar adófizetőknek, cégeknek és vállalkozásoknak, hogy különböző helyekről legyünk képesek energiát termelni és vásárolni, annak érdekében, hogy Magyarország az Európai Unió egészét tekintve is az egyik legolcsóbb alternatívát adja az elektromos áram területén.

Önök beszélnek zöldenergiáról. Valóban igaza van abban, hogy a jövő, a hosszú távú jövő, a 30-40-50 éves jövő erről fog szólni. De jelen pillanatban azok a beruházások, amelyek alternatívát jelenthetnek zöldenergiában Magyarországon, és azt az energiatermelést tudnák garantálni, amit a paksi atomerőműblokkok, az legalább 7000 milliárd forintba kerül az ön által is megemlített, 4000 milliárd forint bekerülési költségű Paksi Atomerőmű-fejlesztéshez képest. Tehát itt ön az előzőekben arról beszélt, hogy legalább duplájára kell emelni a magyar adófizetők rezsiköltségét ahhoz, hogy finanszírozni lehessen a Pakson megtermelhető energiának a költségét. (Dr. Szél Bernadett: Nem igaz! Dehogyis! ‑ Kunhalmi Ágnes: Nem igaz!) Ezért arra szeretném felhívni az LMP-t, hogy játsszon tiszta lapokkal: egyrészt fogadja el a választások eredményét, amikor 2 millió embernek nem tudott alternatívát kínálni azzal, hogy az önök programja megfelelő arra, hogy olcsó és kiszámítható energiát biztosítson Magyarország számára. Másrészt pedig az LMP nézhet hülyének bárkit az országban, de akkor ne csodálkozzon azon, hogyha 2014-hez képest 2018-ban is hasonló választási eredményeket fognak elérni. Köszönöm megtisztelő figyelmét. (Dr. Szél Bernadett: Nem te vagy a választási tanácsadónk! ‑ Taps a kormánypártok soraiból.)




Felszólalások:  Előző  18  Következő    Ülésnap adatai