Készült: 2024.09.21.23:40:10 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

323. ülésnap (2013.11.12.), 56. felszólalás
Felszólaló Magyar Zoltán (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:57


Felszólalások:  Előző  56  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

MAGYAR ZOLTÁN (Jobbik): Köszönöm a szót. Elnök Úr! Tisztelt Ház! Képviselőtársaim! A 462., 468., 469., 470. és a 466. pontokhoz szeretnék hozzászólni. Ezek saját módosító indítványaimnak azon részei, amelyek a Győr-Moson-Sopron megyében meglévő problémákat feszegetik, illetve próbálnak rájuk megoldást találni. Az a közös ezekben a módosító indítványokban, hogy a kormánypárti képviselők az adott választókerületből megígérték a kampányban, hogy ezek meg fognak valósulni, vagy pedig azóta tettek ígéreteket azzal kapcsolatban, hogy elindítják a folyamatot, de mégsem történt meg ez az elmúlt években. És mivel fél év múlva választások lesznek, így félő, hogy ha a költségvetésen most nem tudjuk átvinni ezeket a javaslatokat, akkor bizony nem is kerülnek egy darabig megvalósításra.

Az első a sertéságazat helyzetét javító intézkedéseknél emelne be egy pluszsort, amivel a kapuvári húsgyárat szeretném újraéleszteni, megmenteni. Számtalan lehetőség és mód van arra, hogy Kapuváron ez a tradicionális üzem, amely sok embernek, több száz embernek jelentett megélhetést a környéken, újraindulhasson egyfajta szövetkezeti formában, és ehhez lenne szükség az állam támogatására.

A csornai elkerülő út meggyorsítása is szükségessé válhat, hiszen a rendszerváltás óta gyakorlatilag minden kormánypárti vagy ellenzéki képviselő, aki abból a körzetből jutott az Országgyűlésbe, azzal a nagy kampányígérettel érkezett ide, hogy bizony a ciklus végére befejezi ezt az elkerülő utat. De a mai napig csak némi kapirgálásokról lehet beszélni, miközben Csorna Budapest után a legforgalmasabb város, ha egy főre vetítjük az adatokat. Gyakorlatilag a főút melletti területek, mondhatom, élhetetlenné váltak az ott élők, a városiak számára. Mindenképpen szükséges lenne, ha az állam ezt a szenvedésüket egy kicsit enyhítené azáltal, hogy az elkerülő út megépítését segíti.

Szintén benyújtottam egy módosító javaslatot a győri Dunakapu térrel kapcsolatban. Ezt az ügyet is már többször a Ház elé hoztam. Győr egy történelmi műemlékekben rendkívül gazdag település, ennek egyik legértékesebb darabját veri szét éppen jelenleg is a győri városvezetés. A Dunakapu tér alatti reneszánsz váregyüttes helyére egy mélygarázst próbálnak meg építeni. A módosító javaslatommal arra teszek kísérletet, hogy ezt az építkezést megállítsuk, és ehelyett egy igényes, szakmailag megfelelő feltárása történhessen meg a Dunakapu térnek. Figyelembe veszem a költségvetés helyzetét, tehát nem arról van szó, hogy milliárdokkal próbálnám meg támogatni ennek a térnek a felújítását. Jelenleg az is éppen elég előrelépés lenne, ha megfelelő módon fel lenne tárva a tér.

Szintén javaslatot teszek a mosonmagyaróvári '56-os múzeum megépítésére, megvalósítására. Maga a helyszín adott az önkormányzat számára. Ez is egy régi adósság, egy régi, megvalósulatlan ígéret. Mindannyian tudjuk, hogy Mosonmagyaróvár az '56-os események vidéki helyszínei közül kiemelkedő mind áldozatszámban, mind pedig az ott történt megtorlások brutalitása szempontjából. Mindenképpen hasznos lenne, ha méltó módon tudnánk mi, mosonmagyaróváriak az '56-os eseményekről megemlékezni egy ilyen múzeum keretében. Sok jó javaslat és sok helyi építész, helyi vállalkozó ötlete napvilágot látott már. Ezeket egyesítve, úgy gondolom, egy kimagasló színvonalú intézményt lehetne létrehozni.

Meg kell említenem még a vámosszabadi menekülttábor esetét. Ez az egyetlen olyan módosító indítványom, amely nem arról szól, hogy valamihez pluszpénzt adnék, hanem pontosan elvenném a költségvetésből azt a részt, ami a vámosszabadi menekülttábor fenntartását finanszírozná, és ennél hasznosabb célokra csoportosítanám át. A vámosszabadiak nem kérnek továbbra sem e menekülttáborból. Ráadásul ennek negatív hatásai éppen Győrben csapódnak le. A településtől 8 kilométerre fekszik Győr, ahol az eddigi, mondhatom békés belvárosi életet komolyan felforgatták a világ különböző országaiból idekerült menekültek, akik lépésről lépésre a sétálóutcán gyakorlatilag házassági ajánlatokkal inzultálják a győri hölgyeket. Úgy gondolom, Győr és környéke nem érdemelte meg ezt a kormányajándékot, ezt a csomagot, amit önök menekülttábornak hívnak.

Még egyetlen dolgot emelnék ki, az a szigetközi vízpótlás. 80 ezer magyar állampolgár írta alá azt a kezdeményezést, javarészt szigetköziek, hogy a kormány foglalkozzon végre érdemben a szigetközi vízpótlással. Elképesztő, hogy ezt a régiót két évtizede magára hagyták, számtalan problémát okozott az, hogy a Duna vízszintje, a Mosoni-Dunáé és a Nagy-Dunáé is ilyen módon süllyedt. Eközben pedig a SZITE-nek, ez egy civil szervezet, kiváló javaslatai vannak, amelyek tényleg minimális befektetéssel, néhány százmillió forintból, fenékküszöbökkel megoldanák ezt a problémát. Ráadásul a gyakorlatban is működik már ilyen, és látható, hogy azt az ágat igenis megmentette, élhetővé tette a környezetét. Azt, gondolom, nem kell részleteznem, milyen kihatással lenne egy megnövelt, egy visszatért élet a Szigetközben, milyen hatással lenne a mezőgazdaságra, az öntözhetőségre, a turizmusra és a helyiek életminőségére. Ez is egy régi, több évtizedes ígérete a magyar kormányoknak, és ráadásul itt önöknél, a Belügyminisztérium részéről, úgy tudom, még fogadókészség is lenne rá, csak Illés államtitkár úr sötétzöld hozzáállása akadályozta eddig ezt a projektet. Kérem, hogy próbálják meg ezt felülbírálni, és lépjenek ebben a kérdésben.

Köszönöm szépen, elnök úr. (Taps a Jobbik soraiban.)




Felszólalások:  Előző  56  Következő    Ülésnap adatai