Készült: 2024.09.26.08:12:19 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

268. ülésnap (2005.11.21.), 18. felszólalás
Felszólaló Dr. Rácz Jenő
Beosztás egészségügyi miniszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:04


Felszólalások:  Előző  18  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. RÁCZ JENŐ egészségügyi miniszter: Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Négy évvel ezelőtt egy felmérés készült a magyar egészségügyről, s a felmérés eredményeként a lakosság, illetve az ellátók a következő jelzőkkel illették a magyar egészségügyet: a magyar egészségügy szegény, igazságtalan, nem elég biztonságos és kiskapukkal teli. Azokat a problémákat, amelyeket felsorolt, évtizedek mulasztásai körvonalazták, és ennek megfelelően a problémák megoldása sem csak abból áll, hogy 40 milliárd forintot előteremtünk, és megoldjuk, mondjuk a sürgősségi ellátás problémáját.

Önmagában természetesen többletpénz kell az egészségügybe. Annak idején, négy évvel ezelőtt, amikor a választási küzdelmek zajlottak, ki 600 milliárd forintra, ki 1000 milliárd forintra taksálta azt a nagyságrendet, amellyel egyik pillanatról a másikra a magyar egészségügyet rendbe lehetne tenni. A Medgyessy-kormány egyik legfontosabb lépése volt, hogy évente mintegy 300 milliárd forintnyi többlettámogatásról döntött az egészségügyben. Ez négy év alatt a legszebb álmokat is felülmúlta, több mint 1000 milliárd forinttal több pénz került be az egészségügybe; mintegy 1000 milliárd forinttal több, mint amit önök a 2001-es bázishoz képest terveztek.

Ugyanakkor ismételten elvégeztük ezt a felmérést, és kiderült, hogy semmit nem változott a helyzet, a lakosság és az ellátók is úgy érezték, hogy az egészségügyben alapvető változások nem történtek. Ebből látszik, hogy önmagában többletforrások, százmilliárdos többletforrások sem oldják meg ezt a problémát. Ennek megfelelően ezeknek a problémáknak a megoldására csak egy komplex program alkalmas. Erről szól a száz lépés, a száz lépésen belül az egészségügy 21, sőt most már 22 lépése.

Igen, képviselő úr, a sürgősségi ellátás nagyon fontos részét képezi. Ön is biztosan tudja, hogy a sürgősségi ellátásnak nagyon fontos része az alapellátási ügyeletek megoldásának kérdése. Valószínűleg sokkal előbbre tartanánk ennek a problémának a megoldásában, ha a Gógl Árpád által kidolgozott program a sürgősségi ellátás átalakítására az önök kormányzásának második felében nem válik semmissé, és azok a programok, amelyek elindultak, nem válnak megvalósíthatatlanná. A száz lépés program keretében mind az alapellátási ügyeletek kérdésében, mind az Országos Mentőszolgálat fejlesztésében jelentős lépéseket tettünk.

Amikor ön felveti a kérdést, hogy jogalkotási és pénzbeli probléma van, akkor ön biztosan ismeri azt, hogy ezzel a problémával az európai 25 ország valamennyije szembe kell hogy nézzen. Az Európai Unió jogalkotási procedúrájában a SIMAP- és a Jäger-pert követően egyértelműen megfogalmazódott, hogy a direktívákban és az irányt mutató irányelvekben jogi változtatásra van szükség. Ugyanakkor az Európai Unió ez idáig nem tudta megalkotni ezt a jogszabályt. Amit most ön a kormányon vagy rajtam számon kér, azt az Európai Unió sem, de az Európai Unió egyetlen országa sem tudta jogszabályozási szinten sem megoldani.

Ugyanakkor nem elég a jogszabályi szintek megváltoztatása, hanem többletforrásra is szükség van, és a többletforrások mellett legalább ennyire fontos dolog, hogy szabályozhatjuk mi azt, hogy egyébként egy ügyeletben az ügyelet teljes egészében munkaidőnek számít, csak az a helyzet, hogy azt a több ezer orvost és több tízezer egészségügyi dolgozót nem lehet egyik pillanatról a másikra munkarendbe állítani, sem Magyarországon, sem az Európai Unió egyetlen országában. Igen, az érintettekkel megkezdtük a megoldás kialakítását. Ennek megfelelően a Magyar Orvosi Kamara, a szakdolgozói kamara, továbbá a Kórházszövetség, a Gazdasági Vezetők Egyesülete, valamint az országgyűlési biztosok bevonásával is megkezdtük azokat a tárgyalásokat, amelyekben, amennyiben szükséges, jogszabály-módosításra teszünk javaslatot.

Ugyanakkor önnek is látni kell azt, hogy ha ön azt mondja, hogy az ügyelet teljes egészében munkaidőnek számít, akkor azt is figyelembe kell venni, hogy ugyanezen jogrend azt is előírja, hogy egy folyamban, egy huzamban mennyi munkaidőt lehet elvégezni. Egyetlenegy orvostól sem követelhetjük meg, éppúgy, mint más egészségügyi dolgozótól, hogy 12 óránál többet dolgozzon. Ennek következtében egy 24 órás ügyelet nem fedhető le egyetlen ügyeleti személyzettel.

Tehát alapvetően az ügyeleti struktúrát is át kell alakítani. Az ügyeleti ellátórendszerben összevont háziorvosi ügyeletek jelenthetnek megoldást az alapellátó ügyelet kérdésére, ennek következtében tudjuk azt biztosítani, hogy a nap 24 óráján át, az év 365 napján keresztül folyamatos és magas szintű ellátásban részesítsük alapellátási szinten is a sürgősségi betegeket.

A beteget nem elég sajnálni, a beteget meg is kell gyógyítani. (Sisák Imre János: Ez az!) Van erre egyébként élő példa, pénteken együttműködési megállapodást írtunk alá Veszprém megye valamennyi önkormányzatával azért, hogy 450 millió forintból egy olyan sürgősségi ellátást alakítsunk ki, amely már megoldja azokat a problémákat, amelyeket az ön esetében még nem sikerült. (Szórványos taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  18  Következő    Ülésnap adatai