Készült: 2024.05.04.16:07:19 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

256. ülésnap (2010.02.22.), 18. felszólalás
Felszólaló Varga Mihály (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:08


Felszólalások:  Előző  18  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

VARGA MIHÁLY (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! A miniszterelnök felszólalása egy kicsit féloldalas gazdasági értékelést adott az elmúlt évekről... (Közbeszólások az MSZP soraiban.) Türelem! Elnök úr nyilván szót ad mindenkinek, aki kér.

Szóval, tisztelt képviselőtársaim, miniszterelnök úr egy féloldalas értékelést adott, ő maga fogalmazott úgy egy hetilapnak adott interjúban, hogy a szakadék széléről hoztuk vissza az országot, közben elfelejtkezett arról, hogy ki vitte a szakadékig el ezt az országot, kinek köszönhető az, hogy Magyarország ma a közép-európai térség sereghajtójává vált, hogy az egyik jelentős külső, mértékadó cég, a Credit Suisse arról ír, hogy Izland és Görögország után Magyarország a legsérülékenyebb ország Európában. Mindezekről miniszterelnök úr mélyen hallgatott. Meg tudom érteni, mert azok a makrogazdasági adatok, amelyek ma Magyarország teljesítményét jellemzik, valóban siralmasak és valóban lehangolók.

Számunkra néha úgy tűnik, mintha a kormány Makó problémái helyett inkább Makaó problémáit szeretné megoldani (Derültség a Fidesz és a KDNP soraiban.), miközben jobb lenne, ha itt keresnék azokat a megoldásokat, amelyekkel a munkanélküliségre, a visszaeső gazdasági teljesítményre, egyébként pedig a növekvő csődök számára adnának valamilyen választ.

Hiszen nézzük ezeket a számokat! 654 ezer munkanélküli van ma Magyarországon, és ez 150 ezer fővel magasabb, mint a válság kitörése előtt, 2008 októberében. Megjegyzem persze, hogy csak a világgazdasági válságról van szó, mert sajnos Magyarország 2006 óta van azon a lejtőn, amelyre a szocialista, az MSZP-s gazdaságpolitika ezt az országot tette. 654 ezer munkanélküli, és ha hozzáteszem azoknak az inaktívaknak a számát, akik ma az ellátórendszeren kívül vannak, akkor nyugodtan mondanom, hogy 800-850 ezer munkanélküli van ma Magyarországon. Addig tehát nem lehet semmiféle sikerről és eredményes válságkezelésről beszélni, amíg a munkanélküliek száma nő, és amíg a magyar lakosság, az aktív lakosság körülbelül 15 százaléka az országban munka nélkül van.

A gazdaság teljesítményét a hazai vállalkozások is világosan visszatükrözik. Az elmúlt egy évben 30 százalékkal nőtt a felszámolási eljárások és a csődök számra. Közép-Európában egyébként ezzel is éltanulók vagyunk - idézőjelben persze -, erről sem beszélt miniszterelnök úr.

(14.30)

Talán volt némi szerepe abban, hogy gazdasági miniszterként az elmúlt évek veszteseivé váltak a hazai kis- és középvállalkozások, és nincs szó semmiféle versenyképesség-javulásról vagy a gazdasági teljesítmény javulásáról.

Minderre jött az IMF mentőöve. Igen érdekes volt figyelni azt a sajtótájékoztatót, amit a Pénzügyminisztérium az IMF és az Európai Unió illetékeseivel tartott. Miközben elmondták, hogy a kormány mindent kitűnően teljesít, azonközben az Európai Unió illetékese már be is jelentette, hogy újra 0,2 százalékos megszorításra van szükség, a pénzügyminiszter pedig erre reflektálva a stabilitási tartalékot gyorsan zárolta is.

Tisztelt Ház! Mindez jól mutatja, hogy mennyire kétszínű, mennyire felemás az a sikerpropaganda, amit az elmúlt hónapokban folytattak. Egyébként még azt sem hiszik el, amit mondanak, hiszen egy ilyen közös sajtótájékoztatón már arról beszélnek, és olyan gesztusokat tesznek a magyar lakosság felé, ami azt mutatja, hogy ha önök maradnak kormányon, további megszorítások és megszorító lépések várhatók. Ha önök maradnak kormányon, nyilván adóemelésre, a szociális kiadások csökkentésére és elvonásokra lehet számítani, hiszen az elmúlt években is ez jellemezte azt a gazdaságpolitikát, ami miatt Magyarország a mai helyzetbe került.

Azt kell tehát mondanom, tisztelt Ház, tisztelt képviselőtársaim, hogy talán hitelesebb lett volna, ha a miniszterelnök úr egy kicsit önkritikusabban beszél arról, ami az elmúlt években itt történt, ha elmondja azt is, hogy ő gazdasági miniszterként - emlékeznek rá - éppen akkor, amikor a válság már elindult, olyan hirdetéseket adott fel a közmédiában, ami a "Szárnyalunk" címet viselte, és arról beszélt, hogy a magyar gazdaság mennyire jól teljesít. 2008 őszén még arról beszéltek nekünk, hogy a magyar lakosság csak a televízió képernyőjén keresztül fog majd szembesülni a válsággal. Nos, ezt a válságot Közép-Európában a magyar gazdaság szenvedte meg a legjobban a magas munkanélküliséggel, az emelkedő inflációval, azzal az államadósság-mértékkel, amely Közép-Európában - nyugodtan mondhatom - párját ritkítja. Nos, a következő kormánynak egy ilyen örökséget kell átvennie. Megértem tehát miniszterelnök urat - ahogy Navracsics Tibor is fogalmazott -, nem véletlenül nem vállalja tovább, mert tudja jól, hogy utánuk a vízözön, hogy azt a csődtömeget, amit itt hagynak, a következő kormánynak kell majd kezelnie.

Köszönöm a figyelmet. (Taps a Fidesz és a KDNP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  18  Következő    Ülésnap adatai