Készült: 2024.09.21.15:39:22 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

266. ülésnap (2005.11.15.), 34. felszólalás
Felszólaló Molnár Albert (MSZP)
Beosztás pénzügyminisztériumi politikai államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 7:30


Felszólalások:  Előző  34  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

MOLNÁR ALBERT pénzügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Végighallgatva a vezérszónokokat és áttekintve a módosító indítványokat, engedjék meg, hogy néhány gondolattal hozzájáruljak a mai vita sikeréhez.

Összesen 832 módosító indítványt adtak be a tisztelt képviselő urak, több száz milliárd forint átcsoportosításával. Áttekintve ezeket a módosításokat, elég furcsa dolgokat találtunk. Hogy néhány érdekességet mondjak önöknek:

Egy 4,8 milliárdos eredeti kiadási összegből a tisztelt fideszes képviselők 112 milliárdot költöttek el. (Közbeszólás a Fidesz padsoraiból: Helyes!) Tehát azt gondolom, amikor ezt a számot halljuk, akkor végig lehet gondolni, hogy mennyire volt megalapozott azoknak a módosító indítványoknak a tartalma, amelyeket önök beadtak.

De mehetek tovább: a területfejlesztésnél a kistérségek életének javítására a normatívából, a 10 milliárdból is mínusz 10 milliárdot csináltak, vagyis a 10 milliárdból 20-at elvontak a leghátrányosabb kistérségektől. Tehát olyan céloktól vontak el, ami céljait tekintve nem gondolnám, hogy támogatható.

Ha azt nézem, hogy a Külügyminisztérium által nem működhetnének a Magyar Köztársaságnak bármely országban nagykövetségei, mert az erre szánt 30 milliárd forintos költségkeretből önök 54 milliárdot költöttek el, akkor ez szintén olyan tétel, amelyet légvárakra építettek. (Babák Mihály: Nem költöttük el!)

Az Európa-tervet meg akarjuk alapozni, és a terveket szeretnénk előkészíteni, ehhez beállítottunk pénzt - önök ebből mínusz 2 milliárdot csináltak.

Szóval tudom, hogy nagyon nehéz a költségvetést megtervezni, de ennek vannak szabályai. Önök az egyik oldalon azt mondják, hogy sok az államháztartás hiánya - ezt hallottuk Varga képviselő úrtól -, a másik oldalon meg azt halljuk, hogy milyen keveset költünk bizonyos dolgokra. Tudom, nekünk is nagyon nehezen jött össze ez a kompromisszum, de egyelőre azt tapasztaltuk, hogy az ellenzéki képviselői indítványok átgondolatlanok, szakmailag igénytelenek és praktikusan így használhatatlanok. (Dr. Kovács Zoltán: Szerényebben!)

Ha vissza szeretnék térni azokra a vezérszónoki szólamokra, amelyeket itt hallottunk, akkor azért néhány gondolatot el kell hogy mondjak.

(9.50)

Az első és legfontosabb az, hogy Varga Mihály a 15 percéből egy percet áldozott mindössze erre a költségvetésre; mindenről beszélt, csak a költségvetésről nem. Tökéletesen megértem a képviselő urat, hiszen nagyon nehéz ehhez a költségvetéshez úgy hozzászólni, hogy ezen javítani lehessen.

Arról, hogy az állam túlköltekezik-e vagy sem, nem láttam azokat a módosító indítványokat, amelyekkel önök az állam költekezését kívánták volna visszafogni. Az önök módosító indítványai egyre vonatkoztak, hogy az állam még többet költsön. Kérem, döntsék el, hogy a kettő közül melyik az, amelyiket szeretnék.

Néhány gondolat arról, hogyan áll Magyarország. Magyarországon az elmúlt három évben jelentősen csökkent az adóterhelés. Amikor Varga Mihály úr volt a pénzügyminiszter, még az államháztartás bevételének 39,5 százaléka származott adó- és járulékbevételből. Ez a szám az idén 38 százalék lesz. Terveink szerint, ha ezt a költségvetést jóváhagyjuk - márpedig jó módosítókat nem láttunk, így erre minden esélyünk megvan -, 36,5 százalék lesz az adóterhelés. Tehát amit Varga úr mondott, az nem fedi a valóságot.

Az Ecofin nemcsak Magyarországgal, hanem tizenegy egyéb európai országgal szemben is túlzottdeficit-eljárást folytat. Ez nem jó, hogy így van, azonban amikor ezeket a feltételeket megszabták, sokkal jobb volt a világgazdaság helyzete. Nem véletlen, a közeljövőben úgy néz ki, most már Nagy-Britannia is ennek a csapatnak a része lesz.

Azon vagyunk, hogy folyamatos államháztartási hiánycsökkenés valósuljon meg Magyarországon. Míg 2002-ben 8,5 százalék volt az államháztartás hiánya, addig 2004-ben ezt 5,4 százalékra csökkentettük, és 2006-ban 4,7 százalékra fogjuk csökkenteni. Ez egy folyamatos csökkenés, a magyar gazdaság lehetőségeit és a társadalom tűrőképességét figyelembe vevő pálya, amely lehetővé teszi, hogy 2008-ban elérjük az euróövezet előszobáját.

Az autópálya-építésről csak annyit, hogy 2006-ban kétszer annyi autópálya lesz Magyarországon, mint amikor a kormányváltás volt.

A munkanélküliségről pedig annyit, hogy folyamatosan bővül a foglalkoztatás, jelenleg 3 millió 970 ezren dolgoznak Magyarországon, mintegy 50-60 ezer fővel többen, mint a kormányváltáskor.

Ha Herényi Károly frakcióvezető úr felszólalására reagálni szeretnék, akkor azt mondanám, hogy általában lehet beszélni valamiről, csak konkrétságában is kellene. Általában lehet a költségvetésről beszélni, csak nem látom, hol vannak azok az MDF-es módosító indítványok, amelyek ezt az úgynevezett pocsékolást megakadályoznák, hisz önök is többet költenének. Amikor az államháztartás hiányát sokallják, ezzel párhuzamosan azt mondják, költsünk többet erre meg arra. (Babák Mihály: Herényi azt mondta, hogy költsd, ami van.)

Most akkor hadd szóljak néhány gondolatot a kormánypárti módosítókról is! Belátva azt, hogy mind a szociális normáknál, mind az oktatási normatíváknál jelentős feszültségek keletkeztek a benyújtott módosítók kapcsán, így a kormány és a kormánypárti frakciók egyeztetése folytán módosításra kerülne néhány normatíva. Ilyen a fogyatékos személyek nappali intézményi ellátása, a fokozott ápolást, gondozást igénylő ellátás, az átlagos gondozást, ápolást igénylő ellátás vagy akár az emelt szintű bentlakásos ellátás normatívája is. Ugyanígy módosítani kívánjuk a frakciókkal egyetértésben a hajléktalan átmeneti normatívát vagy a gyermekvédelmi speciális, különleges ellátást.

Szeretném megelőzni a vitát abban, hogy az időskorúak pszichiátriai, a szenvedélybetegek, hajléktalanok nappali intézményi ellátásának normatívájában is változtatást szándékozunk tenni; ugyanígy az oktatási normatívák közül is néhányban, mint például a zeneművészeti ág vagy a képző- és iparművészeti, a táncművészeti, szín- és bábművészeti normatívák vonatkozásában, mindazzal együtt, hogy elkerülhetetlen az, hogy megfelelő monitoring, ellenőrzés alakuljon ki ezen normatívák igénybevételénél.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  34  Következő    Ülésnap adatai