Készült: 2024.09.23.19:34:46 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

266. ülésnap (2005.11.15.), 200. felszólalás
Felszólaló Élő Norbert (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:35


Felszólalások:  Előző  200  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ÉLŐ NORBERT (MSZP): Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Én ahhoz szeretnék hozzászólni, hogy megalapozott-e ez a költségvetés, tehát lehet-e kártyavár-költségvetésnek hívni vagy sem.

 

(15.00)

 

Ma értettem meg, hogy ellenzéki képviselőtársaim azért nevezik kártyavár-költségvetésnek, mert várnak arra a szélre, ami esetleg elfújja a magyar gazdaságot. Ez a szél manapság úgy látszik, hogy Járai Zsigmond. Ugyanis Járai Zsigmond tényleg el tudja fújni a magyar költségvetést, ha olyan nyilatkozatokat tesz, ami a magyar gazdaságnak árt, és egyáltalán nem valós. Tehát ha a Magyar Nemzeti Bank elnöke azt állítja a magyar gazdaságról, hogy nem fejlődik, és hogy az euró 2010-es bevezetésére nincs felkészülve, az igenis árt, árthat a költségvetésnek, de ettől a költségvetés még nem fog összedőlni, mert nem egy kártyavár. Azt kell mondjam egyébként, hogy ha Magyarország gazdasága egy vállalkozás lenne, akkor Járai Zsigmondot hitelrontásért már rég be kellett volna hogy perelje, mert árt a befektetéseknek, árt az inflációnak az összes megnyilatkozása.

A KSH legfrissebb adatai szerint a harmadik negyedéves GDP-növekedés már 4,6 százalék. Ez azt jelenti, hogy egész éves viszonylatban valószínűsíthető, hogy 4 százalék fölé kerül a GDP-növekedés, és jövőre reményeink szerint még nagyobb is tud lenni, hiszen a magyar gazdaság ma már nem fogyasztásvezérelt, hanem beruházásvezérelt, és ezért fontos az, hogy autópályák épüljenek.

Ez a gazdasági növekedés azt jelenti, ha akár 1 százalékkal is magasabb, hogy 200 milliárd forinttal több elosztható jövedelem van a magyar gazdaságban. Ez azért fontos, mert ezáltal lehet azt megteremteni, hogy azok a célok, amelyeket a kormány kitűzött maga elé, mindenképpen megvalósuljanak. Tehát a GDP-növekedés, ami egyébként jövőre előreláthatóan 4,5 százalék fölé is mehet, megteremti a lehetőségét, hogy ez a költségvetés, amire épült, magasabb számok alapján történik meg. Emellett a Magyar Nemzeti Bank ma már azt mondja, hogy az 1,6 százalékos inflációs prognózisát 1 százalékra kell hogy levigye. Tehát inflációs nyomás sincs a gazdaságban.

Ezért mondjuk mi azt, hogy ez a költségvetés, amely 200 milliárd forint pluszt ad a gazdaságba, és emellett ezek az adóbevételek a gazdasági növekedésből pedig visszatermelődnek a költségvetésbe, azt jelentik, hogy a költségvetés megalapozott. Tehát ez a költségvetés nem fog kártyavárként összeomlani, viszont ehhez az is kell, hogy önök ne mondogassák úton-útfélen, hogy a magyar gazdaság rossz helyzetben van, hiszen vagy a számokat nem ismerik, vagy a számoknak olyan értelmezést adnak, hogy minden pozitív szám negatív. Viszont ha ezt folytatják, ezzel csak azt érik el, hogy a lakosok, akik érzik, hogy növekszik a gazdaság, érzik, hogy sokkal több jövedelem marad a zsebükben, azt fogják mondani, hogy önökre nem szabad szavazni, hiszen örökké szélkakasként mondanak... (Lengyel Zoltán: Papagájkommandó.) Nem, szélkakaskommandó, ha már képviselőtársamnak mondhatom.

Tehát azt mondom, hogy például a 13. havi nyugdíj esetében és a dupla családi pótlék esetében, ami nagyon nagy vívmánya ennek a költségvetésnek, önök például a 13. havi családi pótlékot, amikor egyik képviselőtársunk benyújtotta 2001. XI. 26-án, nem engedték meg, hogy tárgyalja az Országgyűlés. Ma már a 13. havi nyugdíj mellett vannak. Ez az a 13. havi nyugdíj, amit a garanciatörvényben önök megpróbálnak meghozatni. Azt mondom, hogy például ebben is változott a véleményük. A dupla családi pótlékot önök most a normatíva csökkenése kapcsán nem emlegetik, vagy a 13. havi nyugdíjat; vagy amit a normatíva csökkenése kapcsán még nem mondanak, és ami nekem nagyon fáj, hogy az 5 százalékos áfacsökkentés, az ehocsökkentés és az egyéb kiadáscsökkenések, amik megvalósulnak jövőre, hogy segítik az önkormányzatokat, és hogy segítik ezeket a normatívákat. Arra kérem önöket, hogy ezekre legyenek figyelemmel, amikor mondanak valamit.

Még egyszer azt szeretném mondani, hogy az összes szám, ami ma a magyar gazdaságról rendelkezésünkre áll, azt mutatja, hogy rendkívül erős a gazdaság, rendkívül jól fejlődik, ezért jönnek a befektetők, és ennek semmiképpen sem tesz jót, ha a Magyar Nemzeti Bank elnöke ellene mond. Ha ő azt mondja, hogy nem történik meg, hogy ez a költségvetés nem teremti meg a 2010-es euróbevezetés feltételeit, amit egyébként ő is tud, hogy nem igaz, hiszen az a 600 milliárdos csökkenés, amit ő két év alatt előrevetít, az a GDP-növekedésből létrehozható, tehát 2008-ra simán el tudjuk érni a maastrichti kritériumokat, amiből egyébként már kettőt-hármat teljesítünk, akkor nem értem, hogy miről beszélünk.

Azt szeretném mondani, tisztelt képviselőtársaim, hogy ez a költségvetés erős, nem egy kártyavár-költségvetés, és kérem önöket, hogy a KSH adatait önök is vegyék figyelembe felszólalásaikkor.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  200  Következő    Ülésnap adatai