Készült: 2024.04.28.20:10:41 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

16. ülésnap (1998.10.02.), 32-34. felszólalás
Felszólaló Dr. Bogár László
Beosztás a Miniszterelnöki Hivatal politikai államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka kétperces felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 2:38


Felszólalások:  Előző  32 - 34  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. BOGÁR LÁSZLÓ, a Miniszterelnöki Hivatal államtitkára: Ha lehet, akkor megpróbálnám két percbe belesűríteni.

 

ELNÖK: Akkor megadom a szót kétperces hozzászólásra az államtitkár úrnak.

 

DR. BOGÁR LÁSZLÓ, a Miniszterelnöki Hivatal államtitkára: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Ház! Való igaz, amit Bauer Tamás említett: itt sokkal súlyosabb és több évtizedre visszanyúló problémával kellene szembenézni. Az egyik, talán kevésbé köztudott, még szakmai körökben is kevésbé közismert tény a következő:

Ma Magyarországon a bérek reálértéke, tehát a reálbérek szintje pontosan a harminc évvel ezelőtti szinten áll, gyakorlatilag a '60-as évek végének felel meg. Azt gondolom, elég meghökkentően hangzik, de utána lehet nézni a statisztikai évkönyvekben. Az elmúlt 48 év során mindössze ennek az időszaknak a fele, egy huszonnégy éves időszak volt - '54-től '78-ig egész pontosan -, amikor Magyarországon növekedtek a reálbérek. Ezt kivéve, tehát nyilván '78-at követően folyamatosan csökkentek Magyarországon a reálbérek, és 1990-ben a kormány olyan helyzetet vett át, hogy akkor már tizenkét éve folyamatosan csökkentek a reálbérek. A bérek reálértéke mindössze kétszerese volt akkor az 1950-es szintnek.

Ha figyelembe vesszük, hogy ezalatt az idő alatt - 1950-től '90-ig - a reálteljesítmény viszont 4,5-szeresére nőtt, akkor - akármilyen elcsépeltnek, illetve "dirty word"-nek hangzik ez a kifejezés - a kizsákmányoltsági ráta ezalatt az idő alatt több mint kétszeresére emelkedett. Ma tehát egyszerű azt mondani, és könnyű kimondani, hogy az a kormány miért nem tette meg azokat az intézkedéseket, amelyeket például a Bokros-csomag makrogazdasági intézkedései is jelentettek, de ebben rejlik az alapvető oka, hogy rendkívül súlyos volt az az örökség, amivel akkor szembe kellett volna nézni. Ez a kormány mindössze késleltetni tudta; tudta jól, hogy ezt meg kell tenni, de éppen a kialakult helyzetre nézve próbálta volna késleltetni ezeket az intézkedéseket. Nem is beszélve arról, hogy a szabaddemokrata képviselő urak, akik valamikor képviselőtársaim voltak, pontosan tudják, hogy abban az időszakban - és azt hiszem, a taxisblokád nagyon jól megmutatta - rendkívüli politikai feszültségeket váltott ki a legkisebb ilyen beavatkozás is, és aligha élvezhette volna az a kormány azt a minimális politikai támogatást is, ami ennek a lépésnek a megtételéhez szükséges lett volna.

Köszönöm szépen. (Taps a jobb oldalon.)




Felszólalások:  Előző  32 - 34  Következő    Ülésnap adatai