Készült: 2024.05.30.08:53:37 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

10. ülésnap (2018.06.20.), 44. felszólalás
Felszólaló Molnár Gyula (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 3:20


Felszólalások:  Előző  44  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

MOLNÁR GYULA, az MSZP képviselőcsoportja részéről: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Államtitkár Úr! Megint azzal kell kezdenem, hogy természetesen örülünk annak, hogy a kétoldalú kapcsolatok bármelyik országgal javulnak, fejlődnek, különösen egy olyan országgal, amelyben valóban nagyon komoly fejlődési potenciál van.Elnézést kell kérnem a tisztelt Háztól és önöktől, hogy nyilván megint nem arról fogok beszélni, hogy mennyire fontos egy ilyen diplomata-útlevéllel rendelkező vízummentes utazás, hanem picit másról. Ön bizonyos szempontból meg is teremtette ezt a lehetőséget, hiszen a külképviselet nyitásáról beszélt. Magam is erről szeretnék beszélni. A Külügyi bizottság zárt ülésének tételeit semmiképpen sem szeretném a Ház nyilvános ülésén visszaidézni, de amennyiben jól tudom, a nagyköveti koncepció nem tekinthető minősített iratnak, és ebből néhány dolgot szeretnék itt a Ház plenáris ülése előtt is felvillantani.

Hörcsik Richárd is nagy örömmel elmondta a 12 millió eurós forgalmat; ugye, mi egy 27 millió dolláros számmal dolgoztunk a Külügyi bizottságban. Egy 27 millió dolláros forgalom egy országgal nem tekinthető olyannak, mint ami azonnal azt az a fajta stratégiai igényt veti fel, hogy akkor Magyarországnak feltétlenül egy rendkívül költséges vállalkozásba kellene vágni, mint például egy nagykövetség nyitása. Nem tudjuk pontosan, hogy milyen költségekkel fog járni, hogy azonnal egy követséget nyitunk. Ha a MOL-nak valamilyen üzleti érdeke van ebben a térségben, amit jól láttunk az ománi vásárlásokból, akkor miért nem a MOL nyit a magyar állam nevében egy képviseletet? Ha úgy gondolja a magyar állam, hogy kereskedelmi szempontból ez a térség fontos, akkor miért nem egy kereskedőházat nyitunk? Államtitkár úr majd el fogja itt mondani, hogy mi magunk a kereskedőházak ellen vagyunk. Általában ez a mondat igaz is, de azt szeretném mondani, hogy ha már van értelme a kereskedőházaknak egyáltalán, akkor olyan helyeken van, ahol egyébként nincs Magyarországnak ilyen típusú képviselete.

Azt mondja a koncepcióban a nagykövetjelölt úr, hogy a következő években az ománi gazdaság fejlesztésének öt kiemelt területe lesz. Ez a feldolgozóipar, a bányászat, a halászat, a turizmus és a szállítmányozás, logisztika. Hadd tegyem fel azt a költői kérdést, államtitkár úr, tisztelt Ház, hogy melyek azok a magyar cégek, amelyek ezen az öt kiemelt területen olyan teljesítményt tudnak majd talán felmutatni, ami azt indokolja, hogy egyébként akár a kétoldalú kapcsolatokba, akár pedig a nagykövetség nyitásába ilyen energiákat fektessünk. Úgyhogy miközben természetesen, még egyszer mondom, minden ilyen típusú kétoldalú kapcsolatot támogatunk, minden olyan dolgot, amely könnyíti akár a beutazást, akár a kiutazást, fontosnak tartjuk, csak ha már ez téma volt a Házban, akkor hadd jelezzem, hogy valószínűleg vannak fokozatok a kétoldalú kapcsolatokban, amiket érdemes betartani, és itt picit mintha túl nagy lépésnek látszódna távolról a nagykövetség nyitása.

Itt újra azt tudom mondani, hogy talán valamilyen szempontból felvetődhet az a sanda gondolat, hogy talán egyéb egyéni üzleti érdekek állnak a dolog mögött, nem pedig állami érdekek. Köszönöm szépen.

(10.40)




Felszólalások:  Előző  44  Következő    Ülésnap adatai