Készült: 2024.09.24.15:16:21 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

88. ülésnap (1999.09.28.),  234-240. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 7:03


Felszólalások:   228-234   234-240   240-250      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen. Tájékoztatom a tisztelt képviselőtársaimat, hogy a képviselő úr nem fogadta el a miniszter úr válaszát, ezért kérdezem önöket, elfogadják-e azt. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés 170 igen, 83 nem szavazat és 18 tartózkodás mellett fogadta el a miniszter úr válaszát.

Tisztelt Képviselőtársaim! Dr. Fazekas Sándor, a Fidesz képviselője, interpellációt nyújtott be a közlekedési, hírközlési és vízügyi miniszterhez: "Javítsuk a kül- és belföldi utazók tájékozódási lehetőségeit autóútjainkon!" címmel.

Fazekas Sándor képviselő urat illeti a szó.

DR. FAZEKAS SÁNDOR (Fidesz): Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! A probléma, amelyre fel szeretném hívni a minisztérium és valamennyi érintett figyelmét, azt hiszem, igazán nem új keletű, és ha esetleg bármely parlamenti képviselő előtt nem lenne ismeretes, annak csak és kizárólag a megszokás lehet az oka.

Mi ugyanis, akik Magyarország útjain közlekedünk, ha nem is mindig simán, de odatalálunk úti célunkhoz, hiszen segítenek bennünket a többnyire minimális információt nyújtó közlekedési táblák, segít a nyelv ismerete és az, hogy gyakran megszokásból is tudjuk, merre kell menni. Ha már valamilyen konkrétabb célpontot szeretnénk elérni, például gyógyszertárat, egy céget, valamilyen intézményt, akkor lehet, hogy gondterhelt arccal és ráncolódó homlokkal kell házilagosan készített táblák után vizslatni vagy kérdezősködhetünk. Vajon természetes-e az, hogy ez a helyzet így maradjon?

Évek óta jó néhány ismerős és ismeretlen külföldi hívta fel a figyelmemet arra, hogy ellentétben más országokkal, Magyarországon a közúti és belterületi tájékoztató táblák hiányosak, sok helyen alapvető információkat sem közvetítenek. Az egységes belterületi tájékoztató táblarendszernek legfeljebb embrionális kezdeményei figyelhetőek meg. Mint polgármester, hiába kezdeményeztem például, hogy az általam képviselt város neve a főutak mellett mint úti cél feltüntetésre kerüljön más megyékben is. Szakmailag frappánsnak tűnő, múmiaszikkadtságúan elavult válaszokat kaptam magyarázatul, hogy ez miért lehetetlen, még akkor is, ha megfizetnénk a költségeket.

Nem magyarázom most, hogy ezt Ausztriában vagy bármely nyugat-európai országban hogyan tudják megoldani. De az látható, aki ott járt, tapasztalta is, hogy teljes bizonyossággal lehet tájékozódni, sőt a táblákon a legkülönfélébb hasznos adatokat is feltüntetik. Ha egy csapásra nem is változtatható meg a magyarországi tarthatatlan helyzet, amely azért az idegenforgalom szempontjából is mindenképpen kritikus, azért javaslom, fontoljuk meg, hogy milyen lépések szükségesek, és tisztelettel kérem, hogy a tárca a megfelelő intézkedéseket szíveskedjék megtenni. Ez egyaránt érdeke a hazai közlekedőknek csakúgy, mint azoknak, akik nemcsak Magyarországot, de azon belül konkrét úti céljukat is szeretnék elérni.

Kérdezem tehát az államtitkár urat, várható-e a közeljövőben javulás a tájékoztató táblák rendszerét illetően. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Az ön kérdésére Manninger Jenő politikai államtitkár úr válaszol.

Államtitkár úr, öné a szó.

MANNINGER JENŐ közlekedési, hírközlési és vízügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Olyan aktuális kérdésre hívta föl a figyelmet, amelyet valóban rendezni is kell, és örömmel tudom válaszolni, a válaszom lényege az, hogy igen, lesz változás: az útbaigazító táblarendszer reformjának koncepcióján jelenleg dolgozunk.

Ahogyan a képviselő úr is utalt rá, a hazai autópályák fokozatos kiépülése és ezen belül a díjas autópályák megjelenése új követelményeket támaszt a tájékoztatás iránt. Emellett az utóbbi években nőtt az egyéni jelzési igények aránya a közcélúakhoz képest. A gazdálkodó szervezetek is fokozott mértékben követelik saját tábláikat. Mindezeken túlmenően a kerékpárutak, a tehermentesítő utak és az idegenforgalmi célok jelzése mind szükségessé teszik tájékoztató rendszerünk korszerűsítését.

A koncepció megvalósítására még ebben az évben elkészül az új táblarendszer műszaki szabályzata. Az új elképzeléseknek megfelelően - az osztrák és német gyakorlathoz hasonlóan - a sztrádákat, autópályákat kék színű útbaigazító táblák fogják jelezni. Az országos közutakat továbbra is a megszokott zöld szín jelzi, lakott területen belül a helyi utak irányjelzésére pedig fehér alapszínű tábla szolgál majd, az idegenforgalmi célú jelzések pedig barna színűek lesznek. A településeken belüli információkról, mint például egy postahivatal, egy gyógyszertár vagy más közintézmény megközelítéséről egységes jelzésű, kis méretű színes táblák tájékoztatnak majd.

Ennek a reformnak része az is, hogy az országos és helyi utak jelzésrendszere egységes legyen, hogy az alsóbb rendű utakon több információt adjunk a települések megtalálására. Az útbaigazító rendszerben alkalmazható városok jegyzékét felülvizsgáljuk. Ennek során lehetőség lesz a tájékozódás szempontjából a fontosabb városok előrejelzésére is.

Tekintettel az új táblarendszer igen nagy költségigényére, a teljes megvalósítás csak fokozatosan képzelhető el. Ez év végéig teszünk javaslatot az új táblák kihelyezésének ütemére és a szükséges cserékre. A program végrehajtása a rendelkezésre álló források függvényében jövő évtől kezdődik meg. Az induláshoz szükséges a KRESZ módosítása is, amely a jövő év első negyedévében várható.

Tehát lesz új táblarendszer, és remélhetőleg ez segíti majd a tájékozódást. Kérem tehát a képviselő urat és a tisztelt Házat, hogy válaszomat elfogadni szíveskedjenek. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Megkérdezem Fazekas Sándor képviselő urat, elfogadja-e az államtitkár úr válaszát. Képviselő úr?

DR. FAZEKAS SÁNDOR (Fidesz): Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! Megnyugtató számomra az, hogy elkezdődött egy olyan munka, amely már régen esedékes lett volna. Az, mondjuk, kevéssé érthető, vagy talán úgy is lehet mondani, teljességgel érthetetlen, hogy korábban évekig miért nem tűnt ez fel azoknak, akik a tárcát irányították, miért volt ez közömbös a tárca korábbi vezetésének.

Még egyszer szeretném hangsúlyozni azt, hogy megnyugtatónak tartom ezt a műhelymunkát, és remélem, hogy olyan megoldások születnek, amelyek mind a praktikum, mind a gazdaságosság szempontjait is figyelembe veszik.

Minderre tekintettel a választ elfogadom. Köszönöm. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! A képviselő úr elfogadta az államtitkár úr válaszát.

Tisztelt Képviselőtársaim! Dr. Czira Szabolcs, a Független Kisgazdapárt képviselője, interpellációt nyújtott be az igazságügy-miniszterhez: "Mit kíván tenni az igazságügy-miniszter asszony az igazságszolgáltatás hatékonyabbá tételéért?" címmel.

A képviselő urat illeti a szó.




Felszólalások:   228-234   234-240   240-250      Ülésnap adatai