Készült: 2024.04.26.08:21:14 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

89. ülésnap (2019.11.04.), 291. felszólalás
Felszólaló Dr. Keresztes László Lóránt (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utáni felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:10


Felszólalások:  Előző  291  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. KERESZTES LÁSZLÓ LÓRÁNT (LMP): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Napirend utáni felszólalásomban otthonomról, Pécsről fogok beszélni, de azt már most előrebocsátom, hogy ennek a felszólalásnak nagyon komoly országos relevanciája van. Tudjuk azt, hogy nagyon sok olyan város, nagyon sok olyan önkormányzat van vagy került olyan helyzetbe, hogy egy hosszú ideig tartó fideszes rombolás után most ellenzéki vezetés kapta meg a lehetőséget, ugyanakkor a nehéz helyzet miatt jól láthatóan az adott település nem fogja tudni a problémáit önállóan megoldani, a kormány pedig már most elárulni látszik az ezeken a településeken élőket.Október 13-án tíz év rombolás után a Fidesz egy hatalmas verséget szenvedett; egy hasonló vereséget, mint 2009-ben az azt megelőző időszakban a várost vezető balliberális koalíció, az MSZP-SZDSZ-koalíció.

(21.10)

Nagyon szimbolikus helyszín Pécs a Fidesz uralkodása szempontjából, ugyanis 2009-ben, jól tudjuk, hogy időközi választáson itt tesztelték először élesben az úgynevezett Kubatov-listát, és hát nagyon sikeres volt ez politikai szempontból, hiszen egy kétharmados győzelmet arattak, megelőlegezve a 2010-es úgynevezett fülkeforradalmat. Szintén ebben a városban próbálták ki ilyen pilotprojekt jelleggel az úgynevezett cégfoglalásokat, hogy verőemberekkel foglaltak el vízműszolgáltató céget, közlekedési céget, hogy aztán a jogászoknak átadják a terepet, és ilyen módon nyúljanak le különböző cégeket. Hát, ennek is meglett a hatása, a befektetők kedvét tekintve mindenképpen.

És ugye, ez volt az a város, ahol először ültettek egy pártbizottságot a demokratikusan megválasztott polgármester nyakára, és ilyen módon először hajtották gyámság alá a várost. A tízéves fideszes városkormányzás mérlege, hozzáteszem, hogy egy fideszes kormányzattal a háttérben az lett, hogy a regionális, nagy regionális vidéki központok közül Pécsnek immár messze a leggyengébb a gazdasága. Az egy főre jutó ipari teljesítmény alapján Baranya megye országosan az utolsó helyre került. Ugyanakkor az ingatlanadó tekintetében Pécs pedig rekorder, sehol nem látható ilyen megyeszékhely, ahol ilyen óriási terhekkel sanyargatnák a lakosságot. És a leggyászosabb mutatója a Fidesz tízéves városi rombolásának Pécs szintjén az, hogy tíz év alatt 13 ezer ember ment el kényszerűségből ebből a városból.

Jól láthatóan a Fidesz ezt a vereséget nem tudja elviselni, már most, az átadás-átvétel időszakában nagyon komoly hazugságokat fogalmaztak meg. Egész komolyan az itt most jelen nem lévő Hoppál Péter képviselő úr azt találta mondani, hogy a Fidesz ledolgozta az akkori vagy a 2009-es 50 milliárdos adósságot, és még egy 7 milliárdos többletet is elő tudott állítani. Azt rendkívül fontosnak tartom itt is elmondani, hogy ez nem más, mint szemenszedett hazugság. De teljesen egyértelmű, hogy a város jelenlegi helyzete rendkívül nehéz, mondhatni, hogy csődközeli helyzetben adta át a Fidesz a most megválasztott ellenzéki többségi közgyűlésnek. A város adóssága több mint 20 milliárd forint jelenleg, és a város a költségvetését csak kormányzati mentőövekkel tudta egyensúlyban tartani.

Most abban a helyzetben van ez a város, hogy a korábbi, az önkormányzati, az állami adósságátvállalás mellett megmaradt 15 milliárdos hitel mellé újabb, hozzáteszem, mutyigyanús, korrupciógyanús beszerzésekből növekedett 20 milliárd fölé a város adóssága, és egy 5,5 milliárdos fizetési kötelezettség áll fenn a város részéről a kormány felé. És az teljesen egyértelmű kell legyen mindenki számára, hogy ez nem a pécsi emberek felelőssége.

Még a választás előtt Hohn Krisztina képviselőtársammal feltettünk egy kérdést a Belügyminisztériumnak, ahol arra a kérdésre kértünk egyértelmű választ, hogy ha a kormány elismeri, hogy ezért a kialakult helyzetért nem a pécsi emberek, nem a pécsi polgárok a felelősek, akkor hajlandóe a kormány látni ezt a helyzetet, és hajlandóe segítséget adni annyiban Pécsnek, hogy átvállalja ennek az adósságnak egy részét. Azt a megdöbbentő választ kaptuk immár a választások után, hogy erre ne számítson Pécs. Tehát egészen egyértelműen a magyar kormány a saját felelősségét elhárítva elárulja a pécsi embereket. Ez elfogadhatatlan, azt gondolom, ezt is ki kell mondani a magyar Országház falai között is. Hozzáteszem, hogy olyan rendszerproblémák is terhelik nemcsak Pécsen, hanem hasonló helyzetű vidéki városok helyzetét, aminek a megoldása szintén kormányzati és országgyűlési felelősség.

Két példát említek: a közösségi közlekedés fenntartása sem Pécsen, sem a hasonló méretű, hasonló helyzetű vidéki nagyvárosokban önmagában nem megoldható. Tehát ezek a városok ezt a rendkívül fontos közszolgáltatást önerőből nem fogják tudni megvalósítani. Óriási szükség van arra, hogy ezzel a helyzettel a kormány kezdjen valamit, és új alapokra helyezze a finanszírozását a városi közlekedésnek azon esetekben is, ahol önkormányzati tulajdonú cégek üzemeltetik a közlekedést.

A másik példa pedig, amit említeni szeretnék, a vízi közművek helyzete. Hát, Pécs esetében egy egészen döbbenetes számot tudok mondani: a következő 15 éves távlatban 20 milliárd forint többletforrásra lenne szükség ahhoz, hogy a legfontosabb közszolgáltatások működhessenek, tehát tiszta ivóvíz folyjon a csapból, illetve a szennyvíz elfolyjon. 20 milliárd forint többletforrásra van szükség. Ez is kormányzati felelősség, hogy ezt a helyzetet meg lehessen oldani.

Tehát hogy egészen világos legyen mindenkinek: ha a magyar kormányzat cserben hagyja Pécset, akkor nem az új, megválasztott közgyűlést büntetik, hanem a pécsi embereket. Hasonlóképpen ez a helyzet az ország többi városában is. És ennek a helyzetnek a felelősségét, teljes politikai felelősségét a magyar kormánynak és a fideszes többségnek kell majd viselni. Köszönöm szépen. (Taps az LMP soraiból.)




Felszólalások:  Előző  291  Következő    Ülésnap adatai