Készült: 2024.09.23.01:24:05 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

89. ülésnap (2019.11.04.), 238. felszólalás
Felszólaló Dr. Keresztes László Lóránt (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Önálló indítvány indokolása
Videó/Felszólalás ideje 5:08


Felszólalások:  Előző  238  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. KERESZTES LÁSZLÓ LÓRÁNT (LMP): Köszönöm szépen a lehetőséget. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Ha az imént azt mondtuk, hogy egy rendkívül fontos ügyben tárgyalunk, akkor azt gondolom, hogy ennél az előterjesztésnél mondhatjuk, hogy még hangsúlyosabb. Az imént egy 1000 milliárdos kínai projektről beszéltünk, most egy alsó hangon is 4000 milliárdos projektről beszélünk, a paksi bővítés ügyéről. Ugye, pontosan tudjuk azt, hogy ez a projekt úgy került az oroszokhoz, hogy azt hazudta a magyar kormány, hogy egyedül az oroszok lesznek képesek, hogy ezt a projektet megvalósítsák. Mára kiderült, hogy ez hazugságnak bizonyult, ugyanis az oroszok a mai napig nem voltak képesek az európai uniós és a magyar szabványok szerinti terveket a fő elemek tekintetében leszállítani. Ilyen módon az engedélyezési eljárás, az az engedélyezési eljárás, aminek már rég be kellett volna fejeződni, el sem indulhatott.

Nyár elején volt Süli János szakminiszter meghallgatása a Fenntartható fejlődés bizottságában, én ott feltettem a kérdést a miniszter úrnak, hogy mégis mire számít, az oroszok mikor lesznek képesek a szerződésekben rögzített feladatokat teljesíteni, és mikor indul el majd az engedélyezési eljárás ezen, ismétlem, 4000 milliárdos projekt kapcsán. Akkor Süli János miniszter úr egészen elképesztő őszinteséggel azt válaszolta, hogy fogalma sincs. És közölte azt is, ami ijesztő, hogy az oroszok most tanulják a hazai műszaki környezetet.

Azok az oroszok, akik azért kapták meg  ismétlem  ezt a projektet pályázat nélkül, mert a magyar kormány szerint egyedül ők alkalmasak ezt a projektet megvalósítani. Teljesen világos, hogy hazugság volt az, hogy majd az így megtermelt áramból lehet ezt az orosz gigahitelt törleszteni, hiszen a hitelt már törleszteni kell akkor, amikor ezek az erőművek vagy ezek az új blokkok még el sem készülnek.

Az is hazugság volt, az az érv is, hogy a Duna vize majd elegendő lesz a jelenlegi és a majdani blokkok hűtésére, hiszen láthatjuk azt, hogy a klímaváltozással erős összefüggésben a jelenlegi blokkok hűtésére sem elegendő a nyári időszakokban a Duna vízhozama.

Az szintén hazugság volt és nagyon-nagyon komoly és veszélyes hazugság a kormány részéről, hogy az atomenergia kiszámítható és biztonságos lenne, hiszen ha csak megnézzük az elmúlt hetek vagy az idei év eseményeit, hát, megszámolni is nehéz lenne azokat az eseteket, amikor különböző, előre nem látható problémák kapcsán egyik vagy másik blokkját le kellett állítani a jelenleg működő Paksi Atomerőműnek.

Tehát látszik az, hogy sem nem kiszámítható, sem nem biztonságos az atomerőmű. Tudjuk azt, hogy szerencsére ritkán történnek balesetek, de amikor történnek, azoknak beláthatatlan következménye van, ezt jól tudjuk mindannyian, azt hiszem.

És egy nagyon-nagyon komoly probléma a paksi bővítés kapcsán, ami társadalmi és gazdasági kérdések mellett, mondhatjuk, hogy akár erkölcsi kérdéseket is felvet, hiszen sehol a világon nem megoldott a nagy aktivitású nukleáris hulladékok és a kiégett fűtőelemek kezelése, tehát az atomhulladékok végleges kezelése. Ez sem a technológia oldaláról, sem a finanszírozás, sem a megfelelő helyszínválasztás oldaláról sem megoldott feladat sehol a világon. Sehol nem épült még végleges, nagy aktivitású nukleáris hulladékok tárolására szolgáló úgynevezett atomtemető.

Tudjuk azt, hogy Magyarországon egy helyszínen kísérleteznek, Pécs nyugati határaitól néhány kilométerre, Boda térségében, és ez a projekt is fölemésztett eddig több mint 10 milliárd forintot, ez is hazugságra és az ott élő emberek becsapására épült. Négy évvel ezelőtt Orbán Viktor miniszterelnök személyesen ígérte meg Pécsen, hogy nem épülhet atomtemető a pécsiek és a térségben élők jóváhagyása nélkül. Ehhez képest nem sokkal ezen miniszterelnöki ígéret után úgy módosította a kormány, az Országgyűlés fideszes többsége az atomtörvényt, hogy semmiféle jogi lehetőségük már az érintett városnak, kisvárosoknak, településeknek nincs. Magyarul egy diktátum formájában, a korábbi miniszterelnöki kijelentéssel ellentétben, megszületett az a döntés, hogy ott valahol ebben a bizonyos agyagkő formációban fog megépülni ez a bizonyos atomtemető.

Ezen projekt kapcsán el kell mondani azt is, hogy jó okunk van feltételezni, hogy egyfajta háttéralku alakult ki Magyarország és az orosz partnere között a tekintetben, hogy a paksi bővítés projektjét összekapcsolják az atomtemető megépítésének az ügyével, illetve azokkal a tervekkel, melyek egy esetleges új uránbánya megnyitásával kapcsolatosak Pécsett.

És hogy mennyire ijesztő realitás ez az aggodalom, azt az is bizonyítja, hogy ezen a héten, 6-7-én Magyarországon, egész pontosan Pécsen tart egy rendkívül fontos konferenciát a Roszatom nevű cég, egy olyan konferenciát, amire eddig Dél-Afrikában, illetve Moszkvában volt példa. És úgy gondoljuk, hogy ez is bizonyítéka annak, hogy létezik ez a bizonyos paktum, ez a háttéralku, és ilyen módon is a magyar kormány pontosan tisztában van azzal, hogy milyen módon árulja el a magyar érdekeket.

Mi azt mondjuk, hogy ezt a projektet le kell állítani, és ehelyett olyan eljárást, olyan stratégiát kell kidolgozni, ami fokozatosan kivezeti az atomenergia használatát, és a lehető legtöbb teret biztosítja a megújuló energiáknak.

Azt gondolom, hogy itt ebben a kérdésben külön kell választani magát az atomenergia felhasználását, illetve jelen projektet, a paksi bővítés ilyen módon elindított projektjét. Azt kérem képviselőtársaimtól, hogy adják meg a vita lehetőségét, támogassák, hogy ez a javaslat a plenáris ülésen napirendre kerülhessen. Köszönöm szépen. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  238  Következő    Ülésnap adatai