Készült: 2024.09.22.09:08:56 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

165. ülésnap (2012.02.21.), 8. felszólalás
Felszólaló Németh Zsolt (Fidesz)
Beosztás külügyminisztériumi államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:05


Felszólalások:  Előző  8  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

NÉMETH ZSOLT külügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! A magyar kormány tudomásul veszi az Európai Parlament határozatát, de azt is el kell áruljam, hogy nem örülünk az Európai Parlament ezen határozatának. A döntés károsan érinti Magyarország nemzetközi megítélését, ugyanakkor szeretnék a képviselő úrnak néhány szempontot a figyelmébe ajánlani.

Először is, az Európai Parlament döntésének nincs jogi következménye, ezt fontosnak tartom hangsúlyozni.

Másodszor: úgy látom, hogy egy pártpolitikai döntés született. Ezt a határozati javaslatot az európai kommunisták, szocialisták, liberálisok és zöldek, tehát négy frakció terjesztette elő egy európai jobboldali, jobbközép kormánnyal szemben. Bármennyire is igyekeztek a magyarországi baloldali körök ennek az ellenkezőjét állítani, mint ahogy most ön is, képviselő úr, beállítani ezt egyfajta európai véleményként, szeretném hangsúlyozni, hogy az Európai Néppárt jelen lévő képviselői egyöntetűen ellenezték ezt a javaslatot. Tehát 265 fős az európai néppárti frakció, és az, hogy 263-an támogatták Magyarországot és ellenezték a frakció véleményét, ez csaknem azonos, némi különbség természetesen adódik az átszavazásokból, de alapvetően egységes európai néppárti támogatást tudhatunk magunk mögött.

Ez azért is fontos, mert az Európai Néppártnak a pártjai jelentik az európai politikának a meghatározó erejét, tehát gyakorlatilag az európai államok döntő többségében a Néppárt adja a kormányt. Tehát azt is mondhatnám, hogy itt a sok lúd disznót győz klasszikus esetével van dolgunk, de hála istennek, az európai parlamenti erőviszonyok szöges ellentétben állnak az európai országok pártpolitikai erőviszonyaival.

Ma általános jelenség, hogy az európai baloldal az Európai Parlamentben hasonló provokatív akciókat hajt végre, hiszen amúgy meglehetősen reménytelen helyzetben vannak az európai pártpolitikai palettán. Már felmerült egyébként Románia elítélése is, korábban hasonló módon vették górcső alá az olasz jobboldali kormányt, most pedig éppen mi, magyarok vagyunk soron.

(9.20)

Azt is megjegyezném, hogy akkor hozta meg a döntését az európai baloldal, amikor még Magyarország az Európai Unió Bizottságával tárgyalt, tehát nem szakmai döntést akartak hozni, ez is egyértelművé teszi, hogy egy pártpolitikai, nem pedig egy szakmapolitikai döntés született meg. A határozat elfogadásához, ahogy mondtam, szükség volt a kommunista frakció támogatására is. Azt gondolom, hogy azért ez fontos, hogy bizonyos köröket egyáltalán nem zavar, ha egy kommunista diktatúrát megszenvedő országot ilyen eszközök felhasználásával aláznak meg, az európai kommunisták részvételével, az pedig önmagáért beszél, hogy a magyar szocialista frakció két képviselője nemhogy a szavazatával támogatta a javaslatot, hanem szerzőként a beterjesztők között járult hozzá hazája elítéléséhez - azt gondolom, hogy ezt nehéz ízlésesnek tekinteni. Már a látszatra sem adnak a magyar szocialista képviselők - lelkük rajta.

Mindezek ellenére szeretném a képviselő urat biztosítani arról, hogy nem ülünk fel semmilyen baloldali provokációnak, a magyar kormány továbbra is minden erejével arra törekszik, hogy megállapodjon az Európai Bizottsággal. Szintén fontosnak tartom leszögezni, hogy a kormány az elkövetkezendő időszakban is párbeszédet kíván folytatni az Európai Parlament minden frakciójával, így az európai baloldallal is. Végső soron nem pusztán Magyarországról van szó, hanem azon értékek jövőjéről, amelyeket Magyarország képvisel - az európai népek szabadsága, demokráciája, szuverenitása forog kockán. Amit az üldözési mániával kapcsolatban mondott a képviselő úr, engedjen meg egy viccet: az, ha valaki paranoiás, nem jelenti azt, hogy nem üldözik.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  8  Következő    Ülésnap adatai