Készült: 2024.09.20.18:30:50 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

165. ülésnap (2012.02.21.), 309. felszólalás
Felszólaló Novák Előd (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 8:42


Felszólalások:  Előző  309  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

NOVÁK ELŐD (Jobbik): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Szaniszló Ferenc kitűnő tényszerű műsorának Médiatanács általi elemzése valóban még a Népszava által is egy hardcore cikk lett volna, és a kisebbségek megsértése kapcsán olyan vegytiszta liberális ömlengés van a Médiatanács jelentésében, hogy a falat kapartam. Az ilyenek mutatják egyébként, hogy a médiafelügyelet átszervezése csak hatalomtechnikai célokat szolgált, nem pedig irányvonalváltást, amire szükség lett volna.

Maradjunk a normaszegéseknél, amiről nem tudtam beszélni az előbbiekben. Ezek száma döbbenetes. A TV2 71-szer, az RTL Klub 34-szer sértett törvényt egyetlen év alatt csak egy kiemelt műsorsáv elemzése alapján, és ugyebár, csak a sok mindent eltűrő Médiatanács hivatalos megállapításairól beszélünk. Amikor a Jobbik Magyarországért Mozgalom azt mondja, hogy a két nagy, jelentős befolyásoló erővel bíró kereskedelmi tévét be kell zárni, akkor mi erre gondoltunk. Ilyen számú törvénysértés mellett működhetne-e egy magyar kis- és középvállalkozás? Persze, hogy nem. Ezek meg ahelyett, hogy elveszítenék a médiaszolgáltatási jogosultságukat, továbbra is termelik a profitot, és közben pedig vígan végzik társadalomromboló küldetésüket. Csak a Való Világ 20 törvénysértést követett el két hónap alatt. Miként lehetséges, hogy még mindig képernyőn van? Tanulságos egyébként a műsorkínálat elemzése is, amiből kitűnik, hogy az RTL Klubon 0,2 százalék kulturális műsor volt 2010-ben.

Hadd idézzek még ezekből a liberális ömlengésekből. Azt írja a Médiatanács jelentése, hogy a Magyarországon uralkodó társadalmi felfogás jelen körülményei között az elhangzottak egy konkrét esetben felerősíthették a cigányellenes előítéleteket, mivel a cigánybűnözés hétköznapi fogalomként van jelen. Joshi Bharatot és a Mónika Show-t sem a néphülyítésért ítélték el, hanem mert állítólag deviánsként mutatták be a cigányokat.

Ezért hadd idézzünk itt még néhány szót. Ugyanis, ha valaki lemegy az ózdi cigánysorra, akkor rájön, hogy az ott nem deviancia, hanem társadalmi norma ma már sajnos. Ezzel szemben a Médiatanács úgy fogalmaz, hogy "a műsorszámok megtekintése azt a képet festette a romatársadalomról, mint akik az erkölcsi és társadalmi normákat rendszeresen megszegik, a normaszegő magatartások leginkább a roma közösséghez köthetőek, valamint ezen közösség tagjaira jellemző a társadalmi elvárásoktól eltérő viselkedés, az agresszió és az erőszakos konfliktusmegoldás". Tegyük hozzá: így van. De ezért miért kell megbírságolni egy ezt bemutató televíziót? Nem ezért kellene megbírságolni.

(23.20)

Azt mondja, hogy a kibeszélőshow-k szerkesztői gyakorlata pedig hosszú hónapok óta az értékhiányos, romaként azonosítható emberek szerepeltetése, amivel a műsor hozzájárult egy kisebbség faji alapú megbélyegzéséhez, a cigányság többség általi elítéléséhez.

A Médiatanács jelentésében mindemellett olyan közhelyszerű alapigazságokat is olvashatunk, miszerint "megállapításra került, hogy az erőszakos, fenyegető viselkedés, az igénytelen beszédmód és ruházat, valamint a trágár nyelvhasználat elsősorban a roma szereplőket jellemezte" - olvashatjuk tehát az előttünk fekvő anyagban; csakhogy ezért nem a szerkesztők a felelősek, hanem maguk a cigányok.

Továbbá a Médiatanács fenntartása, hogy az erőszakos bűncselekmények kapcsán 59 százalék, szexuális bűncselekmények esetén 77 százalék volt cigány, tehát ebben a két műsorban, ezek az arányok a valóságban sem nagyon lehetnek mások, de sajnos a rendőrség nem gyűjt ilyen statisztikákat, szemben, mondjuk, az amerikaiakkal, ahol vannak ilyenek.

A 154. oldalon egyenesen arról is van táblázat, hogy a Mónika Show-ban és a Joshi Bharatban hány százalék a roma szereplők aránya. Érdekes, hogy ilyenkor bezzeg ki lehet ezt mutatni, a Mónika Show-ban viszont ennek ellenére például 2010 februárjában a 164 szereplőnek csak az 1 százaléka volt cigány. Persze, hogy a legdeviánsabb, legfelháborítóbb esetek váltják ki mégis a legnagyobb társadalmi felháborodást, erről azonban ismétlem: adott esetben nem a szerkesztők tehetnek, illetve nem ezért felelősek, hanem azért a néphülyítésért, amit esetenként akár ezeken a műsorokon keresztül is folytatnak.

Mindezek fényében azonban a cigánykérdés miatt 2010. április 1-jén az RTL Klub képviselői bejelentették, hogy befejezik a Mónika Show gyártását. Nyilatkozatuk szerint azért, mert nem tudnak egyszerre megfelelni a nézői igényeknek és a törvényi előírásoknak vagy inkább annak Médiatanács általi értelmezésének. Nem sokkal később ugyebár a TV2 is így döntött hasonló műsorával kapcsolatban.

Itt megjelenik a kettős mérce is, mert egy másik műsorban a bunyevácokat sértő megjegyzést tettek, "büdös bunyevác sznob" kifejezést, amely miatt több horvát nemzetiségű tiltakozott, ennek ellenére ott megszüntették az eljárást, az természetesen kisebbséget nem sértő önök szerint.

Ahogy említettem, panaszbeadványt a pártok közül 95 százalékban a Jobbik tett. Ez 2010-ben még csak 17-et jelentett, 2011-ben ennek már a többszöröséről beszélünk, és 2012-ben, ha így folytatják, akkor intézményesíteni fogjuk ezeknek a beadását, és ipari mennyiségekkel is fogjuk bombázni önöket, hogy valami változás legyen. Persze tudjuk, hogy nagyon sok esetben lesöprik a javaslatainkat, na persze, nem mindig.

Minő véletlen, például az esztergomi városi tévé Híradó című műsora megsértette a kiegyensúlyozott tájékoztatás követelményét, amikor a Jobbik helyi elnökének két kérdésére adott válaszát úgy vágta meg, hogy azok teljesen más értelmet kaptak. Az eljáró tanács a panasznak helyt adott és ez később jogerőssé is vált.

Sőt, ha már a Jobbik lejáratásáról van szó, a TV2 sem marad el. A Tények című műsor ezt az esztergomi városi tévé által manipulált anyagot átvéve, leadta, és megsértette a hiteles és kiegyensúlyozott tájékoztatás követelményét természetesen. Ezt még önök sem tudták volna máshogy megállapítani. A TV2 jogorvoslati kérelmét végül maga a Médiatanács utasította el ugyebár.

Az RTL Klub is szerepel természetesen a panaszosok között, például egyszer, amikor az RTL Klub azt közölte, hogy a Jobbik megszüntetné az RTL Klubot, és ezt követően meglehetősen gusztustalan módon azt taglalta, hogy milyen műsorok készülnének a csatornán, amelyeket a Jobbik ellehetetlenítene. Itt is megállapította a Médiatanács, hogy meglehetősen rosszindulatú beállítása volt a Jobbik egy sokkal tágabb kontextusban és más indokokkal alátámasztott követelésének.

Természetesen arra is láttunk példát sokat, hogy a Médiatanács elutasította a Jobbik panaszait, például amikor az RTL Klub kiegyensúlyozatlanul adott tájékoztatást a Jobbik cigánybűnözéssel kapcsolatos véleményéről, bár az eljáró tanács először a panasznak helyt adott, azért a politika keze végül ide is elért, és másodfokon a Médiatanács végül is a panaszt elutasította.

Menczer Erzsébetnek válaszul kell mondanom, ő elsőként azzal próbálkozott, hogy talált egy fideszes politikust a sok közül, aki egy kicsivel kevesebbet szerepelt, egy hajszálnyival, mint Vona Gábor, és szerinte ez már elég annak alátámasztására - hogy egyetlen jobbikos politikus bekerült a top 20-ba -, hogy a Jobbik nincs kirekesztve. Most pedig azzal próbált védekezni, hogy az általa oly sokra tartott EU-s irányelv szerint nem konkrét műsorokban, hanem műsorfolyamok vagy akár a teljes magyarországi média egészében kell vizsgálni a kiegyensúlyozottságot.

Nos, azért ajánlanám még egyszer figyelmébe azokat az elképesztő adatokat, miszerint 2010-ben, májustól az év végéig a Jobbik 5 százaléknyi teret kapott, szemben a vele egy fajsúlyú MSZP-vel, amely a médiában ugyanakkor 23 százaléknyit szerepelt. Ez mutatja azért, hogy őfelsége ellenzéke sokkal inkább az MSZP, amelyik ilyen teret kap még a Fidesztől is. És nem változott ez sajnos 2011-ben sem, ahol a 71,3 százaléknyi kormányoldali szerepléssel szemben a Jobbik már csak 4,9 százalékot kap a beszédidő megoszlásában. Tehát láthatjuk, hogy milyen elképesztő, durva törvénysértés van, a kiegyensúlyozott tájékoztatás követelményének megsértése, amelyet az úgynevezett médiaalkotmány 13. §-a rögzít. Ennek ellenére talán nem is az a legsúlyosabb, hogy ezek a médiumok, tulajdonképpen a teljes magyarországi média ezt a törvényi kötelezettséget durván megsértheti, hanem az, hogy a csak fideszes tagokból álló Médiatanács ezt szótlanul tűri. Bízzunk benne, hogy nem sokáig.

Köszönöm figyelmüket. (Taps a Jobbik soraiban.)




Felszólalások:  Előző  309  Következő    Ülésnap adatai