Készült: 2024.09.26.11:18:56 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

227. ülésnap (2005.05.23.),  71-77. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 7:39


Felszólalások:   65-71   71-77   77-83      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: A képviselő úr a választ nem fogadta el. Kérdezem az Országgyűlést, elfogadja-e a miniszteri választ. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

145 igen, 90 nem mellett, tartózkodó szavazat nélkül az Országgyűlés a miniszteri választ elfogadta.

Tisztelt Képviselőtársaim! Tasó László, a Fidesz képviselője, interpellációt nyújtott be a miniszterelnökhöz, “Újabb száz lépéssel távolabb a túlélés reményétől. Avagy, a mi bűnünk, miniszterelnök úr!?ö címmel. Az interpellációra a miniszterelnök úr megbízásából a téma szerint feladat- és hatáskörrel rendelkező Rácz Jenő egészségügyi miniszter úr válaszol. Tasó László képviselő urat illeti a szó.

TASÓ LÁSZLÓ (Fidesz): Köszönöm, elnök asszony. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Miniszter Úr! Az Országos Mentőszolgálat 1997-ben az épülő mentőállomások sorában 47.-ként jelölte meg a nyíradonyi helyszínt. 1999-ben elkészültek a tervek, és az önkormányzat a központjában levő legértékesebb telkét ajánlotta föl a beruházás helyszínének. 2000-ben a nyírábrányi határátkelőhely megnyitása és bővítése miatt előrehozták a helyi megépítését, és a nyíradonyit 2002-re irányozták elő.

2003-ban Csehák miniszter asszony és Kökény államtitkár úr, később miniszter úr egy megbeszélésen azt mondták: azok a beruházások kezdődnek el hamarabb, ahol az önkormányzat nagyobb saját erőt tud bevállalni. A város önkormányzata a költségek 50 százalékát vállalta be, akár hitelfelvétel útján is biztosítva azt. 2004-ben ön mint államtitkár egy alkalommal azt ígérte, hogy Nyíradonyban megindul a mentőállomás építése, mert teljesen elő van készítve. Akkor a tárca 60 millió forintban maximálta a támogatását. 2004-ben, amikor miniszterként beszélgettünk erről, akkor azt mondta, vegyem fel a kapcsolatot a mentőszolgálat vezetőjével, ugyanis le kell szűkíteni a terveket. Ekkor kellett ötödik alkalommal hozzányúlni a tervekhez, és eddig az önkormányzatnak ez 3 millió 800 ezer forintjába került.

Azt mondta miniszterként, lesz pénz a beruházások végrehajtására, mert a közvagyon értékesítéséből erre lehetőség nyílik. Nos, a közvagyont már eladták, és úgy hallottuk, hogy bejöttek a bevételek is. Nem kaptunk még levelet arról és azzal kapcsolatban, hogy mikor fog megépülni a mentőállomás Nyíradonyban. Úgy néz ki, hogy korábbi ígérete csak egy aktuális duma, egy blöff volt, miniszter úr.

Május 9-én a miniszterelnök úr a parlamentben ismertette a “21 lépés a magyar egészségügy megújításáértö fedőnevű akcióját, és abban felsorolta az épülő mentőállomásokat. Megdöbbenve tapasztaltuk, és fel is háborodtunk; nem találtuk közte a nyíradonyi helyszínt. Nem tudjuk, hogy miniszterelnök úr mindent magában dönt-e el, vagy alkalmanként bevonja-e minisztereit a kegye gyakorlásába, és nem tudjuk azt sem, csak sejtjük, hogy milyen elvek alapján teszik ezt.

Attól tartunk, hogy a bejelentett száz lépés egyre messzebb visz bennünket a tragédiák utáni túlélés reményétől. Esetleg van valamilyen bűnünk, miniszter úr? Ha ön nem tudná, a miniszterelnökét kérdezze már meg: valamilyen bűnünk van? Ha van, kérem, közöljék velünk!

Köszönöm szépen. Várom válaszát. (Taps az ellenzéki padsorokban.)

ELNÖK: A kérdésre Rácz Jenő miniszter úr válaszol.

DR. RÁCZ JENŐ egészségügyi miniszter: Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! A mai napon szerencsére már több interpellációra adott válaszban beszélhettem a 21 lépésről, amelyet egy igazságosabb, átláthatóbb, hatékonyabb egészségügyi ellátás kialakítására kívánunk elérni. Ezen belül külön fejezet foglalkozik a sürgősségi ellátással. A sürgősségi ellátás egyik legfontosabb célkitűzése, hogy a mentőszolgálatot úgy kell fejleszteni, hogy az ország területének 90 százalékán legyen elérhető az az európai uniós norma, hogy a mentőautó 15 percen belül érjen a sérülthöz, a beteghez a jelenlegi 75 százalék helyett. Fejlesztési céljainkat ehhez a követelményhez kell igazítani.

Nyomatékosan szeretném hangsúlyozni, hogy Nyíradony lakosai már ma is számíthatnak arra, hogy 15 percen belül oda fog érni a mentő vagy az orvosi segítség a bajba jutott emberhez. (Közbeszólások a Fidesz soraiból: Honnan? - Nem igaz!) Nyíradony közelében két mentőállomás is van. Balkányon napi 24 órában folyamatosan működik az esetkocsi, míg Nyírlugason szintén állandó rendelkezésre állással napi 24 órában érhető el a mentőgépkocsi. Mindkét településről biztosítható a 15 percen belüli kiérkezés.

A korábbi szervezési akadályok megszűntével, az Országos Mentőszolgálat térségi szemléletű mentésirányítási rendszerének kialakításával Nyíradony és az említett két település között ma már a megyehatár sem akadály, a betegellátás kistérségben zajlik, ezért a prioritási listán - éppen az országos esélyegyenlőség szempontjait figyelembe véve - Nyíradony önálló mentőállomásának megépítése nem a kiemelten sürgős feladatok között szerepel.

Tisztelt Képviselő Úr! Nyíradony mentőállomás megépítéséről nem mondtunk le, de arra akkor tudunk visszatérni, ha az említett vállalásainkat már országos viszonylatban teljesítettük. Ha ön olyan terület lakosságát képviselné, ahol a mentő nemhogy 15 percen belül, hanem 35 perc alatt sem ér ki, akkor nyilvánvalóan egyetértene velem. Most azonban csak arra kérem, hogy legyen szolidáris a hátrányosabb helyzetben levő területek lakosságával, és kérem, hogy fogadja el a válaszomat. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

ELNÖK: Köszönöm. Kérdezem Tasó László képviselő urat, elfogadja-e a miniszteri választ.

TASÓ LÁSZLÓ (Fidesz): Tisztelt Miniszter Úr! Akkor ez azt jelenti, hogy Nyíradony és térsége a 10 százalékba esik bele, mert attól függetlenül, hogy azt mondja, hogy a közelünkben van két mentőállomás is, ez nem így működik. A másik pedig az, hogy egészen más kiérkezni valahonnan a mentőautóval, mint a helyszínről startolni. Tehát akkor a nyíradonyi lakosok másodrendű állampolgárok ezek szerint, mert nem tudok mást kivenni ebből a megközelítésből. (Közbeszólások az MSZP soraiból.) Még egyszer mondom, előresorolták már, és 47.-ként már ’97-ben szerepeltünk.

Miniszter Úr! Annak mit mondana, akinek azért hal meg valakije, mert a mentő későn érkezett ki?

Miniszter Úr! Hogy számol el a lelkiismeretével, hogy ilyen válaszokat tud adni? Bízom benne, hogy nem maga írta ezt, hanem valamelyik munkatársa, és akkor még talán el tudnám fogadni. Ne haragudjon, nem tudom elfogadni a válaszát, és sajnálom, hogy önök így gondolkodnak a nyírabonyi emberekről.

Köszönöm szépen. (Taps az ellenzéki padsorokban.)

ELNÖK: A képviselő úr nem fogadta el a miniszteri választ, ezért kérdezem az Országgyűlést, elfogadja-e a választ. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: 145 igen, 92 nem mellett, tartózkodó szavazat nélkül az Országgyűlés a választ elfogadta.

Tisztelt Képviselőtársaim! Wintermantel Zsolt, a Fidesz képviselője, interpellációt nyújtott be a pénzügyminiszterhez “Lendületesen döcög a négyes metró építése - avagy mi az oka annak, hogy az Európai Beruházási Bank vonakodik a beruházáshoz szükséges 225 milliárd forintos kölcsön megadásától?ö címmel. Wintermantel Zsolt képviselő urat illeti a szó.

 

(16.10)

 




Felszólalások:   65-71   71-77   77-83      Ülésnap adatai