Készült: 2024.09.19.11:05:39 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

102. ülésnap (2019.12.10.), 389-391. felszólalás
Felszólaló Nacsa Lőrinc (KDNP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 7:58


Felszólalások:  Előző  389 - 391  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

NACSA LŐRINC, a KDNP képviselőcsoportja részéről: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Államtitkár Úr! Egy fontos törvényjavaslatot tárgyalunk, amelynek sok célja van, de van egy plusz pozitív hozadéka is, amire eredetileg nem gondoltunk: Szél Bernadett hosszú hetek után visszajött a munkahelyére, ez mindenképpen pozitív és üdvözlendő tény, hogy újra itt van velünk, és beszáll majd a vitába.Egy idézettel szeretnék kezdeni, Ronald Reagan idézetével: „Nem arról van szó, hogy a liberálisok tudatlanok. Arról van szó, hogy sok mindent tudnak, ami nem úgy van.” Az a helyzet, hogy ez illik rá a mostani helyzetre leginkább, hiszen az elmúlt napokban hergelve a közvéleményt, hergelve a társadalmat, az önök újságírói megírtak rengeteg, ahogy Balczó képviselőtársam fogalmazott, tudatlanságot az újságban  nem mondom, hogy hazugságot. Ezt mondta, hogy a „tudatlanságot” használjuk, ne a „hazugságot”.

Megírt egy csomó fake newst az önök médiája, vegyük sorra, hogy miket! Azt mondták, hogy megszűnik az NKA. Hát, nem szűnik meg az NKA. (Ungár Péter: Eredetileg azt akarták!) Ezt mondták, hogy megszűnik az NKA, és kiderült, hogy nem szűnik meg az NKA. Van egy eredeti javaslat, amelyet lehet, hogy egy referens állított össze, és rá van írva, hogy nem a kormány álláspontja, de önök rögtön kiírják, hogy az NKA.

Azt is megírták önök, hogy ellehetetlenítik az alternatív színházakat. Hát, az alternatív színházakhoz nem nyúl hozzá a kormány. Azt is megírták, hogy nem tud érvényesülni a művészi, alkotói szabadság. Idézném a törvényt  most már 36 órájuk volt elolvasni, biztos sikerült , a 16. § (7) bekezdését: „A színház közös működtetésére irányuló megállapodásnak garantálnia kell a közös működtetésben működő színház művészeti szabadságát.” Ez van szó szerint leírva a törvény 16. §-ának (7) bekezdésében.

(20.40)

Ami viszont benne van a törvényjavaslatban, és önök persze erről nem beszéltek, mert kizárólag a fake news-zal foglalkoztak, hogy csak az önkormányzati fenntartású színháznak ajánl a kormány közös finanszírozást. A kultúra növekvő költségvetési támogatása lehetővé teszi az ágazat legfontosabb intézményei számára a hosszú távú és kiegyensúlyozott tervezést. 2010-ben az utolsó, szocialisták által elfogadott költségvetési évben 172 milliárd forint állt rendelkezésre a magyar kultúrára, ez a 2019-20-as költségvetésben 584 milliárd forint. (Dr. Mellár Tamás közbeszól.) A 2020-as költségvetésben! Tehát 172 milliárd, ez bármilyen inflációval számol, professzor úr, nem jön ki sehogy sem, hogy ugyanannyi lenne. 172 milliárd volt 2010-ben és 584 milliárd a 2020-as költségvetésben. Ez a különbség. Tehát növekvő kulturális költségvetési támogatások vannak.

Ami szintén szerepel a törvényben, az a kultúrstratégiai intézmények fogalmának létrehozása és megalkotása. A törvény célja, legfontosabb vagy legfőbb célja, hogy világos felelősségi viszonyok mellett biztosítottak legyenek a színházak működéséhez szükséges források, s hogy igazságos helyzetet teremtsen a szabályozás. Ez van benne, nem az, amit önök állítanak. Ezért a javaslat tisztázza az intézmények fenntartásával kapcsolatos részletkérdéseket, és megteremti a közös működtetés lehetőségét is.

A szabályozást az is indokolttá teszi, erről önök mélyen hallgattak eddig, Arató képviselőtársam különösen mélyen hallgatott (Arató Gergely közbeszól.), az is indokolttá teszi, hogy az elmúlt időszakban köztörvényes, nem pénzügyi jellegű visszaélések gyanúja merült fel (Arató Gergely: De ha majd egyszer kinyitom a számat!) állami és önkormányzati forrásból is működő színházakban egyaránt, ami önmagában is indokolttá teszi a felelősségi viszonyok tisztázását. Önök nem követelték a botrányok kivizsgálását, önök lezárt dolognak tekintették a Gothár-ügyet (Ungár Péter: Liberálisok vagytok!), önök nem követelték, hogy ezek… Szél Bernadett nem jelent meg itt monoklival, hogy tüntessen a Gothár zaklatási ügyében, sőt eltussolta. (Dr. Szél Bernadett: Ne rólam beszéljen, hanem a törvényről!) Önök falaztak… (Dr. Szél Bernadett: A törvényről!  Zaj az ellenzéki képviselők padsoraiban.  Az elnök csenget.  Dr. Szél Bernadett az Elnök felé: De komolyan, ne személyeskedjen már!) Önök falaztak a nyilatkozataikban azoknak, akik megpróbálták eltussolni több mint egy éven keresztül ezt a kirívó botrányt. Például a Gyurcsány-párti főpolgármester-helyettes… (Dr. Szél Bernadett közbeszól.) Én is meg fogom hallgatni, képviselő asszony!

ELNÖK: Képviselőtársaim, azt gondolom, hogy ez az ügy méltó arra, hogy meghallgassuk egymást. Azt gondolom, hogy kölcsönösen (Csárdi Antal: És a személyeskedés házszabályszerű?) oda-vissza… (Arató Gergely: Egyenként végigsértegeti az ellenzéket!) Ők is meghallgatták, bocsánat! Gondolom, fáradtak vagyunk valamennyien. (Ungár Péter: Én nem!) Azt gondolom, hogy mindenki meghallgatja a másik oldalt, nem emlékszem, hogy közbeszóltak volna. Parancsoljon, képviselő úr!

NACSA LŐRINC, a KDNP képviselőcsoportja részéről: Köszönöm szépen, elnök úr. (Dr. Szél Bernadett: Az ellenzék a hibás!) Gy. Németh Erzsébet Gyurcsány-párti főpolgármester-helyettes nem rendelt el vizsgálatot a Katona József Színház ügyében rögtön. (Gréczy Zsolt: Lefolytatták!) Mert azt mondta, hogy szerinte nincs is ügy, mert nem történt feljelentés. (Gréczy Zsolt: De, lefolytatták a vizsgálatot, és kirúgták a rendezőt!) Ő azt mondta, hogy szerinte nincs is ügy. Tehát az eltussolóknak is falaztak. (Gréczy Zsolt: Lefolytatták!  Ungár Péter: De! De, megtörtént!) Önök még mindig nem határolódtak el Burány Sándortól, aki tegnap a TAB-ülésen azt mondta, hogy szerinte egy szexuális zaklatás, az együttműködési kényszer. (Moraj az ellenzéki képviselők padsoraiból.  Gréczy Zsolt: …Miért mondod, hogy nem?) Hát, mert nem, azért! (Ungár Péter: De, de!  Közbeszólások az ellenzéki oldalon.) Szerintünk nincs helye a zaklatóknak a színházi életben. Azt mondják meg, képviselőtársaim, hogy ha természetes az, hogy a fővárosi színházakban Karácsony Gergely nevezi ki a színházigazgatót, akkor az államot miért nem illet meg ilyen jog, ha fenntartó! Miért? Ha Karácsony Gergely nevezi ki a színházigazgatót, akkor az demokrácia, ha Kásler Miklós, akkor az diktatúra? Erről lenne szó? Ugyanarról a liberális kettős mércéről, amivel mindig szembesülünk az önök politikájában? Erről lenne szó? (Arató Gergely: Senki nem mondta!) Karácsony Gergely kultúrpolitikája, a Jobbik által is támogatott Karácsony Gergely kultúrpolitikája, abban merült ki… (Balczó Zoltán: Nem támogattuk!) Képviselő úr még nem volt akkor itthon biztos, támogatták. (Derültség, moraj az ellenzéki oldalon.  Balczó Zoltán: Megsértődöm!  Dr. Brenner Koloman: Ő jobban tudja!  Balczó Zoltán: Ez hihetetlen!)

Karácsony Gergely kultúrpolitikája abban merült ki a főpolgármestersége első hetében, hogy megmondta, hogy nyílt színházigazgatói pályázat lesz, de ki nem nyerhet rajta. Ez Karácsony Gergely kultúrpolitikája. Ő volt az, aki megmondta, ki nem nyerhet a színházigazgatói pályázaton. (Ungár Péter: Melyik színház?)

Ő volt az, aki azt mondta, hogy politikai alapon… És a Jobbik volt az, aki korábban politikai alapon színházigazgatók leváltását kezdeményezte, például a Nemzeti Színháznál. (Ungár Péter: De önök váltották le! Ez a kormány váltotta le politikai alapon utána!) Ön utalt Alföldi Róbertre, ön volt az, az ön pártja volt az, aki hat évig azt követelte hangos sajtótájékoztatókon, hogy politikai alapon azonnal mozdítsák el a Nemzeti Színház főigazgatóját. Ez volt a Jobbik, önök kérték politikai nyomásgyakorlásra. (Arató Gergely: Azóta megvilágosodtak! Kövessétek őket! Nem szégyen fejlődni.) Önök vádolnak bennünket politikai kinevezéssel, és pontosan önök kérték ezt számos alkalommal, nemcsak tőlünk, hanem a mostani ellenzék kormányaitól is.

Az a helyzet, hogy most az állam fenntartóvá válik, vagy közös megállapodás alapján, mint ahogy eddig is, fenntartó lesz. Arató képviselőtársam a kisebbségi véleményben azt mondta, hogy miért nem a fenntartók nevezik ki az igazgatókat, mint eddig. Hát, az állam nem fenntartó? Ha évi 200, 300, 400 millió forinttal hozzájárul egy színház működtetéséhez, akkor az állam nem fenntartó? Hirtelen, amikor tiszta viszonyokat szeretnénk teremteni, akkor önöknek már nem olyan fontos a közpénz. (Ungár Péter: Ez még október 13-a előtt volt!) Önöknek nem olyan fontos a közpénz ellenőrzése, önöknek nem olyan fontos, hogy az állam által a színházaknak adott támogatásban a közpénz sorsát ellenőrizzék, és tiszta kezekbe kerüljön. Mert önök azt szeretnék, hogy az állam minden szó nélkül, több száz millió forintot öntsön bele a színházakba, anélkül, hogy bármiben is ellenőrzési vagy átvizsgálási joga lenne.

Azt meg végképp visszautasítom, hogy jobbikos képviselőtársam az egyházi kárpótlást keveri valamiféleképpen ide (Balczó Zsolt: Milyen kárpótlást?), az egy nemzetközi szerződés alapján működik, egy teljesen más kérdés (Balczó Zoltán: A győri püspök nevezi ki az iskolaigazgatót!), ne arról beszéljünk a mostani törvényjavaslatban. (Dr. Brenner Koloman: Valami szövegértésre beíratjuk!) Önöknek fontose a közpénz, fontose az, hogy tiszta viszonyok legyenek, fontose az, hogy legyen elég pénz a magyar kultúrában, fontose az, hogy egyébként tiszta, kiszámítható viszonyok legyenek a színházakban? Mert ha igen, akkor a sok fake news ellenére, amikkel az elmúlt napokban önök telekürtölték a nagyvilágot, ami nem igaz, hiszen tisztáztuk, hogy nem igaz, akkor a sok fake news ellenére önök, mivel tisztáztuk, hogy ezek csak tiszta viszonyokat teremtenek, önök tudják támogatni ezt a törvényt. Én erre kérem önöket.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  389 - 391  Következő    Ülésnap adatai