Készült: 2024.09.19.02:19:04 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

258. ülésnap (2005.10.25.), 184. felszólalás
Felszólaló Dr. Kálmán András (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó Gazdasági bizottság
Felszólalás oka Ismerteti a bizottság véleményét
Videó/Felszólalás ideje 4:54


Felszólalások:  Előző  184  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. KÁLMÁN ANDRÁS, a gazdasági bizottság előadója: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! A gazdasági bizottság a 2005. október 19-ei ülésén tárgyalta a munka törvénykönyve módosítására vonatkozó tervezetet, és úgy foglalt állást, hogy 15 igennel és 12 tartózkodással a törvénytervezetet általános vitára alkalmasnak találja, és az Országgyűlésnek ennek megfelelően ajánlja.

Természetesen a gazdasági bizottság a munka törvénykönyvével elsősorban a bizottság feladat- és hatáskörébe tartozó kérdések szemüvegén keresztül foglalkozott. Ennek megfelelően elsősorban a munkaerő-kölcsönzés szabályainak a módosítására, a minimálbér meghatározásának új rendszerére, illetve ehhez kapcsolódóan a két bérminimum, a középfokú, illetve a felsőfokú szakképzettséget igénylő munkakörökhöz kapcsolódó minimálbér meghatározására, továbbá a teljesítménykövetelmény meghatározására vonatkozó tervezett módosításokat tárgyalta, és ezek kaptak tulajdonképpen a bizottság ülésén hangsúlyt.

(17.00)

(Az elnöki széket dr. Világosi Gábor, az Országgyűlés alelnöke foglalja el.)

Külön ki kell emelnem azt, hogy valószínűleg nem véletlen, miniszter úr említette, hogy az Érdekegyeztető Tanácsban ezekben a kérdésekben igazán nincs összhang a munkáltatói és a munkavállalói oldal között. Ennek megfelelően a bizottságban is azok a kérdések merültek fel, amelyek azt vetítették előre, hogy várhatóan ezekben a kérdésekben komoly vita alakul ki, annak ellenére, hogy konkrétan nem hangzott el a bizottság ülésén, hogy melyik oldal hogyan foglalt állást ezekben a kérdésekben. Kivéve a munkaerő-kölcsönzéssel kapcsolatos szabályozást, ahol kifejezetten utalás történt arra, hogy a szakszervezetek, tehát a munkavállalói oldal szerette volna a munkaerő-kölcsönzéssel kapcsolatban a korlátozást, az időbeli korlátozást alkalmazni. Ehelyett tulajdonképpen a javaslat azt tartalmazza, hogy a hat hónapos folyamatos kölcsönzés ideje után ugyanazok a munkajogi szabályok vonatkozzanak a kölcsönzött munkavállalóra, mint ha a saját munkavállalót foglalkoztatná a kölcsönbe vevő.

Úgy gondoljuk, hogy a munkaerő-kölcsönzéssel kapcsolatos törekvések a törvénytervezetben természetesen jók, ugyanakkor fel kell hívni a figyelmet arra, hogy talán egy kicsit árnyaltabban kell a végleges szövegezésben ezzel a kérdéskörrel foglalkozni, hiszen nagyon könnyen el lehet érni egy ilyenfajta időbeli összefüggésű szabályozással azt, hogy kiskapu keletkezik, és ezen a tulajdonképpen jó szándékú módosításon keresztül fogják a munkaerő-kölcsönzés szabályait felhasználni arra, hogy kijátsszák a munka törvénykönyvének alkalmazását.

Mindemellett a bizottság az általános vitára való alkalmasságot az ismertetett arányban támogatta, és jeleztük, hogy különösen a munkaerő-kölcsönzéssel kapcsolatos szabályokhoz szeretnénk majd módosításokat benyújtani.

Köszönöm szépen a figyelmet.




Felszólalások:  Előző  184  Következő    Ülésnap adatai