Készült: 2024.09.19.07:37:01 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

173. ülésnap (2000.11.10.), 284. felszólalás
Felszólaló Révész Máriusz (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka kétperces felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 2:17


Felszólalások:  Előző  284  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

RÉVÉSZ MÁRIUSZ (Fidesz): Köszönöm a szót. Be kell valljam, már nem is okoz örömet az, hogy rávilágítok az ellenzéki képviselők hozzászólásaiban az ellentmondásokra.

Egyrészt például az SZDSZ-es képviselők aggódnak a jövedelemkülönbségek növekedése miatt. Mondhatnánk azt, hogy ez dicséretes szándék, de emlékezzünk vissza, hogy az szja-val kapcsolatosan milyen javaslatot terjesztettek be. Az szja-val kapcsolatos javaslat az volt, hogy legyen 20 százalékos egységes adókulcs; talán emlékeznek, plakátokon is hirdették ezt a nagyszerű ötletüket. (Bauer Tamás: Nem...) Ez lehet egyébként egy stratégiai elgondolás, meg is lehet indokolni, hogy egy párt ezt miért kívánja így. De ha azt gondolja, hogy ez helyes lépés lenne, akkor tudni kell, hogy ha mindenkinek 20 százalék a személyi jövedelemadó, akkor ezzel a legeslegnagyobb mértékben a leggazdagabb rétegeket támogatjuk, ahogy önök szokták mondani.

Varga Mihály államtitkár úr elmondta, hogy körülbelül 150 milliárd forintot hagytak volna ott, és nem a legszegényebb rétegeknél, hanem a legmódosabb rétegeknél. Sok szempontból végiggondolva ez lehet helyes gazdaságpolitikai stratégia, de ezután kicsit álságos felállni és azt mondani, milyen probléma, hogy a jövedelemkülönbségek növekedni fognak. Ha az önök javaslatát elfogadtuk volna, ennél sokkal drasztikusabban növekedtek volna.

Azt azért hadd mondjam el, hogy ha megnézik a következő időszakban a béremelkedéseket, akkor jelentős előrelépés és áttörés lesz, mert a pedagógusoktól az egészségügyig olyan béremelések fognak bekövetkezni a következő két év költségvetése alapján, ami jelentős életszínvonal-növekedést fog okozni. A GDP-növekedéssel kapcsolatban pedig elmondható, a GDP növekedése nem jelenti teljesen egyértelműen azt, hogy az állami források is hasonló mértékben növekednek, ez is többször elhangzott a parlamentben. Az is furcsa ellenmondás, hogy egyes elemzők arról panaszkodnak - el kell olvasni a Világgazdaságot és egyéb újságokat -, hogy a túlzott bérkiáramlás (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret lejártát.) az inflációs nyomást növelni fogja; önök közül néhányan pedig azon aggódnak, hogy igazából nincs is elég bérkiáramlás. Tulajdonképpen összhangba kellene hozni az állításaikat.

Köszönöm szépen. (Taps a kormányzó pártok padsoraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  284  Következő    Ülésnap adatai