Készült: 2024.04.29.06:30:16 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

101. ülésnap (2003.10.29.), 148. felszólalás
Felszólaló Dr. Gógl Árpád (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:51


Felszólalások:  Előző  148  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. GÓGL ÁRPÁD (Fidesz): Igen tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! A 2004-es költségvetésről tárgyalunk, arról a költségvetésről, amely törölte a jóléti rendszerváltást, és az egészségügynek adott méltán kapott többletforrásokat, és az ahhoz kötődő reményt szertefoszlatta. 50 milliárd forint hiányzik a költségvetésből. Százalékosan ez ezt jelenti - idézem az egészségügyi minisztérium anyagát -, hogy a fejezeti kezelésű előirányzatok 22,5 százalékos, a beruházások 25 százalékos csökkentése, az OEP kasszában a gyógyító-megelőző ellátások nem megfelelő kompenzálása 50 milliárd forint kivonást jelent az ágazatból. Ezt írta júliusban a tárca, majd Csehák Judit lemondott. A költségvetés helyzete nem változott - mint ahogy ezt délelőtt már elmondtam.

Szabó Zoltán képviselő úr ma egy nagyon hasznos mondatot mondott, hogy a költségvetés értékszemléletet tükröz. A magam részéről a kormányzati kötelezettségek részét tekinteném át, azaz a mentést, a gyógyszert, a vérellátást, a közegészségügyet és népegészségügyet, illetve a szakemberképzést. Hogy állunk ezen a területen? A mentés korábban a tárcához tartozott, illetve részösszegek - mintegy 5 milliárd - szerepeltek máshol is betegszállítás címén. Összesen 2003-ban ez 30 milliárd forintot tett ki. 7 milliárddal kevesebb a 2004-es összeg, az a közel 200 mentőállomás mindössze 160 gépkocsi-visszapótlást kap - hogy szemléltessem a változásokat és azt, hogy milyen értékszemléletet tükröz.

A gyógyszerkassza - itt idézem a Számvevőszéket: az OEP 2004-re tervezett gyógyszertámogatási összege 257 milliárd, a pénzügyminiszter 239 milliárdot állított be, ami gyakorlatilag az idei fogyással azonos, azaz a keret betartása csak a lakossági terhek számottevő emelkedése árán érhető el - mondja a számvevőszék. Mit jelent ez a gyakorlatban? Azt jelenti a gyakorlatban, hogy mintegy negyedével nő a lakosság terhe; a gyógyszerészek, mivel az árrés nem növekszik, a raktárkészletüket csökkentik, a lakosságnak lesz még egy többlete, mert körülbelül kétszer vagy háromszor kell majd gyógyszerért menni a gyógyszertárba.

Hogy áll a vérellátás kérdése? A vérellátás 14 milliárdot kapott 2003-ban, 12,2 milliárdot kap a következő évben a jelenlegi költségvetés szerint. Ez mínusz 2 milliárd. Arra a vérellátóra, amelyre - ha a Szabad Demokraták Szövetsége, Kuncze Gábor által beterjesztett javaslatát elfogadja - az őssejt-rendszernek megteremtjük a hálózati hátterét egy fillért nem tartalmaz a költségvetés. (Kuncze Gábor: Elutasítottad a bizottságban, az a probléma.) Bocsánat, lesz, remélem, egy jó előterjesztés.

A közegészségügy, amely részben a népegészségügyi programot is tartalmazza, 1,8 milliárddal kap kevesebbet, és az egészségfejlesztési program, amely a parlagfűvel is kiegészült, 600 millióval kap kevesebbet, alig 1,5 milliárd forintot.

Hogy állunk a szakemberképzéssel, amely nyilvánvalóan tragikus. Hiszen mire valaki önálló döntési helyzetbe kerül, hat évet végez az orvosegyetemen, négyet készül a szakvizsgájára. Jelen pillanatban az alapellátásban 30 százalék a nyugdíjasok részvétele, és közel 300 az üres állások száma. Az oktatási tárcánál a graduális képzés növekedésére nincsen forrás. Én is úgy érzem, ahogy Kóródi képviselő asszony mondta a mai napon: gazdaságilag nehéz, politikailag elfogadható a költségvetés. Ez volt az ő véleménye. A mi véleményünk az, hogy politikailag is kezelhetetlen ez a költségvetés, és azt hiszem, hogy Áder János, akit Kóródi Mária képviselő asszony kritizált, jól mutatott rá, hogy egy hamisságra épülő költségvetéssel nem lehet előrelépni.

Mi a magunk részéről megtesszük a módosító javaslatokat a mentés területére, a gyógyszer területére, a vérellátás területére és természetesen a szakemberképzésre is. Azt kérjük a képviselőtársainktól, hogy érezzék át ennek a fontosságát, és ha forrást is tudunk átcsoportosítani, akkor fogadják el a javaslatainkat, mert ha nem így történik, akkor - megint idézem a tárca júliusi véleményét - amennyiben sem a szinten tartás, sem pedig a minimálisan szükséges fejlesztési források nem biztosíthatók, a kormánynak felül kell vizsgálnia a további reformlépések indítását, illetve az egészségügyi reformmal kapcsolatos álláspontját, magyarul úgy a választási, mint a kormányprogramjukat. Köszönöm a figyelmet. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  148  Következő    Ülésnap adatai