Készült: 2024.04.27.12:17:07 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

63. ülésnap (2010.12.23.), 51. felszólalás
Felszólaló Dr. Szekeres Imre (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:28


Felszólalások:  Előző  51  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. SZEKERES IMRE (MSZP): Tisztelt Elnök Úr! Képviselőtársaim! Ma délelőtt 10 órakor a költségvetési bizottság ülése előtt volt bennünk egyfajta várakozás; a várakozás arról szólt, hogy a kormány vajon tesz-e még olyan módosító javaslatokat, amelyekkel a költségvetés legnagyobb kockázatait mérsékelni tudja.

(13.00)

Legnagyobb sajnálatunkra, erre nem került sor, az egy módosító javaslat, amely az ajánlásban 2. sorszámon szerepel, ennek az igénynek nem felelt meg. Tudom ma már, hogy ez a remény győzelme lett volna a tapasztalat fölött, de mégis túl nagy volt a tét ahhoz, hogy ezt az esélyt ne adjuk meg magunknak. Pedig szükség lett volna rá.

Kormányváltás előtt Magyarország elindult ki egy válságból, a gazdaság növekedni kezdett, a bizalom is nőtt, Magyarország kockázati felára 1,7 százalékkal volt beárazva, s ezt önök egy fél év alatt megduplázták: ma Magyarország 3,6 és 4 százalék közötti felárral jut hozzá a hitelekhez. Ez ennek a fél évnek a valódi teljesítménye. Ez indokolta volna igazából azt, hogy a költségvetés, amely a következő évre szól, ezt a folyamatot korrigálja, és Magyarországot egy fenntartható költségvetési pályára vigye. (Folyamatos zaj. - Közbeszólások a kormánypártok soraiból: Ez a költségvetés.)

Mi volt ennek a folyamatnak legfontosabb néhány állomása, amely tapasztalatul szolgál, és amely sajnos a 2011-es költségvetésben is jelen van? Önök első lépésként felmondták azt a hitelszerződést az Európai Központi Bankkal és a Nemzetközi Valutaalappal, amely lehetővé tette Magyarország számára, hogy megfelelő és olcsóbb áron hitelhez jusson, megdrágították ezzel az államadósságot, majd felelőtlen kijelentésekkel nagymértékben legyengítették a forintot. (Közbeszólás az MSZP soraiból: 286 forintos euró!) S amikor szembesültek azzal, hogy tartani kell az idén a költségvetés hiányát, akkor előálltak három nap alatt elkészített tervükkel, amelyet talán füstbe ment terv néven lehetne legjobban illetni, hiszen abból semmi más nem valósult meg, kivéve azok az intézkedések, amelyek népszerűséget próbáltak teremteni önöknek több-kevesebb sikerrel.

Egyébként, ha ezt a kormány akkor nem lépi meg, ha a Fidesz akkor ezt nem szavazza meg, akkor semmiféle szükség nem lett volna azokra a különadókra, amelyek elindították újra az inflációt Magyarországon s a különadók áthárítását a lakosságra, egyre inkább világosan látható, nem lett volna szükség olyan kézi vezérlésű energiapolitikára, amelyre önök vállalkoztak, s amely növeli Magyarország függőségét az orosz gázszállításoktól.

És igen, politikai érdekből csökkentették a gazdagok adóját, eltörölték a luxuscikkekre és -szolgáltatásokra kivetett adókat, nehéz helyzetbe hozták a kis- és közepes keresetűeket. Ha ezt nem lépik önök meg, akkor egyébként nem lett volna szükség a magán-nyugdíjpénztári megtakarítások államosítására sem, nem lett volna arra szükség, hogy 3 millió ember megtakarított pénzét folyó kiadásokra költsék el. S végül, ígéreteik ellenére semmilyen fejlesztést nem valósítottak meg, leállították a fejlesztéseket, s a Széchenyi-terv, az új Széchenyi-terv is ma sem több egyszerű ígéretnél.

Mi a következménye mindennek? És mi a következménye mindennek a 2011-es költségvetésben? Az, hogy 2012 után egy újabb eladósodás elé nézünk; az, hogy jogbizonytalanság van Magyarországon; az, hogy nincs politikai együttműködés. Öt-hat perccel ezelőtt jó példáját mutatta ennek a Fidesz- és KDNP-frakció, amikor a saját maguk által beterjesztett energiatörvényhez támogatásra javasolt javaslatukat csak azért, mert mi kikértük, hogy megszavazzuk, önök nem szavazták meg, s ezáltal lehetetlen helyzetbe hozták a távfűtőművel működő városok nagy részét. Ez nem politikai együttműködés, ez meggyőződésem szerint teljesen elfogadhatatlan magatartás.

És igen, az önök intézkedésének hatása az is, hogy a forint árfolyamának romlása miatt a devizahitelesek egyre nehezebb helyzetbe kerültek, hogy a jövő évi adótörvények miatt mindenki, aki átlagos keresetű vagy annál kevesebb, rosszabbul fog járni.

Tisztelt Országgyűlés! Ebben a fél évben önöktől tehát kaptunk csomagokat. Kaptunk csomagot egy igazságtalan adó formájában. Kaptunk csomagot a rekord benzinárban. Kaptunk csomagot a megtakarítások államosításával. Kaptunk csomagot egyébként a sajtószabadság korlátozásával és mindazzal tehát, amelyet önök az elmúlt fél évben itt, ebben az Országgyűlésben megvalósítottak.

Azt gondolom, hogy az a helyes, ha ezt a költségvetést mi nem szavazzuk meg, s azokat a csomagokat, amelyeket önöktől kaptunk, azokat most ezennel visszaküldjük. Kérem, képviselőtársaim legyenek ebben majd a segítségemre. (Taps az MSZP soraiban. - Felzúdulás a kormánypártok soraiban. - Több szocialista képviselő karácsonyi csomagolópapírral bevont dobozt hoz be, és leteszi a miniszterelnöki üléshely elé. A dobozokon egy-egy felirat található: "Többszöri forintbedőlés", "Katasztrofális katasztrófaelhárítás", "Rekord-üzemanyagárak", "Sajtószabadságot felfüggesztő médiacsomag", "Igazságtalan adócsomag", "3 millió dolgozó nyugdíj-megtakarításainak ellopása".)




Felszólalások:  Előző  51  Következő    Ülésnap adatai