Készült: 2024.04.26.03:34:02 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

194. ülésnap (2004.12.07.), 196. felszólalás
Felszólaló Endre Sándor (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 9:01


Felszólalások:  Előző  196  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ENDRE SÁNDOR (Fidesz): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Nagyon sajnálom, hogy kormánypárti oldalról mindig csak olyan megszólalások hangzanak el, amelyek valamilyen módon az ellenzéki javaslatokra reagálnak. Leginkább arra reagálnak, hogy valamit, az általunk javasoltakat miért, hogyan nem lehet megcsinálni.

Én azt gondolom, hogy sokkal konstruktívabb lenne a parlamenti vita, ha arra törekednénk, hogy a megoldásokat keressük. Tompa Sándor képviselő úr a turizmus fellendítésével kapcsolatban az üdülési csekkeket javasolja mint megoldási módot. Én azt szeretném mondani, hogy az elmúlt időszak kormányzati politikáját több szempontból is kritika illetheti. Ha azonban a Széchenyi-terv megfojtására gondolunk, akkor igencsak tetten érhető az, ami a turizmusban kárként fellelhető.

Az általam benyújtott módosító indítványok közül kettő is foglalkozik a turizmus, az idegenforgalom gazdaságnövelő hatásának élénkítésével. Az egyik ilyen Kiskunfélegyháza Fürdő szállójának a rekonstrukciója, az elmúlt 15 évben ugyanis teljesen lepusztult ez a bizonyos Fürdő szálló. Az önkormányzat a gyógyvíz hasznosítására több sikertelen kísérletet tett. Félő, hogy a nagy múltú fürdő bezárásra kerül. A gyógy- és termál-idegenforgalom fejlesztése Kiskunfélegyházán számos új munkahely létrejöttéhez járulna hozzá; mint ahogy a választókörzetem másik településén, Kiskunmajsán is tervbe vették egy sportuszoda megépítését. Erre vonatkozik a másik módosító indítványom. Tudni kell, hogy Kiskunmajsa nem mást célzott meg, mint hogy a Duna-Tisza köze gyógy- és termál-idegenforgalmi központjává válik. A település, a helyi vállalkozók, a helyi szürkeállomány igen sokat tett az elmúlt húsz évben azért, hogy ezeket a nagy ívű fejlesztéseket megvalósítsa. S ha már a gyógy- és termál-idegenforgalomnál tartunk, akkor meg kell említeni, hogy választókörzetem ebből a szempontból igen gazdag, hiszen Jászszentlászló is rendelkezik gyógyvízzel, amelynek a hasznosítása jelen pillanatban megoldatlan.

Tisztelt Országgyűlés! Amiért én rendes hozzászólásra jelentkeztem, az az, hogy az én választókörzetem, Kiskunfélegyháza, Kiskunmajsa leginkább a létbizonytalanság által sújtott. Ha emberekkel beszélgetünk fogadóórán, utcán - fiatalokkal és idősekkel egyaránt -, mindenki a bizonytalanságról beszél, hogy elvesztette a biztonságérzetét, holott az emberek szeretnék a családjukat, otthonukat biztonságban érezni. Ehhez pedig munkára, munkahelyekre van szükség.

Ezért több olyan módosító indítványt is benyújtottam, amely ezt a biztonságot, a munkahelyek, a családok biztonságának megteremtését szolgálja. Az előbb már a gyógy- és termálvíz-idegenforgalom kapcsán erről szót ejtettem. Hadd mondjam el, ugyanilyen fontosnak tartom az infrastruktúra fejlesztését, az úthálózat rekonstrukcióját, továbbépítését. Ezért több olyan módosító indítvány is megszületett, amelyek nemcsak ezt a térséget, hanem egyáltalán a Kiskunságot, a Duna-Tisza közén élők mindennapjait könnyítik meg. Hadd mondjam el, hogy az 52-es solti átkelési szakasz rehabilitációjára 600 millió forintos módosító indítványom van, de ugyanígy az 51-es számú út Kalocsa-Dunapataj szakaszára is.

Visszatérve választókörzetemre, a Kiskunfélegyháza-Kecskemét közötti szakaszt emlegetik úgynevezett halálszakasznak. Az M5-ös autópálya megépülésével erre az útra nem fordult nagy figyelem az elmúlt időszakban, és az ott élő emberek méltán érzik úgy, hogy ezt az utat fel kellene javítani, fel kellene újítani, hiszen Kiskunfélegyházáról naponta több ezren ingáznak, járnak át Kecskemétre dolgozni, tanulni, gyógyulni, egyáltalán az ügyes-bajos dolgaikat intézni. Ugyanez a felújítási igény vonatkozik a Kiskunfélegyházától a Bács-Kiskun megye határáig tartó mintegy 18 kilométeres útszakasz felújítására is.

Ha már az utaknál tartunk, kérem, engedjék meg, hogy azt a két módosító indítványomat is a figyelmükbe ajánljam, amelyek az M5-ös autópálya petőfiszállás-pálosszentkúti lehajtóját érintik. Hogy ott egy állandó csomópont megépüljön, azt gondolom, amellett nem kell itt nagyon sokáig érvelnem, hiszen az autópálya a helyi gazdaság élénkítésére rendkívül fontos hatással van. Ilyenképpen nemcsak Petőfiszállás szempontjából fontos, hanem egyáltalán a kiskunfélegyházi kistérség gazdaságának élénkítése szempontjából is.

Ami a pálosszentkúti kegyhely megközelítését illeti, a híres búcsújáró helyhez fontos lenne egy ilyen lehajtó, nemcsak a búcsúk idején, hanem egyáltalán, hiszen itt egy komoly múzeum jön létre, és az egyetlen magyar alapítású rend, a pálosok most kolostort építenek.

Végezetül két kiskunfélegyházi önkormányzati ügyet is hadd említsek, az egyik a Kossuth Lajos Szakközépiskola felújítása. Félegyháza legnagyobb intézményéről van szó, ami tényleg a végletekig lepusztult, beázó tetők, elavult vizesblokkok, feltöredezett PVC-burkolatok, elavult fűtésrendszer jellemzi, balesetveszélyes az intézmény. Ez a felújítás elkerülhetetlen.

A másik dolog Kiskunfélegyházán Halesz ivóvízellátása. Ez egy 250 millió forintos program, amit szintén nem tud a helyi önkormányzat megoldani. Azt gondolom, hogy a vidéken élő emberek méltán vetik fel, hogy ugyanolyan vágyuk és joguk az egészséges ivóvízhez jutás, mint a városban élő honfitársaiknak.

Tisztelt Országgyűlés! Munkahelyekről esett szó. Van egy olyan módosító indítványom, amely a Magyar Honvédség megüresedett ingatlanjainak általános munkahely-teremtő beruházásait célozza. Ez nemcsak kiskunfélegyházi ügy, ez az ügy ismert Szabadszálláson, de Nagykanizsán is, mindennapos probléma. Szeretnénk elkerülni azt, hogy ezek a laktanyák ugyanolyan lepusztultan, kifosztottan, üresen álljanak néhány év múlva, mint ahogy ezt a hátrahagyott orosz laktanyákkal láthattuk. Ez az indítvány a helyi önkormányzatok törekvéseit segíti.

A biztonságról szó esett. Van egy olyan módosító indítványunk, Bács-Kiskun megyei képviselők nyújtottuk be, amely a megyei rendőr-főkapitányság költségvetésének megemelését támogatja. A tanyavilágban élő emberek sokszor panaszkodnak arról, hogy az életüket a közbiztonság romlása mindennap nehezíti.

Tisztelt Országgyűlés! A módosító indítványaink támogatására kérem önöket, és láthatóan a Szocialista Párt frakciója is megosztott ebben az ügyben, amennyiben úgy gondolják többen, hogy módosító indítványokkal lehet a költségvetést javítani, jobbá tenni. Így történt ez a kiskunfélegyházi Fürdő szállóval kapcsolatban is, amikor is Kiskunfélegyháza szocialista alpolgármestere ezt támogatta.

(14.00)

Én azt gondolom, hogy ha már más helyi megoldás nem születik, akkor legalább ezt megteheti. Arra kérem az alpolgármester urat, szerezzen több támogatót ehhez.

Mutatja ezt a fajta megosztottságot a Duna-Tisza közi homokhátság ügye is, amely a költségvetésben 640 millió forinttal megjelenik. Az én módosító indítványom ezt 710 millió forinttal megemeli.

Indokolásul hadd mondjam el, hogy szeptember 22-én dr. Szanyi Tibor hozzám írt levelében így fogalmazott: A program - tehát a Duna-Tisza közi homokhátság programja - ütemes végrehajtásához 2004. évben mintegy 1350 millió forint költségvetési forrásra lett volna szükség, ezzel szemben a 2004. évi költségvetési törvény szerint a programra mindösszesen 403 millió forint állt rendelkezésre.

Az én javaslatom az államtitkár úr által tavalyi áron szükségesnek tartott költségvetési előirányzatot tartalmazza. Bízom benne, hogy ezeket a javaslatokat támogatni tudják.

Köszönöm szépen a megtisztelő figyelmüket. (Taps az ellenzék padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  196  Következő    Ülésnap adatai