Készült: 2024.09.21.23:40:23 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

194. ülésnap (2004.12.07.), 138. felszólalás
Felszólaló Becsó Zsolt (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka kétperces felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 1:59


Felszólalások:  Előző  138  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BECSÓ ZSOLT (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Bárcsak úgy lenne, ahogy Kovács úr mondta, hogy a regionális fejlesztési tanácsi szinten megháromszorozódnak a források! Vannak olyan regionális fejlesztési tanácsok, ahol az elmúlt évekhez képest jelentős növekedést lehet megtapasztalni. De nézzünk egy konkrét példát, amiről itt szó volt: az Észak-magyarországi Regionális Fejlesztési Tanácsot. Kovács úr is említette, hogy a következő évben mintegy 6 milliárd forint lesz az a fejlesztési összeg, ami fölött diszponál a regionális fejlesztési tanács, és még a megyei területfejlesztési tanácsoknál, tehát a Heves Megyei, a Nógrád Megyei és a Borsod Megyei Területfejlesztési Tanácsnál pedig valamivel több mint 3 milliárd forint forrás lesz; ez a TEKI-CÉDE összevonásából, illetve a vis maiorból adódik.

De valószínűleg elfelejtette Kovács úr, hogy mondjuk, 2003-ig, amíg működött a hétmegyés rendszer, ebből a hét megyéből két megye az észak-magyarországi régióban volt megtalálható. Ez Borsod-Abaúj-Zemplén megye és Nógrád megye. Akkor a rendelkezésre álló forrásoknak, amit megcímkéztek, 22 százaléka ment Borsodba, 8 százaléka ment Nógrádba. Képzelje el, Kovács úr, hogy még 2003-ban a Nógrád Megyei Területfejlesztési Tanács saját hatáskörben az alaptámogatással együtt valamivel több mint 2 milliárd forintról tudott döntést hozni. Ha Nógrádban ez volt a 8 százalék, akkor körülbelül meg kell ezt háromszorozni, tehát Borsod-Abaúj-Zemplén megyében valamivel több mint 5 milliárd forintról tudtak döntést hozni megyei területfejlesztési tanácsi szinten.

Tehát van olyan régió, tény és való, ahol az elmúlt évekhez képest valamivel nagyobb a forrásnövekedés; ezek az amúgy is fejlettebb régiók. De igenis az Észak-magyarországi Regionális Fejlesztési Tanács hátrányos helyzetbe került ezzel a rendszerrel, a források nem bővültek olyan dinamikus módon, mint ahogyan más régiókban. Tehát ezzel a módszerrel, amit a kormány itt kialakított, az észak-magyarországi régiót, ezen belül Nógrád megyét büntette. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  138  Következő    Ülésnap adatai