Készült: 2024.04.27.06:39:45 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

53. ülésnap (2010.11.26.), 38. felszólalás
Felszólaló Sneider Tamás (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 10:53


Felszólalások:  Előző  38  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SNEIDER TAMÁS (Jobbik): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! A 2011-es költségvetésnek egyértelműen a szociális ágazat a legnagyobb vesztese, vagy mondhatnánk azt, hogy az egyetlen komoly vesztese. Ezt a problémát szeretné orvosolni a Jobbik az általa benyújtott módosító javaslatokkal, hiszen ez a terület 35 milliárdos elvonásban részesül, ami viszont reálértékben 105 milliárd forintos csökkenést jelent a szociális ágazatban. Ebből a nyugdíjkasszát kivonom, és a többi területre érvényes ez a rendkívül magas csökkentés. Én úgy gondolom, az elkövetkezendő időszakban komoly hátrányokat fog okozni, és komoly társadalmi feszültségekhez vezet, hogyha nem orvosoljuk ezeket a lépéseket. Erre nyújtottunk be számos módosító javaslatot, és akkor néhányat, amit az időm enged, szeretnék sorba venni.

A 306. számú módosító javaslatunk a Hajléktalanokért Közalapítványról szól, és hasonló beadvány van az Összefogás a Budapesti Lakástalanokért és Hajléktalan Emberekért Közalapítvánnyal kapcsolatban is. Mind a kettő hajléktalanokkal foglalkozik. Ezen két közalapítvány támogatásának minimális emelését szeretnénk elérni, mégpedig abból kifolyólag, hogy itt sem változtak az előirányzatok, miközben tetszik, nem tetszik, még akkor is, hogyha nagyon jól teljesítene a kormányzat, várhatóan akkor is növekedni fog a hajléktalanok létszáma Magyarországon, hiszen tudjuk jól, hogy milyen hitelválság alakult ki országunkban.

Itt mindenképp fel kell hívnom a figyelmet, az államtitkár úr figyelmét is és egyáltalán mindenki figyelmét arra, hogy a kormány már régóta folyamatosan hangoztatja, hogy létrehozza a nemzeti eszközkezelő társaságot. Ennek még semmi jelét nem látjuk, és ez azért óriási probléma, mert április 15-én lejár a moratórium, ami után tömegével, akár ezres létszámban indulnak el a kilakoltatások. Ismerve az államigazgatás működését és a törvények átfutási idejét, gyakorlatilag már nem is látom a lehetőségét annak, hogy április 15-ére felálljon a rendszer, egyszerűen már lehetetlennek tartom. Persze, ha január elején bejövünk a parlamentbe, nem tartunk szünetet, és valószínűleg ezt kell indítványoznia a Jobbiknak, akkor el tudunk fogadni egy ilyen törvényt, és akkor április 15-ére talán meg lehet alkotni, hogy ez működjön. Gondolják el, képviselőtársaim, februárban már be kell hogy adják azok a személyek a különböző adataikat és kérvényeiket az államigazgatáshoz vagy az illetékes szervhez, akiket a kilakoltatás réme fenyeget. Persze, van egy másik megoldás is, hogy a moratóriumot tovább kitolja a kormányzat. Nyilván ezt bármikor megteheti, de úgy gondolom, hogy ez megint csak nem lenne egy helyes lépés. Tehát mind a két területen minimális emelést kívánunk elérni, ezért kérem a kormányzatot és a Fidesz-frakciót, hogy támogassa ezt a módosítást.

A következő a 291. számú módosítás, a Fogyatékos Személyek Esélyegyenlőségéért Közalapítványnak ugyancsak egy minimális támogatása, gyakorlatilag 20 millió forinttal való többlettámogatásáról van szó. Én úgy látom, hogy egyelőre még ezen a területen sem látható az a kormányzati szándék, hogy komolyabban szeretnének foglalkozni a fogyatékossággal élő emberekkel. Szeretnénk tisztán látni, hogy a kormányzat mennyire elkötelezett ezen a területen.

A legutóbbi bizottsági ülésen én magam kértem, hogy az eddig elhangzottak alapján fogadjunk el egy nagyon egyszerű nyilatkozatot, és kérjük fel a kormányzatot arra, hogy ezeket vegye figyelembe. Sajnos, a bizottság leszavazta ezt az indítványt. Engedjék meg, hogy csak néhányat felolvassak! A bizottság elfogadhatatlannak tartja az új országos fogyatékosügyi programról szóló 2008. és 2010. évi országgyűlési beszámolók, valamint a fogyatékossággal élő személyek jogairól szóló ENSZ-egyezmény végrehajtásáról szóló jelentések előterjesztésének elmulasztását. Az ENSZ-egyezmény végrehajtásáról szóló jelentést megtette az új kormány - az előző ezt sem tette meg. Miattuk, a szocialista kormányzat miatt pironkodni kellett az ENSZ előtt is, a 2008-as és 2010-es fogyatékosügyi programról szóló beszámolót nem nyújtotta be a parlament elé. Nem tudom, hogy mit csináltak itt a parlamentben, akkor még nem vettem részt a munkában, de hogy ez egyértelműen a Szocialista Párt bűne, az nem kérdés, ők kormányoztak. Számomra az volt az érdekes, hogy ezt miért nem támogatja a Fidesz a bizottsági ülésen.

Ugyanígy felsorolhatom a következő néhány pontot, amelyek fontosak számomra. A bizottság felkéri a nemzeti erőforrás minisztert, hogy vizsgálja meg az első pontban szereplő jelentések, illetve beszámolók előző kormányok által elmulasztott előterjesztésének okait, tehát amiről már beszéltem. A bizottság felkéri, hogy elődei mulasztását pótolva a lehető legrövidebb időn belül terjessze az Országgyűlés elé az új országos fogyatékosügyi program végrehajtásáról szóló beszámolót. Én úgy gondolom, nem rendkívüli dolgot kért volna a bizottság, ezt teljes mértékben támogatni kellett volna. És sorolhatnám sorba azokat a pontokat, amikkel sajnos nem értett egyet a többség ezen a bizottsági ülésen. Ebből én most is azt látom, hogy a fogyatékosüggyel nem kíván határozottan foglalkozni a mostani vezető párt vagy akár a kormányzat sem.

A másik fontos módosító javaslat a 318. számú módosító javaslat, ez a romatelepeken élők lakhatási és szociális integrálási programjáról szól. Ez egy 500 millió forintos előirányzat. Itt gyakorlatilag igazából nem elvettünk, hanem úgymond átcsoportosítottunk, de nézzük meg, hogy mire csoportosítottunk át: a szegénytelepeken élők lakhatási és szociális integrációs programjára. Most is el kell mondanom, és egyre határozottabban fogjuk elmondani, hogy nem tűrjük Magyarországon, hogy szegény és szegény ember között faji vagy etnikai alapon tegyenek különbséget. Mindenki ugyanúgy megérdemli a szociális rászorultság elvén a támogatást. Sajnos ezt sem támogatja jelen pillanatban a kormányzat. És ennek tekintetében, úgy látszik, hogy eddig üres és felesleges szavak voltak, amiket elmondott itt a Jobbik a parlamentben, mert ugyanazt a politikát kívánja folytatni a Fidesz is, mint az MSZP tette, a faji alapú szegénységi politikát, ami teljes mértékben - és százszor is el kell hogy mondjam - elfogadhatatlan számunkra. Úgyhogy ha mégis úgy gondolják, hogy érdemes megváltoztatni ezt, akkor természetesen lehet támogatni, egyébként ugyanaz a kör fogja megkapni ezt a támogatást, de ha véletlenül egy magyar ember háza is összedől egy kistelepülésen, akkor ő is hozzájuthat ehhez a támogatáshoz, nem lesz kizárva belőle.

A másik módosító javaslat, a 317. számú az ápolási díj módosítási javaslata. Ez talán a legneuralgikusabb pontja jelenleg a szociális rendszernek. 28 500 forint jelen pillanatban az ápolási díj, ennyiért kell gyakorlatilag egy fogyatékossággal élő gyermek mellett otthon maradnia a szülőnek. A kormányzat 29 500 forintra emelte ezt a díjat, 3-3,5 százalékkal növelte ennek az összegét. Mindenki képzelje el, hogy 29 500 forintból kell otthon megélnie a fogyatékossággal élő gyermeke mellett! Mi itt tettük talán a legnagyobb módosító javaslatot. Mi egy 45 ezer forintos havi díjra gondolunk az ápolási díj tekintetében. Ez is kevés egyébként, hozzá kell tenni, de úgy gondoltuk, hogy ismerve az államháztartás területét, hogy nem lehet mindenre egyből rengeteg pénzt adni, ha már ide ellépnénk, erre a szintre eljutnánk az első évben, akkor ez már komoly lépés lenne. És talán látnák az emberek, hogy igen, a mostani kormányzat a fogyatékossággal élő emberek tekintetében is tenni akar valamit.

A 311. számú módosító javaslatban a családi pótlék relatíve nem túl nagy, mert gyakorlatilag mindössze 2 százalékos előirányzat-emeléséről van szó. Itt nem a családi pótlék összegét emelnénk, csak az előirányzatot, azért, mert úgy gondoljuk, de ezzel láthatóan nem ért egyet a kormányzat, hogy azok a gyermekek is kapjanak családi pótlékot, akik 21 évesen érettségiznek le, vagy 21 évesen végzik el a szakközépiskolát, hiszen a mai oktatási rendszer alapján teljes mértékben reális, és elő is fordul igen sok esetben, hogy erre a korra tolódik ki az érettségi, illetve a szakma megszerzése. Ez több tízezer gyermeket érinthet egyébként Magyarországon, akik nem jutnak ehhez hozzá, miközben a közoktatási törvényünk alapján pedig így működik a rendszer.

Még egyre van rövid időm. A következő módosító javaslatunk egy apró dolog: a Magyar Máltai Szeretetszolgálatnak kívántuk visszaadni azt, amit elvett a mostani kormányzat ettől a szervezettől, 60 millió forintot vett el a mostani kormányzat tőlük a tavalyihoz képest. Szeretnénk, hogyha ezt visszaadnák. Számunkra ez egy értékrendi ítélet is, hogy milyen egyházhoz kötődő szervezeteket támogatunk.

(9.20)

Most a baptista egyházat kívánja a kormányzat támogatni - hiszen erre nyújtottak be módosító javaslatot - még nagyobb összeggel. Mi azért hagyományosan úgy vagyunk, hogy a történelmi egyházakhoz kötődő szervezeteket szeretnénk elsősorban támogatni, nem elhanyagolva természetesen azt, hogy a Baptista Szeretetszolgálat is komoly tevékenységet végez.

És egyetlenegy gondolat: a Nagycsaládosok Országos Egyesülete is egy olyan szervezet, amely mindenképpen megérdemli, hogy komolyabb támogatásban részesüljön. Itt sem milliárdokról van szó természetesen, 25 millióról; az egyik olyan szervezet, amelyik 25 éve működik, talán a legrégebbi társadalmi szervezet, és a legkomolyabb és legeredményesebb munkát végezte véleményünk szerint a nagycsaládosok tekintetében.

Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps a Jobbik soraiban.)




Felszólalások:  Előző  38  Következő    Ülésnap adatai