Készült: 2024.09.26.02:36:46 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

53. ülésnap (2010.11.26.), 322. felszólalás
Felszólaló Dr. Gyenes Géza (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:00


Felszólalások:  Előző  322  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. GYENES GÉZA (Jobbik): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Kollégáim! A napokban olvashatták, meg hallhatták önök is a sajtóban, a médiában az ilyen híreket, hogy béltisztító helyett formalint itattak a beteggel, az agyhalál beálltát követően levették a gépről a 3 éves kisfiút, a szülést követően elvérzett a kismama. Tapasztalataim szerint az eddigi kormányzatok általában, amikor igazán nagy baj volt az egészségüggyel, és ezen a bajon segíteni kellett volna a kormányzatoknak, akkor általában az irányított sajtót elővették, és az irányított sajtó ezekből a hírekből, ezekből a hibákból - az egyébként sajnálatos egyéni megtörtént hibákkal - általánosított, és akkor azt a látszatot keltették, hogy az egészségügy összes bajáért-bújáért egyedül azok a fránya egészségügyi dolgozók tehetnek, és a pillanatnyi kormányzat nemigen.

Kedves Képviselő Kollégáim! Hadd mondjam el önöknek, hogy a felelősség az egészségügyben történtekért részben, sőt elég nagy részben a miénk. Ha ezt az egészségügyi költségvetést fogjuk elfogadni itt a parlamentben, akkor mi leszünk a felelősek azért, hogy az egészségügy változatlanul szervezetlenül működik, mi leszünk a felelősek a gyógyítás eszközeinek hiányos voltáért, a pálya kiürüléséért, a pályán még megmaradt személyzet motiválatlanságáért, túlterheltségéért, és ebből a túlterheltségből adódóan is az ellátási hibákért, mindazokért az egyéni tragédiákért, amelyek a fenti okok miatt következtek vagy következnek majd be, amelyekre az eddigi tapasztalatom szerint a politika, a politikusok teljesen, abszolúte érzéketlenek voltak.

Kedves Képviselő Kollégáim! Mi leszünk a felelősek a várólisták növekedéséért, az ellátás iránti kereslet fokozódásáért, és ebből adódóan az egészségügy szerencselovagjainak bővülő lehetőségeiért is. A szakma mindig jelezte a bajokat, ám az eddigi kormányzatoknál mindig süket fülekre találtunk, és nekem is nagy csalódás, hogy úgy néz ki, a mostani kormányzat is érzéketlen ezekre a problémákra.

És akkor most rátérek a költségvetés részletes vitájára. Természetesen orvosként elég sok területen próbáltam módosító javaslatokkal javítani az egészségügyi költségvetésen; például az önkormányzatoknál a rendelő-, illetve háziorvosi szolgálatilakás-építés, hiszen nagyon lepusztult az egész alapellátás, nem igazán megy senki háziorvosnak sem. Erre egy 2 milliárdos forrást gondoltunk félretenni, biztosítani, amiből ha egy 40-50 százalékos önrésszel számolnánk, körülbelül 100-150 településnél lehetne felújítani, vagy éppen a rendelőjét újonnan felépíteni. Önök ezt a kezdeményezést elkaszálták, kedves képviselőtársaim, a megfelelő bizottságokban.

Kettő: a rezidensek pályán tartását, tehát az utánpótlás biztosítását önök is rettentő fontosnak tartják, csak valamikor a jövőben gondolják gondoskodni erről, akkor már késő lesz. Gyakorlatilag kormányzati költségvetési helyen előforduló összegből gondoltunk olyan 5,5 milliárdot - egyébként 7,9 milliárd van állítólag rezidensképzésre félretéve, és ebből nevesítettünk 5,5 milliárdot -, hogy a rezidensek jövedelménél körülbelül 180 ezer forint bruttót hozzátéve az alapjövedelemhez, ezzel lehetne elérni azt, hogy a rezidensek az általuk kívánt legalább 200 ezer forint nettó jövedelemmel tudjanak rendelkezni. Mi ezt is javasoltuk. Ezzel körülbelül 2 ezer rezidensnek lehetne megteremteni az általuk kívánt bért megteremteni ahhoz, hogy itthon maradjanak. Önök ezt az indítványt szintén elkaszálták.

Ahhoz, hogy Magyarországon legalább a sürgősségi ellátás ne dőljön össze, és meg lehessen erősíteni, rögtön maximálisan, mert erre van szükség, a mentőszolgálat költségvetéséhez, amit kétségtelenül önök is megemeltek, további 4,4 milliárdot javasoltunk. És a betegszállítás helyzete is roppant rossz Magyarországon, ide 600 millió forintot javasoltunk. Önök ezeket a javaslatokat is elkaszálták.

Összességében 150 milliárdot az ellátási szintekre szántunk, tehát az alapellátásra és a szakellátásokra, amiből körülbelül 120 milliárdból gondoltuk az orvosok jövedelmét átlagosan nettó 100 ezer forinttal emelni, a szakdolgozók jövedelmét átlagosan nettó 45 ezer forinttal növelni. Természetesen ezt a javaslatot önök elkaszálták. Természetesen a forrást is megneveztük reálisan, nem vették figyelembe.

Kedves Képviselőtársaim! Ha az egészségügyi költségvetés így marad, és nem változik, akkor ez a költségvetés, ez az egészségügyi költségvetés a népirtás költségvetése lesz.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps a Jobbik padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  322  Következő    Ülésnap adatai