Készült: 2024.09.19.00:18:50 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

178. ülésnap (2008.11.18.), 34. felszólalás
Felszólaló Horn Gábor (SZDSZ)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 10:42


Felszólalások:  Előző  34  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

HORN GÁBOR (SZDSZ): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! A költségvetés részletes vitájában azokat a módosító indítványokat tekintjük át, amelyek eddig az asztalra kerültek. Korózs Lajos elment közben, de szeretném jelezni, hogy azok a módosító indítványok, amelyeket látunk, azokra a problémákra, amelyekről ő beszélt, természetesen nem adnak választ. Ha valaki azt mondja, hogy 2,4 milliárd forinttal - vagy teátrális jelenetként 5000 millió forinttal, azaz 5 milliárd forinttal - több jut a szegény gyerekek problémájának kezelésére, akkor szeretném jelezni, hogy valószínűsíthető, sőt biztosan mondható, hogy 2009-ben jóval több szegény gyerek lesz, mint 2008-ban volt. Ezzel számolni kellene. Itt még az optimistább becslések szerint is százezres nagyságrendű új munkanélküli kerül ki a piaci körülmények közül. Ezekhez képest ezek az összegek nevetségesen kevesek, nem oldják meg a problémát. Úgy hallottuk most a Szociális és Munkaügyi Minisztérium államtitkárát, mintha boldog békeidőkben lennénk, és egy picit több jutna erre, egy picit több jutna arra.

Ami igazi probléma, és a módosító indítványoknál sajnálatos módon ez továbbra is látható, nyomon követhető, hogy magához a rendszerhez nem mert hozzányúlni az MSZP és az MSZP által irányított kormány, az MSZP előtt vagy mögött álló kormány. Ezek a módosító indítványok nem oldják meg azokat az alapvető problémákat, sőt bizonyos értelemben felerősítik, amelyek arról szólnak, hogy túl drága az állam, túl sokat költ magára az egyik oldalon, a másik oldalon a jóléti rendszerekben túl sokat költünk még mindig azokra, akik nem szorulnak erre rá. Éppen tegnap este itt a költségvetéshez kapcsolódó törvényeknél döntöttünk arról, hogy 100 forinttal megemeljük a családi pótlékot a három- és többgyerekeseknél. Gondoljanak abba bele, hogy mit jelent az a 100 forint egy családnál, milyen problémát old meg a 100 forintos emelés! Ahelyett, hogy hozzányúlnánk a családi pótlék egész rendszeréhez, és azt mondanánk, hogy bizonyos jövedelemhatár fölött ne legyen családi pótlék, mert nem szorul rá az érintett, viszont máshol legyen több, ha ezzel segítünk, mint ahogy ezt az SZDSZ egyébként sokszor elmondta, javasolta is.

Ha jól tudom, éppen ma nyújtottunk be a költségvetéshez egy olyan módosító csomagot - sajnos csak a második körben, mert egész egyszerűen időnk nem volt rá, ugye, a miniszter előállt három nap alatt egy módosító indítványcsomaggal, amihez igazodnunk kellett volna másik egy nap alatt -, amelyben 130 milliárd forint megtakarítást javasolunk, elsősorban az állami költségvetés, az állam központi apparátusa költségeinek kiadási oldaláról, másrészt pedig a jóléti szolgáltatások átcsoportosításával. Ez lehetővé tenne bizonyos gesztusértékű lépéseket, erről tegnap már beszéltünk, az adórendszerben. Tehát nem csak az az egyik lehetőség, amiről Herényi Károly beszélt tegnap, hogy áfaemeléssel kapcsoljuk össze a dolgot, látunk más lehetőséget is; másrészt lehetővé tenne rendszerelvű változtatásokat.

Nem lehet azzal mit kezdeni, ami itt az asztalon van, és ezt módosításokkal még 20 forinttal, 100 forinttal ide-oda teszegeti az MSZP képviselőcsoportja, hogy szeptemberre eltolunk bizonyos változtatásokat; szeptemberre eltoljuk a nyugdíjrendszerben a 13. havi nyugdíjat, szeptemberre eltoljuk a családi pótlék emelését. Mert szeptemberben Magyarországon nem lesz jobb a helyzet, mint januárban. Ezt szomorúan látni kell. Sőt, azt kell mondanom, ha a kormánynak van igaza a mínusz 1 százalékkal, akkor rosszabb lesz a helyzet. Én itt jeleztem már a parlamentben, hogy szerintem ennél rosszabb lesz a helyzet, de ezt majd meglátjuk természetesen. Nem jobb, hanem rosszabb lesz a helyzet, az emberek helyzete lesz sokkal rosszabb. Amikor valaki azt mondja, hogy az emberek gondjaira oda kell figyelni, akkor bizony úgy kell odafigyelni, hogy egy sokkal strukturáltabb, sokkal inkább a rászorultakat támogató rendszert kellene létrehozni. Itt lenne az alkalom végre hozzányúlni ezekhez a nagy rendszerekhez. Ehelyett azt látjuk a módosító indítványok szinte mindegyikében, hogy erősítik a mostani torz, rosszul működő, abszolút téves utakat járó struktúrákat.

Mi tehát arra szeretnénk kérni a parlament minden oldalán ülőket, mert azt gondolom, ez közös érdekünk, hogy használjuk ki ezt a lehetőséget, ami ebben a költségvetésben van az összes bajával. Az előttünk lévő költségvetés a módosító indítványokkal együtt rossz költségvetés, nem alkalmas arra, hogy kezelje az ország gazdasági nehézségeit. Arra sem alkalmas, hogy a pénzügyi nehézségeket kezelje, de ez lehet, hogy nem is egy költségvetés közvetlen feladata. Nem alkalmas arra, hogy Magyarországon egy jól működő jóléti rendszer helyett egy jól működő szociális rendszer legyen végre, nem alkalmas arra, hogy egy jól működő, hatékony, kicsi állam jöjjön létre a jelenlegi nagy és rosszul működő állam helyett, nem alkalmas arra, hogy az embereket helyzetbe hozza, nem alkalmas arra, hogy valódi munkahelyeket teremtsen.

Beszélt itt valamelyik kollégájuk, talán pont Korózs Lajos a Munkaerő-piaci Alapról. Hát ennél diszfunkcionálisabban, rosszabbul működő alapja kevés van Magyarországnak. Mindenki tudja, hogy ez így van. Szakemberek írják le, tanulmányok készülnek arról, vastag tanulmányok, hogy mennyire és hogyan alkalmatlan ez a Munkaerő-piaci Alap a problémák kezelésére, hogy nem lehet mit kezdeni azokkal az álságos képzési programokkal, ahol egy fél falut megtanítanak virágkötészetre, és ez természetesen egyvalakinek jó, aki a tanfolyamot csinálja. De a virágkötőknek, akik ott a faluban 83-an virágkötők, ahol egyetlenegy virágbolt nincs természetesen, és nem is lesz, mert mi a fenének legyen, mert nem ez a probléma, rajtuk ez nem segít. Elmondtuk, nincs ebben semmiféle bátorság, hozzá kéne nyúlni a Munkaerő-piaci Alaphoz. Nem megoldás az, amit itt hallottunk, hogy még több pénzt beleteszünk a Munkaerő-piaci Alapba, rosszul felhasználva. Nem ez a megoldás!

A Munkaerő-piaci Alapnál mi látunk legalább 80-100 milliárd "megtakarítást", ami áttehető, mondjuk, adócsökkentésbe, ami lehetővé tenné azt, hogy akár kisvállalkozói szinteken nem virágkötészetek, hanem értelmes vállalkozások jöjjenek létre, vagy megőrizzék azokat a munkahelyeket az emberek, amelyek az adott helyen egyébként nagy valószínűséggel megszűnnek az elkövetkező időszakban.

Struktúrájában, szellemiségében elhibázott ez a költségvetés meggyőződésünk szerint, miközben nagyon nehéz a helyzet. Azt kell mondanom, hogy az ellenzék nincs könnyű helyzetben, mert a kormány elé tesz egy diszfunkcionális, rossz költségvetést, ami nem ad választ a valódi problémákra, közben viszont azzal kell szembenéznünk, hogy nem akarhatjuk, nem akarjuk azt, hogy az országnak rosszabb legyen, hogy az ország megítélése a nemzetközi pénzügyi piacokon romoljon, vagy akár a hazai megítélés romoljon.

(9.40)

Nem látunk partnert ebben. Nem látjuk a módosító indítványokban a kormány vagy az MSZP részéről azt a fajta partnerséget, amelyben arra törekednének, hogy ellenzéki oldalról támogatást kapjanak, miközben kisebbségben vannak a parlamentben. Nem látjuk azt a törekvést, ahol gesztusok lennének abban az értelemben, hogy valódi, értelmes megoldásokra kapacitások lennének közösen. Nincsenek ilyenek! Azt halljuk, hogy legyen párbeszéd, vannak nagy nyilvános cirkuszok, fórumok, gazdasági csúcs, nemzeti csúcs, nem tudom én, milyen csúcs. Ezek nagyszerűek, ahol a televízió nagy nyilvánossága előtt mindenki elmondhatja, ismertetheti tulajdonképpen, mint egy rendes tárgyaláson a saját jogi alapját, elmondhatja hosszasan, de valódi, valódi gesztusértékű lépések akár az adórendszerben, akár a költségvetésben, nincsenek. Én nem tudom, ezt lehet persze csinálni, lehet azt, hogy ezekkel a módosító indítványokkal, 190 fővel átmegy majd valahogy a költségvetés. Én ezt nem tudom, lelkük rajta, ha átmegy, átmegy. (Keller László bólogat.) Látom, államtitkár úr bólogat, hogy átmegy.

Szeretném önnek jelezni, hogy azért nem ilyen egyszerű ez a dolog, mert 193 szavazat kell a költségvetéshez. (Közbeszólás: Nem biztos.) De biztos, mert például lehetséges, hogy az ellenzék mondjuk, nem szavaz, tehát azért nem kell olyan nagyon elbízni magukat. Vannak olyan technológiák, amikkel még nem szembesültünk itt a parlamentben, sokféle módszer van arra, hogy egy ellenzék kifejezze azt, hogy nem ért egyet a kisebbségi kormánnyal. Nem csak az a módszer, amit itt eljátszunk kedvesen egymással, hogy önök próbálkoznak. Hat évig is próbáltuk...(Mohácsi József közbeszól.) Drága, kedves képviselőtársam, kérjen szót, bár így is szívesen beszélgetek önnel. Hat évig tudtuk. Én már jeleztem azt önnek is, képviselőtársának is, aki a múltkor gálánsan azt ígérte, hogy ad nekem egy kis időt, hogy reagáljak a válaszára, de ezt nem tette meg. Ez nem baj, de jeleztem már a múltkor is.

Én kérem nagyon nagy tisztelettel, hogy a kormány hozza nyilvánosságra, ne 30 év múlva, hanem most azokat a jegyzőkönyveket, azokat a kormányzati vitákat, amelyek arról szóltak, hogy az SZDSZ-es miniszterek, jómagam hányszor próbáltuk megakadályozni azokat az ócska, rossz lépéseket, amelyeket ez a kormány meglépett. Kökény Mihály talán el tudja mondani egészségügyben azokat a vitáinkat, amik voltak. Örömmel hallom tőle, hogy az egészségügyben, amióta mi kiszálltunk a kormányból, minden rendben van, ez volt csak a probléma. Egy nemzetközi felmérés, amelyik egyébként áprilisi adatokból dolgozik, azt mondja, hogy Magyarországon sokat javult az egészségügyi szolgáltatás.

Tehát összességében azt gondolom, hogy ezek a módosító indítványok, amelyek előttünk vannak, nem segítenek a magyar költségvetésen összességében. Azt hiszem, meg vagyok arról győződve, hogy segíteni kellene ezen a költségvetésen. Van mód arra, hogy ennél egy jobb, működőképesebb, valódi reformokat tartalmazó költségvetés legyen. Mi ehhez tegnap letettük az asztalra azokat a módosító indítványokat, még egyszer mondom, nem volt módunk letenni, mert nem volt idő arra, hogy ezt megtegyük a rendelkezésre álló néhány napban, de letettük ezeket a módosító indítványokat.

Látunk fantáziát, látunk tartalékokat a magyar költségvetésben, de ehhez valódi partnerekre van szükség. Ha ez nincs, akkor azt szomorúan kell önöknek jeleznem, hogy bármi áron rossz költségvetést az SZDSZ nem fog tudni támogatni. A módosító indítványok nem oldják meg ezt a problémát. Ehhez kérném szépen a továbbiakban valódi együttműködésüket és valódi támogatásukat.

Köszönöm szépen.




Felszólalások:  Előző  34  Következő    Ülésnap adatai