Készült: 2024.04.26.07:02:24 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

136. ülésnap (2011.11.17.), 28. felszólalás
Felszólaló Fejér Andor (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:28


Felszólalások:  Előző  28  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

FEJÉR ANDOR (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Az ajánlás 754. pontjához szeretnék hozzászólni, amely összefügg az ajánlás 864. pontjával.

A T/4365/458. számú módosító indítvány 6 milliárd 250 millió forint átcsoportosítását tartalmazza az áfabevételi sorról állami tulajdonosi felelősséggel kapcsolatos környezetvédelmi feladatok finanszírozására. Ily módon többletfinanszírozás jut a magyar államot korábbi értékesítéshez kapcsolódóan terhelő kiadásokra. A korábbi értékesítésekhez kapcsolódó, együttesen 21 milliárd 65 millió forint kiadások szerződéses, illetve jogszabályi rendelkezésekből eredő kötelezettségek alapján terhelik az államot.

Ezek a kiadások két nagy csoportra oszlanak. A korábbi értékesítésekhez kapcsolódó helytállási típusú kiadások előirányzatai a költségvetési törvény rendelkezése szerint külön szabályozás nélkül is eltérhetnek a tervezettől. A helytállási típusú kiadásokra a korábbi évek tapasztalatai és a függő kötelezettségállomány alapján összesen 5,3 milliárd forint került beállításra a 2012. évi költségvetési törvényjavaslatba. A helytállási típusú kiadásoknál a biztonságos tervezés elve alapján azoknak a jelenleg folyamatban lévő pereknek az értékén alapul az előirányzat, amelyeknél az MNV Zrt. alperesi pozícióban szerepel, így abból az államot jogerős pervesztés esetén fizetési kötelezettség terhelheti. Tekintettel arra, hogy mind a kötelezés összege, mind annak várható időpontja a peres eljárás menetétől, illetve a peres eljárásban érvényesülő bírói mérlegeléstől függ, így a tervezés során a teljes perben érvényesített tőkekövetelés szerepel a kifizetés alapjaként.

A korábbi értékesítésekhez kapcsolódó kiadások másik nagy csoportja a környezetvédelmi kiadásoké. A környezetvédelmi kárelhárítás 2012-re tervezett összege 15 milliárd 750 millió forint. A 2012. év nagyobb összegben betervezett kiemelt projektjei a következők: Nitrokémia Zrt., Séd-Nádor csatorna kármentesítése 3,8 milliárd forint; Mecsek-Öko Zrt., Gyöngyösoroszi kármentesítése Recsk II. 3,5 milliárd forint; Mecsek-Öko Zrt., Recsk I. 3,6 milliárd forint; Simontornya, volt bőrgyár kármentesítése 3,5 milliárd forint; ingatlanok kármentesítése Garén és az Alkaloidánál 900 millió forint; műszaki ellenőrzés 250 millió forint; környezetvédelmi audit 100 millió forint; egyéb kármentesítés 100 millió forint.

Kérem, engedjék meg, hogy pár gondolattal foglalkozzak a felsorolt környezetvédelmi projektekkel. A Nitrokémia Zrt. által megvalósuló kárelhárítási feladatok: a veszprémi Séd-Nádor csatorna vizét a Nitrokémia erősen terhelte az 1960-2000 közötti időszakban. Míg a szerves szennyező források ma már nem mutathatók ki a mederben, a higanyos szennyezés egy jól azonosítható iszapréteget a vízfolyásokban elszennyezett. A kármentesítésben 2012-ben a két szakaszon a következő főbb beavatkozások történnek: felszámolásra kerülnek a szakasz esetleges áthúzódó hulladékai és szennyezett területei. Elvégzik a biológiai élet visszatelepítését, az őshonos flóra és fauna segítségével a szakasz revitalizálását. Kikotorják a vízfolyásból a szennyezett földtani közeget; ez a higannyal szennyezett mederiszap. Átadják ártalmatlanításra a kotrásokból származó hulladékokat és szennyezett talajokat. Megkezdik a kotrás után visszamaradt meder vízügyi helyreállítását. Rögzítésre kerül a helyreállítás során kialakított meder geodéziai, vízjogi helyzete.

(9.50)

Ellátásra kerülnek a folyamatos tevékenységek, a talajvíz-monitoring és felszíni vízminőség követése. A Mecsek Öko Zrt. által megvalósított kárelhárítási feladatok a következők. Gyöngyösoroszi: kármentesítés, bányabezárás és tájrendezés. Itt a meddőhányók, zagytározók tájrendezése, vízfolyások, víztározók kármentesítése történik. A gyöngyösoroszi vízkezelő üzemeltetése: a bányából kifolyó magas toxikus fémtartalmú víz hatóságok által előírt határértékek eléréséig történő kezelése.

A Recsk II. bánya szüneteltetése. Itt elsősorban monitoring és a felszíni vízi létesítmények folyamatos üzemeltetése valósul meg. A lahócai - Recsk I. - kármentesítés. Ennek keretében: meddőhányók tájrendezése, vízfolyások, víztározók kármentesítése, üzemi területek kármentesítése, vízkezelő rendszer kialakítása és üzemeltetése történik majd.

A volt simontornyai bőrgyár kármentesítése során elkészül és üzembe áll a talajvíztisztító rendszer. A közvetlen fertőzésveszéllyel fenyegető nyersbőr szállítható állapotba kerül. Az év során az így előkezelt mintegy 13 ezer tonna hulladék teljes mennyisége ártalmatlanítókhoz kerül. Az erősen rákkeltő krómmal szennyezett szennyvíziszap hulladékkezelésre kerül, amely segítségével az lerakással ártalmatlaníthatóvá válik. A 2012. évben a több mint 93 ezer tonnára becsült iszapmennyiség teljes egészében átvételre kerül.

Tisztelt Képviselőtársaim! Az általam felsorolt helyreállítási törekvések és környezetvédelmi tárgyú beruházások számos honfitársunk életminőségének javítását célzó intézkedések. A fenntartható fejlődés bizottsága, amelynek én is tagja vagyok, támogatta képviselőtársunk, Sebestyén László módosító indítványát, és ezt elfogadásra ajánlom a tisztelt Háznak. Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormányzó pártok padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  28  Következő    Ülésnap adatai