Készült: 2024.04.29.12:24:06 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

251. ülésnap (2017.10.30.), 90. felszólalás
Felszólaló Dr. Rétvári Bence (KDNP)
Beosztás Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:08


Felszólalások:  Előző  90  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Egy nagyon jelentős felszólalása volt ez a Jobbiknak, nem a tartalma, hanem az iránya miatt. Ez az első olyan jobbikos felszólalás, amely az állami egészségügy fejlesztése helyett a magánszolgáltatók helyzetbe hozását célozza.

Ezt a felszólalást Gyurcsány Ferenc is elmondhatta volna miniszterelnöksége alatt vagy miniszterelnöksége után is, hiszen képviselő úr az üzleti alapú egészségügy mellett érvelt, azt mondta, hogy az állam magánszolgáltatóktól rendeljen szolgáltatásokat (Bangóné Borbély Ildikó: Ezt te is tudod, hogy nem igaz!), és ne fejlessze, ne korszerűsítse az állami egészségügyi szolgáltatásokat. (Bangóné Borbély Il­dikó: Ez nem így van, Rétvári úr!) Azt mondta, hogy ne fordítson az állam többletpénzt arra, hogy a közszolgálati, közfinanszírozott egészségügyi rendszer jobb színvonalú legyen, hanem mondjon le arról, hogy az állam a saját eszközeivel korszerű egészségügyi ellátást nyújt az állampolgárainak, erről mondjon le, ezt felejtse el (Rig Lajos: Nem ezt mondtam!), és csak azzal foglalkozzon, hogy a privát szolgáltatók számára megfelelő finanszírozást biztosít.

Ez az egészségügy magánosításának egyfajta credója, először csak bizonyos ágazatokban, aztán összességében. A Jobbiktól még ennyire egyértelmű egészségügyi privatizációs javaslatot nem hallottunk, de immáron az egészségügy terén is egy platformon van Gyurcsány Ferenccel.

Ez az egészségpolitikai része, és nézzük a konkrét tartalmat, ami nem a pártoknak a politikáját, hanem a magyar családokat, a magyar meddő párokat érinti. Ez egy valóban egyre növekvő probléma, hiszen a kutatások szerint körülbelül minden hetedik párt érint, és ötször annyian szülnek ma 40 év fölött, mint ahányan a ’70-es években vállaltak gyermeket vagy akartak gyermeket vállalni ebben az életkorban.

(15.50)

Éppen ezért döntött a kormány amellett, hogy kibővíti a meddő párok lehetőségeit, az eddigi finanszírozásokon túl újabb és újabb támogatott beavatkozásokat támogat. Az első gyermek esetében 5 beavatkozási ciklust támogat az állam, további gyermekek esetében, ha az első beavatkozás sikeres lesz, akkor 4-4-4 további ciklust a később várt gyermekeknek, megszületendő gyerekeknek biztosítani fog. Éppen ezért ehhez kapacitásbővítésre van szükség, hiszen szeretnénk 6 ezer új meddő párnak valóban segíteni.

Éppen ezért törekedtünk arra, hogy mind az egyes beavatkozások finanszírozása terén, mind pedig a kapacitások, tehát a különböző beavatkozást végző állami intézmények körének bővítése terén segítsünk a magyar pároknak azzal, hogy állami intézmények, klinikák segítsenek rajtuk, és mindemellett a finanszírozást átláthatóbbá tettük a regisztráció bevezetésével. 5 milliárd forintot adunk különböző budapesti és vidéki intézményeknek arra, hogy többletkapacitást építsenek ki. Ez az, amit a képvi­selő úr ellenez, mert magánszolgáltatóknál szeretné, ha ezek a beavatkozások megtörténnének. Budapesten, Pécsen, Debrecenben, Kaposváron, igyekszünk egyre több helyen, a meddő párokhoz minél közelebb 5 milliárd forintból ezeket a többletkapacitásokat kiépíteni.

Úgy gondoljuk, hogy elsődlegesen az államnak az állami intézményekben kibővített módon kell segítenie a meddő párokon, és ehhez képest csak másodlagos lehet a magánszolgáltató. Képviselő úr esetében pont fordított a logika. Beszéltünk például már itt a Debreceni Egyetemről, amely szintén támogatást fog kapni többletkapacitás létrehozatalához. Neki volt egy magánszolgáltatóval szerződése, ez lejárt, de ugyanabban az épületben igyekeznek, amelyet eddig a magánszolgáltató használt, de köztulajdonú, ugyanabban az egyetemi épületben szeretnék ugyanazokkal az orvosokkal, munkatársakkal folytatni, csak egyértelműbb és átláthatóbb menetrendben.

Ami a gyógyszertámogatást illeti, tisztelt képviselő úr, a gyógyszertámogatás a közfinanszírozott állami intézményekben 70-ről 90 százalékra emelkedik, de ugyanígy gyógyszertámogatás-emelkedés van a magánszolgáltatóknál is, 25 százalékról 55 százalékra emeltük ezeket, és bízunk benne, hogy ennek révén minél több meddő párnak fogunk tudni segíteni. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  90  Következő    Ülésnap adatai