Készült: 2024.09.22.09:14:42 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

261. ülésnap (2005.11.04.), 124. felszólalás
Felszólaló Göndör István (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:09


Felszólalások:  Előző  124  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

GÖNDÖR ISTVÁN (MSZP): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! A végéhez közeledik a költségvetési vita, sajnos… (Babák Mihály: Vedd fel a mikrofont! - Domokos László közbeszólására:) Köszönöm szépen, Domokos képviselő úr. Fogok beszélni a gazdaságpolitikáról, arról a gazdaságpolitikai kiigazításról, amikor a beruházások és az export váltotta föl a fogyasztás vezérelte gazdasági növekedést, amely egy folyamatosan zsugorodó gazdaságot tudott négy éven keresztül maga mögött. Most pedig a növekedés 3,5-4 százalék körül van.

A beruházások 6-8 százalékkal, az export 10-12 százalékkal bővül, és 140 milliárd az a saját forrás, amivel hozzájárulunk európai uniós források igénybevételéhez. Csak azért hangsúlyozom, mert a tegnapi napon többen említették azt, hogy nem lesz lehetőségünk igénybe venni a forrásokat: 140 milliárdot találnak ebben a költségvetésben erről.

De beszéljünk azért a bevételekről! Ezzel a költségvetéssel és a mögötte lévő adótörvényekkel együtt szerintem a szocialista-szabad demokrata kormány a legnagyobb adócsökkentő kormány a rendszerváltás óta. (Felzúdulás az ellenzéki padsorokban. - Közbeszólás a kormánypártok soraiból: Úgy van!)

Tisztelt Képviselő Úr! 2002-ben a GDP 39 százalékát tették ki az adók és a járulékok. Jelenleg ez 36,3 százalék, és az a 39 is úgy alakult ki, hogy évről évre növekedett, most pedig évről évre csökken. Ebből hangsúlyoznám a kétszeri, jelentős személyi jövedelemadó-csökkentést, és az egészségügyi járulék csökkentését, ami, azt gondolom, lényeges. És ennek olyan összefüggéseiről is kell beszélnem, ami szinte minden fejezetet érint, még a Harrach képviselő úr által említett szociális szférát is, mert nem kell befizetniük az önök által fölemelt 4500 forintot havonta, még akkor is, ha nincs termelés és nincs bérkifizetés akár egy költségvetési intézményben, akár egy termelő üzemben. Ezt 2006-ban teljes egészében megszüntetjük.

 

(15.20)

De kell, hogy beszéljünk arról, hogy 2002-ben egy 122 ezer forintos átlagfizetést feltételezve 26 forint adót kellett fizetni, ez korábban, ’98-ban 21 forint volt, és most újra 21 forint alatt van.

Lehetne hosszan beszélni a minimálbér adóterheiről, de azt gondolom, hogy önöknek ezt hiába teszem.

Még kiemelném az általános forgalmi adót. Az, hogy 25 százalékról 20 százalékra csökkent, a társadalom minden tagját érinti, időseket és fiatalokat, lakásépítőket és más beruházókat. (Ékes József: Nem kellett volna megemelni, akkor nem kellene csökkenteni!) Szóval, képviselőtársaim, a bevételi oldalon jelentős csökkenés következett be, és ez a több száz milliárd forint a magánemberek és a vállalkozók zsebében maradt.

Ha most áttérünk ezek után a kiadásokra, mert ezt hallottuk három napon keresztül, hogy folyamatosan mely területeken kellene növelni, de hogy honnan átcsoportosítani… (Közbeszólás a Fidesz padsoraiból: Csökkenteni nem kellett volna!) Tisztelt képviselő úr, azt hiszem, ön is észrevette, hogy ebben a költségvetésben vannak olyan tételek, amelyek lényegesen változnak. Az egyik például csak a lakásépítés, amit Varga Mihály már az első napon is feszegetett.

Tisztelt Képviselő Urak! 2002-ben 91 milliárdot költött a költségvetés lakástámogatásra, a 2006-osban, ami itt fekszik önök előtt, erre 235 milliárd forint van. Tessék eldönteni: szóval kik itt a kárvallottak? Ki vett el a lakásépítésből pénzt? Azt hiszem, hogy a 91-nek a 235 a többszöröse. Tehát… (Közbeszólás a Fidesz padsoraiból: Jól belezavarodtál! - dr. Kovács Zoltán: Benne van a determináció!) Képviselő úr, én erre nem tudok mit mondani önnek.

De szeretném elmondani azt is, hogy ha kézbe veszik, és megnézik, az állam működési kiadásai 8,7 százalékról csökkentek 6,7 százalékra. Tehát van csökkenés az igazgatási kiadásokban is, abszolút összegben a 104 milliárd forintról 70 milliárd forintra. És amikor a hiányról beszélünk, mert feltétlenül kell, hogy erről is beszéljünk, tisztelt képviselő urak, 1 százaléknyi hiánycsökkentés 230 milliárd forint. Kérem, gondolják végig: a teljes védelmi kiadásunk 288 milliárd, tehát alig több 1 százaléknál. De lehetne más területeket említeni: amiről az előbb beszéltem, a lakásépítés alig több 1 százaléknál. Ha ezeket teljesen megszüntetnénk, még akkor sem érnénk el azt a mértéket, amit itt önök szerettek volna, hogy elérjünk.

Köszönöm szépen a türelmet, elnök úr. (Taps a kormánypárti oldalon.)




Felszólalások:  Előző  124  Következő    Ülésnap adatai