Készült: 2024.09.20.06:51:56 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

261. ülésnap (2005.11.04.), 112. felszólalás
Felszólaló Balsay István (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:03


Felszólalások:  Előző  112  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BALSAY ISTVÁN (Fidesz): Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Ez a bátor és igazságos költségvetés, amelyet a kormánypárti képviselők mondanak, az országot olyan helyzetben találja, amikor az elmúlt három évben nőtt a szegénység. Nőtt a szegények és a gazdagok közötti különbség, és egyre súlyosabb méreteket ölt a gyermekszegénység is. Magyarországon ma 3 millióan élnek a létminimum alatt, a lakosság 13 százaléka pedig halmozott szegénységben tengődik. Hogy ez mit jelent? Ez azt jelenti, hogy napi 2-300 forintból kell megélnie. A magyar háztartások 10 százaléka a szegénységi küszöb, a létminimum alatt él. A családok 38 százaléka nem tud új bútort és ruhaneműt vásárolni, 45 százalékuk nem tud havi rendszerességgel 5 ezer forintot megspórolni. A Központi Statisztikai Hivatal “Társadalmi helyzetképö című kiadványából idéztem. Ennél is szomorúbb, hogy az UNICEF felmérése szerint a gyerekek 9 százaléka szegény, 7 százalékuk pedig nyomorog.

Ehhez valóban bátorság kell, hogy valaki ilyen költségvetést nyújtson be. Ahhoz is bátorság kell, hogy ebben a helyzetben, amikor ilyen nyomorúságról kell számot adni, én a magyar sport helyzetéről beszéljek, hiszen az elmúlt időszakban a legtöbb hátrányt szenvedett területe volt az egyetemes magyar kultúra részeként feltüntethető egyetemes magyar sportnak, amely sok dicsőséget hozott az országnak.

17 milliárd forintra csökkentette a Medgyessy-Gyurcsány-kormány a sport támogatását, amelyből közel 5-6 milliárd forint olyan tételt jelent, mint a Forma-1 támogatása és a nagy kockázattal járó sportrendezvények rendőri felvigyázása, biztosítása, amely egyáltalán nem a kiemelt sporttevékenységek támogatásába teendő, talán turisztikai, talán belügyminisztériumi kérdés inkább.

Egyre jobban visszacsúszunk a sportnemzetek sorában, és ami még aggasztóbb, amiről Szalay Ferenc kollégám beszélt, hogy az utánpótlás-nevelés is egyre vékonyabb talpakon áll, egyre képtelenebb helyrebillenteni annak a piramisnak a talpát, amiből olimpikonok, tehetséges fiatalok, világbajnokok, vagy éppen egészséges gyermekek, felnőttek kerülnek ki. A legjobb prevenció az egyetemes magyar kultúra részét jelentő sport, a mindennapos közösségi sport, a sportra nevelés és a versenysport. Itt az idő tehát felismernie a szocialista-szabad demokrata kormánynak azt, hogy az az ámokfutás, amelyet elkezdtek a Gyermek-, Ifjúsági és Sportminisztérium megszüntetésével, amikor áthelyezték először a Miniszterelnöki Hivatalba, miközben lemondott a minisztere ennek a területnek, éppen az olimpia megnyitó napján, majd áttették a Belügyminisztériumhoz, az amúgy is túlterhelt és az önkormányzatok gondját is a vállán viselő tárcához… - be kell látni, hogy az ámokfutás még a következő, kínai olimpián sem szerepel sportágként.

A sport támogatása a megelőzés legjobb eszköze. Módosító javaslatokkal arra teszünk kísérletet, hogy a gyermekeink, unokáink egészségét prevencióval megőrizzük.

Köszönöm a figyelmet. (Taps az ellenzéki pártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  112  Következő    Ülésnap adatai