Készült: 2024.09.25.13:26:29 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

25. ülésnap (2018.10.01.), 82. felszólalás
Felszólaló Dr. Rétvári Bence (KDNP)
Beosztás Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:17


Felszólalások:  Előző  82  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Mindig érdekesség, amikor az orvosexportőr képviselő elkezd az egészségügyért aggódni. (Moraj és közbeszólások a Jobbik padsoraiból.) Tettekben ellene tesz, szavakban mellette szól. Ez a Jobbikban, úgy látom, már következetes  a mai napon mindenképpen  az ilyen kérdéseknél.Engedje meg, hogy felhívjam a figyelmét pár olyan adatra, ami vagy elkerülte a figyelmét, vagy talán nem jutott el odáig, vagy direkt elhallgatta. Ha megnézzük, hogy Magyarországon 2010 óta milyen mértékben csökkent a krónikus betegségben elhunyt 65 év alattiak száma, aránya, akkor azt láthatjuk, amit ön is szeretett volna, hogy az Európai Unió átlaga és a magyar átlag közötti különbség csökkent, hiszen Magyarországon 15 százalékkal csökkent az ilyen okból elhunytak aránya, míg az Unió szintjén ez csak 10 százalék, tehát 5 százalékkal csökkent az Unió és Magyarország közötti különbség.

A férfiaknál volt Magyarországon is nagyobb mértékű a csökkenés, 18 százalékos, a nőknél kisebb, 7 százalékos; átlagban így jön ki a 15 százalékos csökkenés. Mind a férfiaknál, mind a nőknél, hála istennek, Magyarországon kevésbé veszélyes most már a 65 év alattiaknak az, hogy krónikus betegségben hunyjanak el, és ezáltal az olló is csökkent az Unió és Magyarország között.

Ha egy másik irányból egy másik felmérésben azt nézi meg, hogy a lakosság hány százalékának van valamilyen krónikus betegsége, akkor azt láthatta, hogy 2009-ben még a lakosság 69 százaléka, tehát több mint kétharmada küzdött ezzel, míg 2014-re ez a lakosság kevesebb mint felére, 45 százalékára csökkent. Tehát itt is egy pozitív eredményt láthat.

Képviselő úr, remélem, az sem kerülte el a figyelmét, hogy 2010 óta a magyar emberek várható átlagos élettartama a férfiak esetében közel 2 évvel nőtt, a nők esetében pedig 11 hónappal nőtt, és itt is elértünk egy olyan szintet, ami az Unió és a magyar átlag közötti különbség szempontjából fontos lélektanilag, hogy most már kevesebb mint 5 év az uniós átlagos élettartam (Sneider Tamás: Tavaly is csökkent…  Dr. Lu-kács László György: Az európai átlag…- Sneider Tamás: Éppen most csökkent…) és a magyar átlagos élettartam közötti különbség.

Ezek nem önmaguktól bekövetkező változások, tisztelt képviselő úr. Nyilván van benne az orvostudomány általános fejlődésével kapcsolatos előny is, aminek a magyar kormány azzal kíván teret engedni minél szélesebb körben a magyar egészségügyben, hogy 2010-2019 között 647 milliárd forinttal növeltük az egészségügyi költségvetés éves költségvetési keretét, ez a GDP 1,5 százaléka, ami csak a növekedés üteme, tehát több pénzből tudnak gazdálkodni a gyógyítóintézmények is.

De a gyógyítás többletfinanszírozásán kívül fontos a betegség megelőzése is, ezért volt fontos, hogy a dohányzás ellen hatékonyan felléptünk, és kitiltottuk nagyon sok helyről, a közösségi helyekről a dohányzást; chipsadót vezettünk be, hogy kevésbé legyenek egészségtelenek az élelmiszerek; az iskolákban a reformmenza keretében mind a kapott ételek, mind a büfé kínálatát, mind az iskolai étel-ital automaták kínálatát megváltoztattuk, egészségesebbé tettük; mindennapos testnevelést vezettünk be; egészségfejlesztési irodák kezdték el a működésüket; vastagbélszűrési program indult, új szűrőbuszok léptek életbe; 2014-ben vezettünk be például új védőoltást mindenki számára ingyenesen, a pneumococcus elleni védőoltást 2 és 4 hónapos, illetve 1 éves korban; a következő évben, 2015-ben a serdülő lányoknak a méhnyakrák elleni önkéntes védőoltását, a HPV-védőoltást vezettük be, amelynél igencsak magas, 80 százalék fölötti a beadási arány; valamint 2017-ben a meningococcus C elleni oltóanyagot szintén ingyenessé tettük a 0-2 éves korosztály számára; a jövőben pedig a bárányhimlő elleni vakcina válik ingyenessé.

Ezek a védőoltások, programok mind-mind segítettek abban, hogy megóvjuk az emberek egészségét. Ahogy mondtam, ez a várható átlagos élettartamokban is látható. A béremelési programmal pedig igyekeztünk az orvosoknak, ápolóknak anyagilag is jobban megbecsülni azt a munkáját, amit nap mint nap végeznek. Nem azt tenni, mint amit ön tett személyesen, hogy külföldre juttatta őket, hanem azt, hogy itthon becsüljük meg őket minél nagyobb mértékben. Köszönöm szépen. (Taps a kormányzó pártok padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  82  Következő    Ülésnap adatai