Készült: 2024.05.16.16:21:12 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

252. ülésnap (2017.10.31.), 99. felszólalás
Felszólaló Dr. Sávolt-Szabó Tünde
Beosztás Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 7:53


Felszólalások:  Előző  99  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. SÁVOLT-SZABÓ TÜNDE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! A képviselő urak által benyújtott 2004. évi I. törvény módosításáról a T/18005. számú törvényjavaslat az olimpiai járadék szabályait kívánja pontosítani, így, ahogy a képviselő úrtól hallhattuk.

Az olimpiai járadék intézményének és mint állami juttatásnak a bevezetéséről 1997 áprilisában döntött az Országgyűlés. Az olimpiai játékokat az egész világon fokozott figyelem kíséri, a televíziós közvetítéseknek és különböző internetes felületeknek köszönhetően világszerte milliók követik az olimpián zajló eseményeket. Egy-egy versenyszámban való részvétel, dobogós helyezés vagy győzelem világszerte ismertté tehet egy sportolót, egy csapatot vagy akár egy országot. Az olimpiai helyezettek nemzeti lobogója, a győztes sportoló nemzetközi szinten is, nemzetének a himnusza szinte a világ összes országában megjelenik és hallható, ennek értéke pedig felbecsülhetetlen.

Az olimpiák történetében az olimpiák művészeti versenyein elért eredményekkel együtt hazánk sportolói 176 arany, 151 ezüst és 174 bronzérmet szereztek. A megszerzett érmek alapján a nyári olimpiai sportágak közül a legsikeresebb sportágaink: a vívás, a kajak-kenu, az úszás, az öttusa és a vízilabda, a téli olimpiai sportágak közül pedig a műkorcsolya sportágunk a legeredményesebb sportág.

S tudjuk, hogy az olimpia és paralimpia ideje alatt közös élményekké válik a szurkolás, a versenyeken, mérkőzéseken történtek megvitatása, közös az átélt öröm és a sikerek. A részvétel, a fair play, a becsületes helytállás, a helyezés vagy győzelem nemcsak a sportolót, hanem az egész országot büszkeséggel tölti el. Az olimpiai játékokon legendává és példaképekké váló sportolók kiemelkedően ösztönző hatással bírnak a társadalomra, az ország sportéletére, hiszen gyermekeink százai kapnak kedvet a sporthoz, egy-egy sportág kiválasztásához, felnőttek kezdenek el sportolni, mozgásgazdag életmódot élni.

Az olimpiai járadék intézményének fő célja a kimagasló sporteredményt elérő sportolók elismerésének, megbecsülésének kifejezése. A magyar állam az olimpiai járadékkal kívánja ezúton is támogatni ’97 óta a sportolókat és az őket segítő és támogató edzőket, az évtizedek munkáját, az országnak szerzett örömöt és büszkeséget, azzal, hogy a bérből és fizetésből élők átlagkeresetének megfelelő összeget, illetve annak meghatározott százalékát nyújtja életjáradék formájában.

Emellett az olimpiai járadék segít azokon az eseteken vagy nehézségeken, amelyek abból fakadhatnak, hogy a sportoló ifjú és fiatal felnőtt korában ideje nagy részét a sportra fordítja, esetlegesen a tanulás és a felsőfokú tanulmányai rovására.

Az olimpiai járadék megállapításával és folyósításával kapcsolatos feladatokat 2017. január 1-jétől a sportért felelős államtitkárság látja el. Az olimpiai járadék adómentes juttatás, amelynek bevezetése óta eltelt húsz évben többször is módosításra kerültek a járadékkal kapcsolatos szabályok. Ennek során bővült például a járadékban részesülők köre is, előbb az érmes sportolókkal, majd az edzőkkel és a nevelőedzők jogosultságával. Hiszen a nevelőedzők szerepe elengedhetetlen a sikerekhez vezető úton, hiszen az ő feladatuk, hogy a gyermekkorban megszerettessék a sportot, és tegyenek meg mindent a sportoló fejlődése érdekében, megalapozva ezzel a sikeres jövőjüket. Emellett a csapatsportágakat nézve, az edzők körében szintén járadékra jogosult a szövetségi kapitány is. Mindemellett az elmúlt időszakban kiegészítésre került az olimpiai járadékra jogosító sportesemények köre is, többek között például a paralimpiával és a siketlimpiával, valamint bevezetésre került a járadék összegének az aranyérmek számához tartozó megállapítása is.

Emellett az olimpiai járadékra való érdemtelenség intézménye is, ahogy a képviselő úrtól is hallhattuk, bekerült a törvénybe, amelynek eredményeként nem részesülhet olimpiai járadékban, aki büntetett előéletű vagy próbára bocsátás hatálya alatt áll.

(16.20)

Mindezen törvényi szabályok alapján ma mintegy 900 fő részesül olimpiai járadékban, sportolói, edzői vagy özvegyi jogcímen. Az Országgyűlés legutóbb 2011-ben módosította a járadékra jogosulttá válás feltételeit, többek között megállapításra kerültek olyan sportszakmai követelmények, feltételek, amelyeknek teljeskörűen meg kell tudni felelni, hiszen valamennyi sportoló azonos módon részesül olimpiai járadékban, függetlenül attól, hogy a járadékra jogosító helyezését milyen sporteseményen, olimpián, paralimpián, siketlimpián vagy sakkolimpián érte el. Ilyen feltétel: az érmes helyezés csak akkor keletkeztet járadékra való jogosultságot, ha a versenyszám kvalifikációs versenyrendszerben került megrendezésre, vagy a versenyszámban, ahogy szintén hallhattuk már, legalább nyolc nemzet vett részt, és indult el. Ezen rendelkezések alkalmazása során előfordulhat azonban, hogy ugyanazon a sporteseményen vagy akár ugyanazon versenyszámban helyezést elérő sportolók közül egyesek jogosultak lesznek olimpiai járadékra, mások pedig nem.

Így történhetett ugyanis, hogy egy csapatsportág egyazon csapatában szereplő játékosai eltérő módon jogosultak a törvény jelen szabályai szerint életjáradékra azon oknál fogva, hogy jelentős eltéréssel töltötték be az életjáradékra jogosultságot jelentő 35. életévet. A szóban forgó csapat egy része 2012. január 1-je előtt, míg több másik tagja pedig csak ezt követően nyújthatta be. Ezért a csapattársakra más és más szabályok vonatkoztak e jelen törvényi szabályozás szerint. Ezen módosít a jelen rendelet is.

A sporttörvény ezen rendelkezését kívánja pontosítani eszerint a képviselői indítvány, amely alapján a módosítás hatálybalépését követően megrendezett események tekintetében rendeli alkalmazni azt, és itt fontos hangsúlyozni, hogy a korábban megállapított sportszakmai feltételek és követelmények továbbra is indokoltak, azokban nem történik változás.

Tisztelt Országgyűlés! A képviselői indítvány kizárólag az említett feltételek, követelmények méltányos alkalmazására tesz javaslatot, amelyek alapján a magyar kormány támogatja a T/18005. számú törvényjavaslatot, és kérem a tisztelt Ház részéről történő elfogadását.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiból.)




Felszólalások:  Előző  99  Következő    Ülésnap adatai