Készült: 2024.05.14.03:40:01 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

234. ülésnap (2009.10.20.), 394. felszólalás
Felszólaló Jakab István (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 7:50


Felszólalások:  Előző  394  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

JAKAB ISTVÁN (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! Végtelenül sajnálom, hogy Kovács Tibor és Kékesi Tibor képviselőtársaim elmentek. Ők a módszertant megfogalmazták a mi számunkra. Én csak ebben a ciklusban vagyok képviselő, a módszertant csak ebben az időszakban láttam. Én azt gondolom, hogy a leépülés, a sodródás, a zsugorodás, a forráscsökkentés helyett nagyon szerettem volna látni a növekedés, a kiegyenlített fejlődés, a bővülés módszertanát. Nem volt szerencsém sajnos megtapasztalni ezt az elmúlt néhány esztendőben. Mi tettünk erre néhány lépést. Azt gondolom, hogy ha a példákat említem, még talán emlékeznek rá, amikor a földtörvényben közösen, felelősen léptünk és tudtunk együttműködni. Nagyon jól tudtunk együttműködni, amikor az elhíresült élelmiszerkódex csődöt mondott, akkor szakértőkkel hetekig, hónapokig dolgoztunk közösen azon, mindkét frakció, hogy valahogy a vidék, az agrártermelők becsületét helyre lehessen állítani, és egyfajta minimális védelmet lehessen biztosítani úgy, hogy abba senki bele ne tudjon kötni, és az Európai Unió se utasítsa vissza.

Tehát tisztelt képviselőtársaim, tisztelt kormánypárti képviselőtársaim, ha megvan a szándék az együttműködésre, akkor az eredmény sem marad el, de ezeket a - ha úgy tetszik - durva kioktatásokat köszönjük szépen, azt gondolom, hogy nem kioktatni kell nyolc esztendő után, hanem tudomásul venni, hogy majd pontosan tudja Varga Mihály képviselőtársunk, ha odakerül, hogy ő milyen módszertan szerint dolgozik.

Úgyszintén a szakmai alapon közelítsük a problémát! Konkrétan szeretném jelezni, a 951-es módosító indítvány kapcsán az állattenyésztési feladatoktól elvettek forrásokat. Miért is vettek el forrásokat? Azért, mert úgy ítélik meg, hogy egyébként a teljesen leépült, csődhelyzetben lévő magyar állattenyésztés nem érdemel még ahhoz sem támogatást, hogy a szervezési feladatokat a szakértők, szakemberek elvégezzék. Közben hírlik, hogy önök a következő kormány számára az OMÉK-ot, az Országos Mezőgazdasági és Élelmiszer-ipari Kiállítást meg kívánják rendezni. Itt szeretném jelezni és felhívni a figyelmet, hogy ez képtelenség, ez egy nemzet lejáratása lesz források nélkül. Elveszik az állattenyésztés szervezésétől a forrásokat, lecsökkentik az AMC költségvetését, és ugyanakkor azt várják, hogy majd legyen egy, a magyar mezőgazdaság, a magyar vidék fejlődését bemutató olyan reprezentatív kiállítás, ami példaként állítható Európának. Tisztelt Képviselőtársaim! Akkor, ha már a szakmai szempontokat nem vették figyelembe, mert a felkészüléshez idő kell, legalább a forrásokat tették volna mellé!

Ugyanígy szeretném kiemelni - szakmai alapon kifejezetten elmondtam a bizottsági ülésen is - az egyes állatbetegségek megelőzése és felszámolása érdekében biztosítandó források hiányát. 50 százalékkal mérsékelték az előző évi kiadásokat. Tisztelt Képviselőtársaim! Ez szakma; erről nem lehet csak úgy beszélni, hogy elvonok, mert ha egy mentesítési tervet elfogadott az Európai Unió konkrétan sertéstenyésztésben, akkor Magyarországot, ha a mentesítési tervet elfogadták, akkor mentesnek nyilvánítják, és azzal a betegséggel fertőzött állományt az országba behozni nem lehet. Innentől kezdve ez piacvédelem, amire nagyon nagy szükségünk van, ismerve a magyar állattenyésztés, illetve élelmiszeripar helyzetét. De ha nem kapjuk meg a forrásokat, a mentesítés leáll, ugyanúgy visszafertőződik az állomány, és az eddig felhasznált összes forrás kidobott pénz az ablakon. Ha nagyon rosszindulatú szeretnék lenni, ezt egy nagyon durva üzenetnek tekintjük a jövő számára. Tehát innen nem lehet elvonni pénzt.

Egy nagyon szerény, szakmailag ehhez kapcsolódó indokolás: egy nemzetközi állat-egészségügyi, állatorvosi világkongresszus. Magyarország bejelentette, hogy meg kívánja szervezni 2010-ben. Most 50 millió forintot igényeltek. 50 millió forint a magyar költségvetésben egy világkongresszusra nem áll rendelkezésre, ami ismételten Magyarország hírét, súlyát a világban erősítette volna, hanem Magyarország szégyenszemre bejelenti, hogy sajnos nem áll módunkban megrendezni ezt a világkongresszust.

De ha egy következő példát hoznék ide önök elé ismételten szakmai alapon, ez a tészek támogatása, Ángyán képviselőtársam jelezte. Szeretném aláhúzni, hogy hihetetlenül nehéz körülmények között élnek a gazdák, gazdálkodók, nem tudnak jövedelemre szert tenni, mert egyszerűen eltűnik az összes jövedelem a kereskedők kezében. Mi történik? Nincs támogatás arra, hogy az önszerveződések létrejöjjenek, nincs támogatás a működésre. Azt gondolom, szakmai alapon közelítettünk, én nagyon várom ennek az ellenkezőjét.

Azzal szeretném befejezni, hogy Kékesi Tibor képviselőtársam jelezte, hogy itt 600 milliárdokról van szó, a mezőgazdaságban óriási összegek, milyen hatalmas támogatásokat kapunk. Tisztelt Képviselőtársaim! Virtuális pénzek. Két számot mondok el önöknek. Az egyik: összeadtuk 2002 és 2008 között a módosított előirányzott összegeket, összeadtuk a kifizetett összegeket a támogatások tekintetében. 212,2 milliárd forint hiányzik. Nagyon szívesen bemutatom a táblázatot. Tehát bejelentjük, az egyik évben mennyi a támogatás, nem fizetjük ki, majd a következő év terhére előrehozzuk. A 212 milliárd mellett egy teljes évi költségvetés elcsúsztatásra került.

Tehát most, amikor elfogadjuk a költségvetést majd vagy elfogadásra kerül - nélkülünk természetesen -, akkor kiderül, hogy az ez évben elfogadott 2010-es költségvetéssel teremtettük meg tulajdonképpen a 2009. évi nemzeti agrártámogatások forrásfedezetét. Tehát tisztelt képviselőtársaim, nem állunk annyira jól, és nagyon szeretnénk segíteni abban, hogy legalább a túléléshez legyen elég forrás.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket.

(18.50)




Felszólalások:  Előző  394  Következő    Ülésnap adatai