Készült: 2024.09.23.16:27:29 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

113. ülésnap (2020.03.23.), 31. felszólalás
Felszólaló Dömötör Csaba (Fidesz)
Beosztás Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:04


Felszólalások:  Előző  31  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DÖMÖTÖR CSABA, a Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára: Elnök Úr! Ami az egészségügy helyzetét és a számokat illeti, az utolsó baloldali kormányzati évhez képest 6 ezerrel több orvos teljesít szolgálatot Magyarországon, és 700 milliárd forinttal költünk többet. Teljesen mindegy, hogy ön ezt megpróbálja elvitatni vagy letagadni, attól még tény marad: 700 milliárd forinttal költünk többet. És még egy fontos dolog, amiről talán ma nem beszéltünk: ha véghez vitte volna ön az akaratát, akkor ma fizetős egészségügy lenne Magyarországon; akkor azoknak, akiknél most tünetek jelentkeznek ezekben a napokban, pénzt kellene fizetniük azért, hogy kivizsgálják őket vagy kezelést kapjanak. Na, milyen szerencse, hogy az elmúlt években, eddig sem és most sem Gyurcsány Ferenc politikája érvényesül az egészségügyben! (Taps a kormánypártok soraiban.)

Ami azt a megjegyzését illeti, hogy egy illegális bevándorlóval találkozunk: igen, mert áll a határzár, azért! Csak szeretném felhívni a figyelmét arra, hogy a határainktól délre nagyjából három és fél millióan tartózkodnak, és Törökország megnyitotta a határait, és akármennyire is fáj önöknek, igen, a migráció kérdése erős összefüggésben van a járványügyi helyzettel is, például Iránban több tízezer embert engedtek szabadon, és megvan a veszélye annak, hogy a börtönökből Európa felé veszik az irányt.

Ami még a járvánnyal kapcsolatos intézkedéseket illeti, szeretném önt is tájékoztatni arról, mert ön kihagyta a felszólalásából, hogy az elmúlt napokban számos döntés született: nincs oktatás az iskolákban, de a digitális tanrend életbe lépett; tilos rendezvényeket tartani; a határzár életbe lépett; a beutazási tilalom életbe lépett; és nagyon sok döntés született azért, mert a vírussal egy időben a negatív gazdasági következmények is azonnal megjelentek. A turizmus gyakorlatilag földbe állt, a vendéglátóipar és a rendezvényszervező szektor is rendkívül nehéz napokat él meg, de ugyanígy említhetném a személyszállítást és a kulturális szektort is, és még számos más ágazatot. A kormány ezért döntött úgy, hogy június 30-áig járulékfizetési mentességet vezet be a súlyosan érintett szektorokban. A kormány arról is döntött, hogy felfüggeszti a március 18-a előtt kötött hitelek törlesztési kötelezettségét. Ez nem kapott az elmúlt percekben elég figyelmet, de azt szeretném elmondani, hogy ez vonatkozik a kölcsönszerződésekre, a hitelszerződésekre és a pénzügyi lízingre is; a kamat- és tőketörlesztésre is vonatkozik, és a hiteldíjra is. Ez a lépés, azt gondolom, hogy százezrek számára jelent érdemi segítséget.

(15.30)

És hogyha még kiegészíthetem azzal, hogy a kormány ma arról is döntött, hogy további 81 ezer kisvállalkozás mentesül a kata-átalányadó megfizetése alól, azt gondolom, hogy ez nagyon fontos lépés. A kormány nem mellékesen felfüggeszti a kilakoltatásokat, az adóbehajtásokat, és meghosszabbítja a lejáró gyes és gyed időtartamát a vészhelyzet lejárta utáni időkre. Ha jól idézem fel, ezek olyan javaslatok, amiket az elmúlt napokban önök is felvetettek, úgyhogy ennyit arról, hogy a kormányban megvane az együttműködés képessége, avagy nincs meg. Minden olyan intézkedést támogat a kormány, amely emberéleteket menthet, illetve munkahelyeket védhet meg.

A veszélyhelyzet kihirdetése adott alapot ezekhez az intézkedésekhez, de várhatóan további lépésekre lesz szükség, ebben egészen biztosak lehetünk. Úgyhogy most az Országgyűlésnek kell arról döntenie, hogy meghosszabbítjae ezt a veszélyhelyzetet, illetve a mai napon támogatjae a házszabálytól való eltérést. A kormány ezt azért támogatja, mert csak így lehet biztosítani, hogy a döntések idejekorán és gyorsan megszülethessenek. Egy olyan helyzetben vagyunk, amikor a gyorsaság emberéleteket menthet, és munkahelyeket is. A mostani járványügyi helyzetben a kormányon nagyon nagy felelősség van, de az ellenzéki pártok sem tudják kivonni magukat a felelősség alól. Azt gondolom, hogy most nincsen helye pártpolitikai megfontolásoknak. Úgyhogy, tisztelt Ház, tisztelt baloldali képviselők, nekünk itt nagyon sok vitánk volt az elmúlt években; lesz is még, ahogy frakcióvezető úr felszólalásait nézem, mondjuk, a gazdasági válságkezelés ügyében. De vannak olyan idők, amikor nincs más út, csakis az összefogás útja. Márpedig most olyan heteket élünk, amikor erre van szükség: a pártpolitikai viták megvárnak, de a vírus nem vár akkor, amikor világszerte terjed.

Úgyhogy bárhogy is döntsenek a mai szavazáson az ellenzéki pártok, a baloldali pártok, a kormány a falig is el fog menni, hogy ezt a vírust megállítsa, és a negatív következményeit, hatásait lecsökkentse. És ebben a küzdelemben számítunk minden magyar ember támogatására, és ők is számíthatnak a kormányra. Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a kormányzó pártok padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  31  Következő    Ülésnap adatai