Készült: 2024.09.23.08:18:21 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

250. ülésnap (2005.10.03.), 28. felszólalás
Felszólaló Bársony András
Beosztás külügyminisztériumi politikai államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:06


Felszólalások:  Előző  28  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BÁRSONY ANDRÁS külügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Frakcióvezető-helyettes Úr! Szeretném leszögezni, hogy a kormány osztozik abban az aggodalomban, amely önt is vezeti a vajdasági magyarok helyzetéért, de ezen túlmegyek, egyáltalán Szerbia-Montenegró belső állapotaiért. Azt kell mondjam, sajnos olyan a helyzet ebben a szomszédos déli országban, hogy nem lehet kizárólag a magyarok helyzetét kiemelni belőle, bár nekünk érthető módon ez fáj a legjobban.

A mai napon hazánkban tartózkodik a Szerb Köztársaság elnöke, Borisz Tadics úr, aki találkozott a köztársaság elnökével, az Országgyűlés elnökével és a miniszterelnökkel is. Mindhárom tárgyaláson a magyar kormány, az Országgyűlés és a köztársasági elnök is felvetette a vajdasági magyarok kérdését, s mindhárman ugyanazt az ígéretet kapták Tadics elnöktől; nevezetesen, hogy közvetlen fog országa legfelsőbb bíróságához fordulni annak érdekében, hogy a legfelsőbb bíróságtól egy hiteles képet kapjon arról, hogy hogyan történnek az eljárások, amennyiben ezek az atrocitások már megtörténtek, és még mindig nincs megfelelő eredménye a vizsgálatoknak. Hozzá kell tegyem, hogy a köztársasági elnök azt mondta: tűrhetetlenül lassúak az eljárások országa területén. Ebben mi egyetértünk vele.

Abban is természetesen egyet kell értenünk itt, e Ház falai között, hogy Szerbia, a Szerb Köztársaság belső állapotai ma nem sok reményre adnak okot. Ezért a kritika és a jogos nyomásgyakorlás mellett természetesen ezen túl is kell cselekednünk, meg kell próbálni segíteni, hogy ebben az országban valóban a demokratikus fejlődés pályájára álljanak többség és kisebbség képviselői, hogy visszaállíthatók vagy újra létrehozhatók legyenek azok az autonómiaformák, amelyek persze más körülmények között léteztek már korábban.

Magunk is pozitívan értékeljük az Európai Parlament idevonatkozó határozatát. Azonban frakcióvezető-helyettes úr említett egy nevet, Doris Pack képviselő asszony nevét, aki ebben a testületben Balkán-szakértőnek számít, hiszen az elmúlt tíz évben számtalan vizsgálóbizottságot vezetett a Balkán területére. Nos, ha ő úgy fogalmazott, ahogy ön azt említette, akkor nekem csak az a kérésem, hogy az Európai Parlament keresztény-konzervatív frakciójában próbálják közelebb hozni Doris Pack képviselő asszony számára azt a helyzetet, ami számunkra vitathatatlanul gondot, problémát, esetenként tragédiákat is okoz, mert az kétségtelen tény, hogy a vajdasági problémák, egész Szerbia belső állapota sajnos egy ilyen határozaton túlmutatóan bizony megosztja az Európai Parlament pártjait, képviselőit, és sokszor nem a tényeknek megfelelő állásfoglalásokhoz vezethet egyes politikusok részéről.

Tisztelt Országgyűlés! Hölgyeim és Uraim! Az a meggyőződésünk, hogy a mostani elnöki látogatás is segít bennünket abban, hogy minden szinten, a szerb hatóságok minden lehetséges cselekvési szintjén a magunk eszközeivel megpróbáljuk megértetni, hogy nem megy álságos jogászkodásnak minősülő érvelés mögé bújni akkor, amikor egy nemzetiséget, és nemcsak a magyarokat, hanem a többi nemzetiséget is ilyen atrocitások érik. De egy dolog biztos: csak akkor tudunk segíteni ezen a kis közösségen, ha ez a kis közösség maga is egységesen lép fel saját érdekei védelmében. Számunkra a legfontosabb tanulság ebből az, hogy egy megosztott magyar közösség (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) nem tudja elérni céljait. Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps a kormánypárti oldalon.)




Felszólalások:  Előző  28  Következő    Ülésnap adatai