Készült: 2024.09.19.22:35:55 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

250. ülésnap (2005.10.03.), 219. felszólalás
Felszólaló Kosztolányi Dénes (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:21


Felszólalások:  Előző  219  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. KOSZTOLÁNYI DÉNES (Fidesz): Alelnök úr, köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Kedves Képviselőtársaim! Az ajánlásban a 9. és a 10. sorszám alatti módosító javaslatokhoz szeretnék hozzászólni, és ne csodálkozzanak azon, hogy olyan módosító javaslat témakörét is ki kívánom meríteni, amit nem Vidoven Árpád úrral adtunk be, hanem amit Farkas Imre képviselő úr, az MSZP padsoraiból jegyez. Ugyanis arról van szó, hogy nagy az egyetértés abban a célban, hogy bizony az ingatlan-nyilvántartási eljárás megindításáról az ügyfelek értesítést kapjanak.

Szerintem az előterjesztőnek csak azt kellett volna mérlegelnie, amit mi is mérlegeltünk képviselőtársammal, hogy minden ügyletről kapjon-e az ügyfél értesítést, vagy csak a legfontosabbról. Olyan javaslatot is beterjeszthettünk volna, hogy a földhivatal az ügyfelet köteles értesíteni valamennyi ügylet bejegyzésének megindulásáról vagy az eljárás megkezdéséről, de takarékossági okból és a legszükségesebbet szem előtt tartva úgy döntöttünk, hogy azt javasoljuk, hogy az ügyfelet nem köteles értesíteni mindenről az ingatlan-nyilvántartás, kivéve azokat az eljárásokat, amelyek az ügyfél tulajdonjogának megszűnését eredményezhetik, tehát a tulajdonjog megszűnését, megváltoztatását érintő bejegyzésekről.

Az előterjesztésben azt olvastuk, hogy azért nem tartják szükségesnek a földhivatali értesítést, hiszen az eljárások döntően, sőt szinte kivétel nélkül kérelemre indulnak. A kérelem benyújtásával gyakorlatilag az eljárás elindul, és éppen ezért az egybeesik a tudomásszerzéssel. A lakásmaffia-albizottságban végzett munkánk nem ezt bizonyítja. Mi azokra az eseményekre gondolunk, amikor a kérelem nem a jogosulttól ered, nem tőle származik, nem ő nyújtja be. A mi praxisunkban az áldozatok döntő többségével ez volt a helyzet, hogy nem szereztek tudomást arról, hogy egyáltalán a földhivatalnál, az ingatlan-nyilvántartásnál bárminemű eljárás érinti az ő jogos tulajdonukat, ezt évek múlva észlelték, és utána már, többszöri tulajdonosváltozás után a bíróságok sem tudtak mit kezdeni ezekkel a problémákkal.

Az ingatlan-nyilvántartási eljárás megindításáról történő tudomásszerzés kiemelkedően fontos a módosító javaslatot beadó képviselők szerint az ingatlan-bűncselekmények megelőzése szempontjából. A lakásmaffia-tevékenység visszaszorítását vizsgáló albizottság Országgyűlés által egyhangúlag jóváhagyott jelentése, a háttéranyagok, a tudományos elemzések kivétel nélkül szakmai indokát látják annak, hogy az eljárás megindításáról az ügyfelet tulajdonjoga megszűnésére vezető esetben értesíteni kell. Ha változatlan marad az előterjesztés, és a mi módosító javaslatunkat nem fogadják be - ennek az ellenkezőjében reménykedem -, akkor arról van szó, hogy a módosítás, tehát az eredendő előterjesztés téves értékelésekre és téves szempontokra támaszkodva a lényegét semmisíti meg az e tárgyban folytatott parlamenti munkánknak.

Arra szeretnék még hivatkozni, hogy nemrégiben készült egy közvélemény-kutatás. Ebből szeretnék idézni egy anyagrészt: “A megkérdezettek 40 százaléka szerint minden elővigyázatosság ellenére bárkivel előfordulhat, hogy a lakásmaffia áldozatává válik. Kevésbé borúlátó azonban 42 százalékuk, akik szerint csak azoknak van félnivalójuk, akik nem kellő körültekintéssel járnak el az ingatlanügyekkel kapcsolatosan.ö Kérem szépen, tisztelt Ház, ez annyit jelent, hogy az emberek - legalábbis ennek a reprezentatív felmérésnek az ismeretében - 80 százaléka aggódik, feltételezi, hogy az ő tudomása nélkül az ő saját ingatlanával valahol valakik valamit csinálnak, és egy olyan eljárás indul meg vele szemben, aminek a következményei beláthatatlanok, illetve egyhangúlag azt eredményezik, hogy a tulajdonjogát elveszti, és utána csak perben tudja érvényesíteni.

Az előterjesztő nem értett egyet a javaslatunkkal, de örömmel jelenthetem, hogy a gazdasági bizottság és az alkotmányügyi bizottság - ahogy a képviselő asszony is elmondta - egyhangúlag támogatta azt a javaslatot, ami most azt a megfogalmazást kapja, hogy az ügyfél tulajdonjogának megszüntetése esetében kell az értesítést megtenni. Ha jobb szöveget találunk (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.), természetesen csatlakozó módosító indítvánnyal vagy bizottsági módosítással megoldjuk ezt a problémát, csak kérjük a Ház támogatását hozzá.

Köszönöm szépen.




Felszólalások:  Előző  219  Következő    Ülésnap adatai