Készült: 2024.04.26.05:27:26 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

241. ülésnap (2012.11.26.),  17-22. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 9:30


Felszólalások:   13-16   17-22   23-32      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Szintén napirend előtti felszólalásra jelentkezett Pálffy István KDNP-s képviselő úr: "A politikus becsülete és a sajtó szabadsága" címmel. Öné a szó, képviselő úr.

PÁLFFY ISTVÁN (KDNP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Ház! Bródy Sándor és Kosztolányi elképedne. Rákosi Viktor - Viktor, nem Mátyás, Viktor - vagy Mikszáth Kálmán forog a sírjában, és Pethő Sándor és Barankovics István pedig nem hinnének a szemüknek, ha olyat látnának, olyat olvasnának, mint amilyet a hvg.hu egy hete a miniszterelnök-helyettessel kapcsolatban írt. Ugye, ez a portál igyekezett plágiumgyanút keverni Semjén Zsolt személye körül, nyilván nem találtak rajta semmiféle fogást, ezért szakmai becsületében és emberi becsületében alázták meg és azt sározták be.

Tisztelt Képviselőtársaim! Ez a módszer általában a sajtó legalja. Legalja. Úgy hívják, hogy karaktergyilkosság. (Derültség, felzúdulás, közbeszólások az ellenzéki padsorokból.) Ez a fekete PR-nek... (Derültség, felzúdulás, közbeszólások az MSZP és a Jobbik soraiban.) Figyelem, tisztelt képviselőtársaim, önökről is fogok beszélni! Ez a fekete PR-nek a legismertebb és a legtöbbször alkalmazott módszere. (Zaj, közbeszólások az MSZP soraiból. - Az elnök csenget.) Személyeskedés, vádaskodás...

ELNÖK: Képviselő úr! Kérem az MSZP képviselőit, hogy ne cseréljék össze önmagukat a hvg.hu-val!

Öné a szó, képviselő úr.

PÁLFFY ISTVÁN (KDNP): Személyeskedés, ahogy önök most személyeskednek, vádaskodás és valakinek a jellemére vonatkozó megsemmisítő célzatú támadás. De ez nem jött be, ezúttal ez a fegyvernek látszó oknyomozás éppen az ellenére fordult, és azt semmisítette meg, aki ki akarta lőni a patronokat. Ugyanis Semjén Zsolt azonnal föltette a vonatkozó anyagokat a kormányzati oldalra. Megjegyzem: nem úgy, mint Gyurcsány Ferenc, aki azóta is keresi a szakdolgozatát (Derültség a kormánypárti padsorokban.), és föltette a további dokumentumokat, az Eötvös Loránd Tudományegyetemen szerzett diplomáját - az eredménye jeles -, a teljes indexet - jeles vagy kitűnő, ebből látszik, hogy minden szemeszterben ilyen eredménnyel végzett - és a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen szerzett teológiai tudományos fokozatát, mindegyik summa cum laude.

A két intézmény is cáfolt. Az ELTE azzal, hogy a hallgató kiválóan megfelelt az államvizsgán, a Pázmány pedig azzal, hogy megalapozott és jogos volt Semjén Zsolt számára a doktori cím megadása. Meg kell jegyeznem egyébként, hogy ebben az ügyben igencsak tiszteletre méltó Hiller István és más, Semjén Zsolttal elvi, politikai kérdésekben egyet nem értő professzorok nyilatkozata, állásfoglalása. Hogy csak egyet idézzek, a jobboldali elhajlónak aligha nevezhető Huszár Tibor akadémikust, szociológiaprofesszort, aki a következőket mondta, egyébként az államvizsga-bizottság elnöke volt: "Megpróbáltam megforgatni, de nem sikerült, mert nagyon felkészült volt a szakirodalomból, jó szívvel adtam neki ötöst." Hát, ezek mutatják, hogy a szakmai becsület még a politikai különbözőségek ellenére is megnyilvánul. (Közbeszólás az MSZP soraiból: Miért nekünk mondod? Miért nem a hvg.hu-nak?)

Tisztelt Képviselőtársaim! A hvg.hu leszerepelt, a politikai provokáció nem érte el a célját, és egy olyan orgánum, amelynek az elődje az átmenet kezdetén progresszív volt, és rendszerkritikus hangvételével véleményvezérként szerepelt, az gyakorlatilag a teljes hitelvesztést kellett hogy most elszenvedje.

Van ennek a dolognak még egy vetülete. Nem hallottam most, hogy a szocialista európai képviselők telekürtölték volna Brüsszelt és Strasbourgot ezzel az esettel, hogy mi van a magyar sajtóban, és hogy hogyan támadják meg, milyen alantas módszerekkel dolgoznak rá a politikusokra. (Dr. Józsa István közbeszólása.) Úgyhogy Göncz Kinga asszony és Tabajdi Csaba főfeljelentők ezúttal hallgattak. Most az európai kollégák is láthatják, hogy semmiféle alapja nem volt annak, amilyen támadásokat a magyar médiatörvénnyel kapcsolatban hangoztattak. Magyarországon a sajtó teljesen szabad. Szabadon azt csinál, amit akar, és még csak bocsánatot sem kell kérnie érte, mint ahogy azt a hvg.hu nem tette.

És legvégül, tisztelt képviselőtársaim, a Gyurcsány- és a Bajnai-kormányok részben ennek a sajtónak az asszisztálása mellett, a globális bankvilággal karöltve verték hitelekbe a magyar embereket, tisztelet a kivételnek a sajtó esetében, és most ez a sajtó próbálja őket tisztára mosni. Megindult a régi világ újrafestése. (Közbeszólás a kormánypárti padsorokból: Úgy van!) Csak az a helyzet, tisztelt képviselőtársaim, hogy annyi hibát követtek el, hogy ez a szerecsenmosdatás 2014-ig sem fog véget érni.

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban. - Zaj, derültség az MSZP soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Az elhangzottakra a kormány nevében Rétvári Bence államtitkár úr kíván válaszolni. (Zaj. - Az elnök csenget.)

DR. RÉTVÁRI BENCE közigazgatási és igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Politikai műhibának lehettünk a szemtanúi az elmúlt 8-10 napban, amelyet a tudomány orvosolt, a tudomány javított ki. Ahogy az ELTE múlt pénteki közleményéből is megismerhettük, semmilyen vizsgálatot nem tart az ELTE indokoltnak, semmit nem fog lefolytatni a szakdolgozattal kapcsolatban. Idézném szó szerint a dékán asszonynak, az ELTE Társadalomtudományi Karának a közleményét. "Semjén Zsolt a szociológia szakon tanulmányait az átlagosnál jobb érdemjegyekkel elismert teljesítménnyel folytatta. Az anekdotikus és olykor egymásnak ellentmondó, szubjektív visszaemlékezésekkel szemben a tények azt mutatják, záróvizsgára bocsátása az akkor szokásos tanulmányi rendnek megfelelően történt." Folytatódik az egyetem, a kar közleménye: "Semjén Zsolt dolgozatát, mint mindenki másét, egy opponens és konzulens tanára bírálta el, majd az általuk adott osztályzatok miatt egy harmadik opponens felkérése is szükségessé vált. A záróvizsgáról készült, a bizottság tagjainak aláírásával hitelesített jegyzőkönyv és az abban rögzített érdemjegyek szerint dolgozatát sikeresen megvédte, és a komplex tételről is magas színvonalon volt képes beszámolni." - írta tehát Tausz dékán asszony a múlt héten.

(13.40)

A tudomány tehát helyre tette mindazt, amit politikai támadásból, személyiség elleni támadásból tettek itt az elmúlt napokban.

Ebből a hírből is, amit bombasztikus hírnek szántak, egy egynapos hír lett. Hamar kiderült mindenki számára, aki a mérvadó közvélemény része, hogy itt igazából egy súlytalan vádról van szó. Ez a vihar hamarabb elült, mint ahogy gondolhatták volna a kitervelők. Jól láthatóan felépített akció volt, több napra ütemezett tartalommal, de kiderült, hogy ez igazából csak politikai kísérlet volt, de valódi tudományos indokot, valódi hibát nem sikerült találniuk, bármennyire is szerették volna, bármennyire is ezzel akarták a személyét hitelteleníteni.

Politikusként nyilvánvalóan az embernek sokféle támadást el kell tűrnie, de van valamiféle határ, hiszen Semjén Zsolt ezt a dolgozatát nem politikusként, nem politikai minőségében írta, nem miniszterelnök-helyettesként, hanem hallgatóként. Ha nem lett volna belőle politikus - mint ahogy a hallgatók többségéből nem lesz az -, valószínűleg soha nem került volna elő ez, valószínűleg soha senki nem tette volna fel a kérdéseket ezzel a szakdolgozattal kapcsolatban.

És valóban van egy olyan határ, amit érdemes talán itt is, a parlament falai között is megvitatnunk, hiszen ha valakinek politikailag nem szimpatikus egy miniszterelnök-helyettes, egy politikus, akkor politikai érvekkel, politikai vitában nyilvánvalóan csatázhat ellene, nyilvánvalóan megpróbálhat meggyőzni másokat, hogy az a politikai álláspont, amit az illető képvisel, az ne legyen annyira népszerű, mint amennyire ő azt gondolná. Nyilvánvalóan ilyenkor értékek küzdelme, érvek küzdelme teljesen helyénvaló. Ugyanakkor mégiscsak vannak bizonyos dolgok, a személyes becsület, a család, a művészeti tevékenység vagy a politikától független civil teljesítmény, amelyik szent, amelyik nem lehet politikai támadás célpontja.

Úgy gondolom, hogy itt is egy ilyennel álltunk szemben. Valójában semmifajta tudományos indoka, alapja vagy célja ennek nem volt. Egész egyszerűen azok, akik már politikai érveket nem találtak egy politikus ellen, Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes ellen, azok megpróbálták ezzel a valótlannak bizonyult érveléssel az ő személyiségét hitelteleníteni.

Végül engedjék meg, hogy az érintettnek magának az ironikus hangvételű reakcióját idézzem: "Galilei műveit nem vizsgálták annyian és olyan tüzetesen, mint az én dolgozataimat. Ez ugyan indokolatlan, de hízelgő. A lényeg, hogy minden próbát kiálltak. Továbbá megtiszteltetés, hogy noha kemény munkával készítettem, de korábban tucatnyian ha elolvasták, most pedig a politikai támadásoknak köszönhetően sok ezren."

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:   13-16   17-22   23-32      Ülésnap adatai