Készült: 2024.04.28.13:26:14 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

228. ülésnap (2017.05.29.), 290. felszólalás
Felszólaló Heringes Anita (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 2:21


Felszólalások:  Előző  290  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

HERINGES ANITA (MSZP): Köszönöm szépen a szót. Egyrészt az előttem szóló képviselő asszonyhoz szeretnék csatlakozni ebben a kérdésben, és remélem, hogy kaphatunk rá érdemi választ, hogy mi ennek az oka, hogy a hozzájárulást ezeknek a nem lakossági felhasználóknak a továbbiakban nem kell fizetniük abban az esetben, ha a lakásukat továbbértékesítik. Ez tényleg egy átlagos állampolgár számára igazságtalannak fog tűnni, mert amikor ő vásárol egy házat, akkor neki be kell fizetni a fejlesztési díjakat, és ő nem fogja érteni, hogy akkor miért vannak olyan fejlesztő cégek, amelyeknek meg nem kell majd befizetni egyébként ugyanolyan ingatlanok után a víziközmű-fejlesztési díjakat.

Ha erre tudnak mondani nekem, államtitkár úr, egy olyan választ, ami elfogadható a lakosság szempontjából is, és igazságos, akkor el tudjuk mi is fogadni, csak végigolvasva a törvénymódosítást, én nem látok ilyen választ erre.

Két dolog lenne még, ami szerintem nagyon-nagyon fontos ebben a szektorban. Jelenleg a vízi­közmű-cégeknél 25 százalékos a dolgozói elvándorlás évente. Erre valamit ki kell találni, mert a víz egy nagyon-nagyon fontos kérdés, minden lakos számára nagyon fontos kérdés, hogy precíz, jó munkát végezzenek az ott dolgozó emberek, ahhoz meg meg kell tudni tartani a szakembereket, a mérnököket, kell tudni olyan fizetéseket adni nekik, ami miatt ott maradnak ezeknél a cégeknél, és nem mennek tovább máshova.

Ami nagyon-nagyon fontos még, hogy arra is megoldást kell találjunk, hogy a víziközmű-cégek eddig használati vagy más néven bérleti díjat fizettek az önkormányzatoknak azért, hogy a fejlesztések létrejöhessenek. Csak miután a víziközmű-cégek egy jó része önkormányzati tulajdonú cég, ezért jó pár helyen Magyarországon, miután egyik zsebéből az önkormányzat tette a másikba a pénzt, 1 fo­rint/köb­méteres fejlesztési összeg jön ki, ez a bérleti díj 1 forint/köbméter. Ebből fejlesztéseket nem lehet, sőt szerintem minőségfenntartást sem lehet csinálni. Kell tennünk lépéseket, hogy ezek a víziközmű-cégek ne legyenek teljesen kivéreztetve.

Az önkormányzatok már több pénzt, mint tudjuk, nem tudnak ezekbe beletenni, ezért nagyon-nagyon fontos lenne, hogy ezt a szektort az elejétől a végéig újragondoljuk. Köszönöm.




Felszólalások:  Előző  290  Következő    Ülésnap adatai